Laskentatieto Oy Irja Hirsinummi är ett aktiebolag med hemort i Åbo, registrerat år 1981. Under räkenskapsperioden som slutade 31.1.2026 var omsättningen 2,1 M€ och rörelseresultatet 781 t€; soliditet 59,8 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 237 t€ och inkomstskatterna 48 t€.
Åbo: 48 nya företag på 30 dagar
- Grass Physio & Performance OyFysioterapiapalvelut
- Cratos Trading Limited OyMuualla luokittelematon kaikki muu monenlainen ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta
- Gendent Oy
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | 31.1.2022 | 31.1.2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,1 M€ | 2,1 M€ | 2,1 M€ | 2,0 M€ | 2,0 M€ | 1,9 M€ |
| Förändring i omsättning | 0,8 % | -2,4 % | 7,6 % | 1,4 % | 4,7 % | – |
| Rörelsebidrag | 755 t€ | 815 t€ | 833 t€ | 700 t€ | 669 t€ | 687 t€ |
| Rörelsebidrag % | 35,9 % | 39,1 % | 39,0 % | 35,2 % | 34,2 % | 36,7 % |
| Rörelseresultat | 781 t€ | 792 t€ | 816 t€ | 687 t€ | 653 t€ | 676 t€ |
| Rörelsemarginal | 37,1 % | 38,0 % | 38,2 % | 34,6 % | 33,3 % | 36,1 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 188 t€ | 182 t€ | 195 t€ | 196 t€ | 204 t€ | 206 t€ |
| Personalkostnader | -902 t€ | 894 t€ | 953 t€ | 907 t€ | 905 t€ | 861 t€ |
| Soliditet | 59,8 % | 59,9 % | 63,3 % | 66,2 % | 63,4 % | 57,5 % |
| Kassalikviditet | 2,41 | 2,45 | 2,66 | 2,89 | 2,65 | 2,29 |
| Current ratio | 2,41 | 2,45 | 2,66 | 2,89 | 2,65 | 2,29 |
| Relativ skuldsättning | 46,9 % | 47,3 % | 46,0 % | 38,7 % | 38,5 % | 43,5 % |
| Avkastning på eget kapital | 12,8 % | 12,3 % | 11,5 % | 13,1 % | 15,6 % | 18,7 % |
| Balansomslutning | 2,5 M€ | 2,5 M€ | 2,7 M€ | 2,3 M€ | 2,1 M€ | 1,9 M€ |
| Eget kapital | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,7 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ |
| Kassa och bank | 1,9 M€ | 2,0 M€ | 2,1 M€ | 1,9 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | 31.1.2022 | 31.1.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,1 M€ | 2,1 M€ | 2,1 M€ | 2,0 M€ | 2,0 M€ | 1,9 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 600 € | 100 € | 0 € | – | 0 € | 7 988 € |
| Material och tjänster | 172 t€ | -168 t€ | -147 t€ | -169 t€ | -173 t€ | -155 t€ |
| Personalkostnader | 902 t€ | -894 t€ | -953 t€ | -907 t€ | -905 t€ | -861 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 25 t€ | -23 t€ | -17 t€ | -13 t€ | -17 t€ | -12 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 224 t€ | -210 t€ | -204 t€ | -210 t€ | -212 t€ | -177 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 781 t€ | 792 t€ | 816 t€ | 687 t€ | 653 t€ | 676 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -55 t€ | 65 t€ | 56 t€ | 6 927 € | 1 234 € | 597 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 836 t€ | 857 t€ | 872 t€ | 694 t€ | 654 t€ | 677 t€ |
| Inkomstskatt | 48 t€ | -45 t€ | -47 t€ | -48 t€ | -50 t€ | -50 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 188 t€ | 182 t€ | 195 t€ | 196 t€ | 204 t€ | 206 t€ |
Balansräkning
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | 31.1.2022 | 31.1.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 76 t€ | 48 t€ | 65 t€ | 50 t€ | 62 t€ | 47 t€ |
| Fordringar | 338 t€ | 356 t€ | 368 t€ | 309 t€ | 314 t€ | 264 t€ |
| Kassa och bank | 1,9 M€ | 2,0 M€ | 2,1 M€ | 1,9 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ |
| Rörliga aktiva | 2,4 M€ | 2,4 M€ | 2,6 M€ | 2,2 M€ | 2,0 M€ | 1,9 M€ |
| Aktiva | 2,5 M€ | 2,5 M€ | 2,7 M€ | 2,3 M€ | 2,1 M€ | 1,9 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 100 € | 8 100 € | 8 100 € | 8 100 € | 8 100 € | 8 100 € |
| Eget kapital | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,7 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 987 t€ | 988 t€ | 984 t€ | 768 t€ | 754 t€ | 815 t€ |
| Främmande kapital | 987 t€ | 988 t€ | 984 t€ | 768 t€ | 754 t€ | 815 t€ |
Alla poster i bokslutet (48)
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | 31.1.2022 | 31.1.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,1 M€ | 2,1 M€ | 2,1 M€ | 2,0 M€ | 2,0 M€ | 1,9 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 600 € | 100 € | 0 € | – | 0 € | 7 988 € |
| Material och tjänster | 172 t€ | -168 t€ | -147 t€ | -169 t€ | -173 t€ | -155 t€ |
