Onnenvuoren Sora Oy är ett aktiebolag med hemort i Tavastehus, registrerat år 1979. Under räkenskapsperioden som slutade 31.5.2026 var omsättningen 1,9 M€ och rörelseresultatet 499 t€; soliditet 85,8 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 343 t€ och inkomstskatterna 70 t€. Offentliga köpare köpte för 65 t€ av företaget åren 2022–2025; den största köparen är Stara-liikelaitos, Helsinki (Helsinki).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,9 M€ | 1,9 M€ | 1,7 M€ | 2,1 M€ |
| Förändring i omsättning | 3,7 % | 8,9 % | -16,8 % | – |
| Rörelsebidrag | 313 t€ | 783 t€ | 551 t€ | 688 t€ |
| Rörelsebidrag % | 16,2 % | 41,9 % | 32,1 % | 33,4 % |
| Rörelseresultat | 499 t€ | 625 t€ | 350 t€ | 439 t€ |
| Rörelsemarginal | 25,7 % | 33,5 % | 20,4 % | 21,3 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 405 t€ | 504 t€ | 274 t€ | 345 t€ |
| Personalkostnader | -441 t€ | 445 t€ | 463 t€ | 512 t€ |
| Soliditet | 85,8 % | 83,6 % | 79,8 % | 67,1 % |
| Kassalikviditet | 2,48 | 2,45 | 1,33 | 0,91 |
| Current ratio | 3,30 | 3,11 | 1,90 | 1,24 |
| Relativ skuldsättning | 11,4 % | 13,5 % | 17,1 % | 28,2 % |
| Avkastning på eget kapital | 30,2 % | 39,1 % | 23,7 % | 29,1 % |
| Balansomslutning | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,8 M€ |
| Eget kapital | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Kassa och bank | 90 t€ | 276 t€ | 39 t€ | 113 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,9 M€ | 1,9 M€ | 1,7 M€ | 2,1 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 € | 7 709 € |
| Material och tjänster | 538 t€ | -464 t€ | -548 t€ | -329 t€ |
| Personalkostnader | 441 t€ | -445 t€ | -463 t€ | -512 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 186 t€ | -158 t€ | -202 t€ | -249 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 274 t€ | -176 t€ | -154 t€ | -541 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 499 t€ | 625 t€ | 350 t€ | 439 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -8 156 € | 4 389 € | -7 011 € | -9 532 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 507 t€ | 630 t€ | 343 t€ | 430 t€ |
| Inkomstskatt | 101 t€ | -126 t€ | -69 t€ | -85 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 405 t€ | 504 t€ | 274 t€ | 345 t€ |
Balansräkning
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 831 t€ | 753 t€ | 896 t€ | 1,0 M€ |
| Omsättningstillgångar | 182 t€ | 167 t€ | 165 t€ | 190 t€ |
| Fordringar | 458 t€ | 344 t€ | 351 t€ | 416 t€ |
| Kassa och bank | 90 t€ | 276 t€ | 39 t€ | 113 t€ |
| Rörliga aktiva | 731 t€ | 786 t€ | 556 t€ | 720 t€ |
| Aktiva | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,8 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ |
| Eget kapital | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 221 t€ | 252 t€ | 293 t€ | 581 t€ |
| Främmande kapital | 221 t€ | 252 t€ | 293 t€ | 581 t€ |
Alla poster i bokslutet (53)
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,9 M€ | 1,9 M€ | 1,7 M€ | 2,1 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 € | 7 709 € |
| Material och tjänster | 538 t€ | -464 t€ | -548 t€ | -329 t€ |
| Personalkostnader | 441 t€ | -445 t€ | -463 t€ | -512 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 186 t€ | -158 t€ | -202 t€ | -249 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 274 t€ | -176 t€ | -154 t€ | -541 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 499 t€ | 625 t€ | 350 t€ | 439 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -8 156 € | 4 389 € | -7 011 € | -9 532 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 507 t€ | 630 t€ | 343 t€ | 430 t€ |
| Inkomstskatt | 101 t€ | -126 t€ | -69 t€ | -85 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 405 t€ | 504 t€ | 274 t€ | 345 t€ |
| Bestående aktiva | 831 t€ | 753 t€ | 896 t€ | 1,0 M€ |
| Omsättningstillgångar | 182 t€ | 167 t€ | 165 t€ | 190 t€ |
| Fordringar | 458 t€ | 344 t€ | 351 t€ | 416 t€ |
| Kassa och bank | 90 t€ | 276 t€ | 39 t€ | 113 t€ |
| Rörliga aktiva | 731 t€ | 786 t€ | 556 t€ | 720 t€ |
| Aktiva | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,8 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ |
| Eget kapital | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 221 t€ | 252 t€ | 293 t€ | 581 t€ |
| Främmande kapital | 221 t€ | 252 t€ | 293 t€ | 581 t€ |
| Pensionskostnader | 78 t€ | -86 t€ | -90 t€ | -94 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 186 t€ | -158 t€ | -202 t€ | -249 t€ |
| Materiella tillgångar | 678 t€ | 598 t€ | 735 t€ | 881 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 915 t€ | 763 t€ | 864 t€ | 819 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 458 t€ | 344 t€ | 351 t€ | 416 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 9 198 € | 76 t€ | 162 t€ | 172 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 396 t€ | 309 t€ | 308 t€ | 389 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 51 t€ | 15 t€ | 42 t€ | 27 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 9 331 € | 5 578 € | 496 € | 46 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 1 530 € | -1 332 € | -7 605 € | -9 578 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 134 t€ | 59 t€ | 57 t€ | 66 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 78 t€ | 78 t€ | 78 t€ | 78 t€ |
| Övriga materiella tillgångar | 4 100 € | 4 100 € | 4 100 € | 4 100 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 78 t€ | 118 t€ | 75 t€ | 114 t€ |
| Immateriella tillgångar | 24 t€ | 30 t€ | 36 t€ | 42 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 405 t€ | 504 t€ | 274 t€ | 345 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 0 € | 20 t€ | 0 € | – |
| Placeringar | 129 t€ | 125 t€ | 125 t€ | 122 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 24 t€ | -18 t€ | -26 t€ | -31 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 490 t€ | -458 t€ | -521 t€ | -365 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 11 t€ | 0 € | – | – |
| Köp av tjänster | 64 t€ | -7 632 € | -2 335 € | -2 742 € |
| Immateriella rättigheter | 24 t€ | 30 t€ | 36 t€ | 42 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 73 t€ | 79 t€ | 85 t€ | 91 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 356 € | 143 € | 98 € | 0 € |
| Löner och arvoden | 339 t€ | -342 t€ | -347 t€ | -387 t€ |
| Passiva | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,8 M€ |
| Övriga omsättningstillgångar | 182 t€ | 167 t€ | 165 t€ | 190 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -16 t€ | 1 430 € | -25 t€ | 38 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 129 t€ | 125 t€ | 125 t€ | 122 t€