Risto Luttinen Oy är ett aktiebolag med hemort i Uleåborg, registrerat år 1981. Under räkenskapsperioden som slutade 31.3.2026 var omsättningen 328 t€ och rörelseresultatet -1 540 €; soliditet 83,7 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 41 t€ och inkomstskatterna 8 102 €. Offentliga köpare köpte för 942 € av företaget åren 2023–2024; den största köparen är Perhe- Ja Sos.palv Ja Oys-psyk (Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 328 t€ | 346 t€ | 359 t€ | 373 t€ | 398 t€ | 394 t€ |
| Förändring i omsättning | -5,4 % | -3,6 % | -3,6 % | -6,3 % | 1,1 % | – |
| Rörelsebidrag | -4 966 € | 36 t€ | 46 t€ | 51 t€ | 62 t€ | 81 t€ |
| Rörelsebidrag % | -1,5 % | 10,3 % | 12,9 % | 13,6 % | 15,6 % | 20,5 % |
| Rörelseresultat | -1 540 € | 31 t€ | 40 t€ | 46 t€ | 56 t€ | 74 t€ |
| Rörelsemarginal | -0,5 % | 9,0 % | 11,2 % | 12,4 % | 14,0 % | 18,8 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 9 358 € | 25 t€ | 32 t€ | 37 t€ | 45 t€ | 59 t€ |
| Personalkostnader | -240 t€ | 230 t€ | 216 t€ | 237 t€ | 246 t€ | 217 t€ |
| Soliditet | 83,7 % | 82,8 % | 74,0 % | 62,5 % | 76,9 % | 81,0 % |
| Kassalikviditet | 4,86 | 2,44 | 1,61 | 1,53 | 3,47 | 4,26 |
| Current ratio | 5,78 | 3,42 | 2,23 | 1,86 | 4,04 | 4,89 |
| Relativ skuldsättning | 9,9 % | 10,2 % | 15,4 % | 28,2 % | 16,5 % | 14,5 % |
| Avkastning på eget kapital | 5,6 % | 14,7 % | 20,5 % | 21,0 % | 20,6 % | 24,2 % |
| Balansomslutning | 199 t€ | 205 t€ | 213 t€ | 280 t€ | 284 t€ | 300 t€ |
| Eget kapital | 166 t€ | 170 t€ | 157 t€ | 175 t€ | 218 t€ | 243 t€ |
| Kassa och bank | 150 t€ | 80 t€ | 80 t€ | 146 t€ | 148 t€ | 165 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 328 t€ | 346 t€ | 359 t€ | 373 t€ | 398 t€ | 394 t€ |
| Material och tjänster | 42 t€ | -38 t€ | -46 t€ | -46 t€ | -46 t€ | -52 t€ |
| Personalkostnader | 240 t€ | -230 t€ | -216 t€ | -237 t€ | -246 t€ | -217 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 3 425 € | -4 567 € | -6 090 € | -4 530 € | -6 040 € | -6 626 € |
| Övriga rörelsekostnader | 44 t€ | -43 t€ | -51 t€ | -39 t€ | -44 t€ | -44 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -1 540 € | 31 t€ | 40 t€ | 46 t€ | 56 t€ | 74 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -13 t€ | 106 € | 134 € | -8 € | 351 € | -439 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 12 t€ | 31 t€ | 40 t€ | 46 t€ | 56 t€ | 74 t€ |
| Inkomstskatt | 2 450 € | -6 331 € | -8 064 € | -9 426 € | -11 t€ | -15 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 9 358 € | 25 t€ | 32 t€ | 37 t€ | 45 t€ | 59 t€ |
Balansräkning
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 11 t€ | 85 t€ | 89 t€ | 84 t€ | 19 t€ | 21 t€ |
| Omsättningstillgångar | 30 t€ | 35 t€ | 35 t€ | 35 t€ | 37 t€ | 36 t€ |
| Fordringar | 7 154 € | 5 685 € | 9 366 € | 15 t€ | 9 510 € | 8 829 € |
| Kassa och bank | 150 t€ | 80 t€ | 80 t€ | 146 t€ | 148 t€ | 165 t€ |
| Rörliga aktiva | 187 t€ | 121 t€ | 124 t€ | 196 t€ | 264 t€ | 279 t€ |
| Aktiva | 199 t€ | 205 t€ | 213 t€ | 280 t€ | 284 t€ | 300 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Eget kapital | 166 t€ | 170 t€ | 157 t€ | 175 t€ | 218 t€ | 243 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | – | – | 0 € | 5 € | 0 € |
| Korfristigt främmande kapital | 32 t€ | 35 t€ | 55 t€ | 105 t€ | 65 t€ | 57 t€ |
| Främmande kapital | 32 t€ | 35 t€ | 55 t€ | 105 t€ | 65 t€ | 57 t€ |
Alla poster i bokslutet (48)
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 328 t€ | 346 t€ | 359 t€ | 373 t€ | 398 t€ | 394 t€ |
| Material och tjänster | 42 t€ | -38 t€ | -46 t€ | -46 t€ | -46 t€ | -52 t€ |
| Personalkostnader | 240 t€ | -230 t€ | -216 t€ | -237 t€ | -246 t€ | -217 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 3 425 € | -4 567 € | -6 090 € | -4 530 € | -6 040 € | -6 626 € |