| Personalkostnader | 902 t€ | -894 t€ | -953 t€ | -907 t€ | -905 t€ | -861 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 25 t€ | -23 t€ | -17 t€ | -13 t€ | -17 t€ | -12 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 224 t€ | -210 t€ | -204 t€ | -210 t€ | -212 t€ | -177 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 781 t€ | 792 t€ | 816 t€ | 687 t€ | 653 t€ | 676 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -55 t€ | 65 t€ | 56 t€ | 6 927 € | 1 234 € | 597 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 836 t€ | 857 t€ | 872 t€ | 694 t€ | 654 t€ | 677 t€ |
| Inkomstskatt | 48 t€ | -45 t€ | -47 t€ | -48 t€ | -50 t€ | -50 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 188 t€ | 182 t€ | 195 t€ | 196 t€ | 204 t€ | 206 t€ |
| Bestående aktiva | 76 t€ | 48 t€ | 65 t€ | 50 t€ | 62 t€ | 47 t€ |
| Fordringar | 338 t€ | 356 t€ | 368 t€ | 309 t€ | 314 t€ | 264 t€ |
| Kassa och bank | 1,9 M€ | 2,0 M€ | 2,1 M€ | 1,9 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ |
| Rörliga aktiva | 2,4 M€ | 2,4 M€ | 2,6 M€ | 2,2 M€ | 2,0 M€ | 1,9 M€ |
| Aktiva | 2,5 M€ | 2,5 M€ | 2,7 M€ | 2,3 M€ | 2,1 M€ | 1,9 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 100 € | 8 100 € | 8 100 € | 8 100 € | 8 100 € | 8 100 € |
| Eget kapital | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,7 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 987 t€ | 988 t€ | 984 t€ | 768 t€ | 754 t€ | 815 t€ |
| Främmande kapital | 987 t€ | 988 t€ | 984 t€ | 768 t€ | 754 t€ | 815 t€ |
| Köp av tjänster | 313 € | -455 € | -821 € | -10 t€ | -696 € | -547 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ | 887 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 86 t€ | 92 t€ | 91 t€ | 77 t€ | 83 t€ | 92 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 188 t€ | 182 t€ | 195 t€ | 196 t€ | 204 t€ | 206 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 25 t€ | -23 t€ | -17 t€ | -13 t€ | -17 t€ | -12 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 95 t€ | 48 t€ | 56 t€ | 38 t€ | 50 t€ | 71 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 16 t€ | 450 € | 445 € | 325 € | 0 € | – |
| Finansiella värdepapper | 110 t€ | 110 t€ | 110 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 172 t€ | -167 t€ | -146 t€ | -159 t€ | -172 t€ | -155 t€ |
| Koncernbidrag | 600 t€ | -630 t€ | -630 t€ | -450 t€ | -400 t€ | -420 t€ |
| Löner och arvoden | 720 t€ | -723 t€ | -767 t€ | -729 t€ | -727 t€ | -708 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 264 t€ | 280 t€ | 305 t€ | 253 t€ | 266 t€ | 225 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 0 € | -6 € | 0 € | -161 € | -232 € | -42 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 39 t€ | 65 t€ | 56 t€ | 6 763 € | 1 466 € | 639 € |
| Övriga lönebikostnader | 29 t€ | -19 t€ | -32 t€ | -26 t€ | -25 t€ | -24 t€ |
| Materiella tillgångar | 76 t€ | 36 t€ | 52 t€ | 38 t€ | 50 t€ | 35 t€ |
| Övriga värdepapper | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 196 t€ | 202 t€ | 203 t€ | 191 t€ | 208 t€ | 226 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 338 t€ | 356 t€ | 368 t€ | 309 t€ | 314 t€ | 264 t€ |
| Pensionskostnader | 152 t€ | -152 t€ | -154 t€ | -153 t€ | -153 t€ | -128 t€ |
| Kortfristiga skulder till företag inom samma koncern | 609 t€ | 646 t€ | 634 t€ | 462 t€ | 413 t€ | 425 t€ |
| Maskiner och inventarier | 76 t€ | 36 t€ | 52 t€ | 38 t€ | 50 t€ | 35 t€ |
| Kortfristiga fordringar hos företag inom samma koncern | 9 848 € | 12 t€ | 12 t€ | 10 t€ | 8 863 € | 9 816 € |
| Övriga aktier och andelar | 50 € | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 64 t€ | 64 t€ | 51 t€ | 45 t€ | 39 t€ | 29 t€ |
| Placeringar | 50 € | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ |
| Övriga aktier och andelar, finansiella värdepapper | 100 t€ | 100 t€ | 100 t€ | 0 € | – | – |
| Passiva | 2,5 M€ | 2,5 M€ | 2,7 M€ | 2,3 M€ | 2,1 M€ | 1,9 M€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Laskentatieto Oy Irja Hirsinummi till de översta 10 % inom näringsgrenen redovisning och bokföring; skatterådgivning (2191 företag med beskattningsbar inkomst; median 13 t€, 19 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.