| Övriga rörelsekostnader | 44 t€ | -43 t€ | -51 t€ | -39 t€ | -44 t€ | -44 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -1 540 € | 31 t€ | 40 t€ | 46 t€ | 56 t€ | 74 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -13 t€ | 106 € | 134 € | -8 € | 351 € | -439 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 12 t€ | 31 t€ | 40 t€ | 46 t€ | 56 t€ | 74 t€ |
| Inkomstskatt | 2 450 € | -6 331 € | -8 064 € | -9 426 € | -11 t€ | -15 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 9 358 € | 25 t€ | 32 t€ | 37 t€ | 45 t€ | 59 t€ |
| Bestående aktiva | 11 t€ | 85 t€ | 89 t€ | 84 t€ | 19 t€ | 21 t€ |
| Omsättningstillgångar | 30 t€ | 35 t€ | 35 t€ | 35 t€ | 37 t€ | 36 t€ |
| Fordringar | 7 154 € | 5 685 € | 9 366 € | 15 t€ | 9 510 € | 8 829 € |
| Kassa och bank | 150 t€ | 80 t€ | 80 t€ | 146 t€ | 148 t€ | 165 t€ |
| Rörliga aktiva | 187 t€ | 121 t€ | 124 t€ | 196 t€ | 264 t€ | 279 t€ |
| Aktiva | 199 t€ | 205 t€ | 213 t€ | 280 t€ | 284 t€ | 300 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Eget kapital | 166 t€ | 170 t€ | 157 t€ | 175 t€ | 218 t€ | 243 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | – | – | 0 € | 5 € | 0 € |
| Korfristigt främmande kapital | 32 t€ | 35 t€ | 55 t€ | 105 t€ | 65 t€ | 57 t€ |
| Främmande kapital | 32 t€ | 35 t€ | 55 t€ | 105 t€ | 65 t€ | 57 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 6 360 € | -5 485 € | -5 324 € | -5 796 € | -6 115 € | -5 786 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 14 t€ | 106 € | 140 € | 6 € | 360 € | 24 € |
| Finansiella värdepapper | – | – | – | 0 € | 70 t€ | 70 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 14 t€ | 16 t€ | 21 t€ | 46 t€ | 43 t€ | 34 t€ |
| Materiella tillgångar | 10 t€ | 14 t€ | 18 t€ | 14 t€ | 18 t€ | 20 t€ |
| Pensionskostnader | 56 t€ | -57 t€ | -54 t€ | -52 t€ | -54 t€ | -51 t€ |
| Övriga värdepapper | – | – | – | 0 € | 70 t€ | 70 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 5 017 € | 86 € | -704 € | -1 905 € | 1 208 € | -1 945 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | – | – | – | 0 € | 5 € | 0 € |
| Passiva | 199 t€ | 205 t€ | 213 t€ | 280 t€ | 284 t€ | 300 t€ |
| Maskiner och inventarier | 10 t€ | 14 t€ | 18 t€ | 14 t€ | 18 t€ | 20 t€ |
| Köp av tjänster | – | – | – | – | 0 € | -615 € |
| Löner och arvoden | 178 t€ | -167 t€ | -157 t€ | -180 t€ | -185 t€ | -160 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 10 € | 0 € | – | – | – |
| Kortfristiga resultatregleringar | 3 640 € | 3 313 € | 5 429 € | 11 t€ | 6 745 € | 5 473 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 37 t€ | -38 t€ | -45 t€ | -44 t€ | -47 t€ | -50 t€ |
| Placeringar | 1 204 € | 71 t€ | 71 t€ | 71 t€ | 1 204 € | 1 204 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 3 514 € | 2 362 € | 3 937 € | 4 307 € | 2 765 € | 3 356 € |
| Övriga aktier och andelar | 1 204 € | 71 t€ | 71 t€ | 71 t€ | 1 204 € | 1 204 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 9 358 € | 25 t€ | 32 t€ | 37 t€ | 45 t€ | 59 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 17 t€ | 18 t€ | 15 t€ | 58 t€ | 18 t€ | 20 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 156 € | 0 € | -6 € | -14 € | -9 € | -463 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 149 t€ | 137 t€ | 117 t€ | 130 t€ | 165 t€ | 177 t€ |
| Material och förnödenheter | 30 t€ | 35 t€ | 35 t€ | 35 t€ | 37 t€ | 36 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 1 296 € | 866 € | 19 t€ | 1 145 € | 4 773 € | 3 344 € |
| Avskrivningar enligt plan | 3 425 € | -4 567 € | -6 090 € | -4 530 € | -6 040 € | -6 626 € |
| Kortfristiga fordringar | 7 154 € | 5 685 € | 9 366 € | 15 t€ | 9 510 € | 8 829 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Risto Luttinen Oy till den övre halvan inom branschen reparation och underhåll av skodon och lädervaror (2230 företag med beskattningsbar inkomst; median 18 t€, 2,2 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Uleåborg
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis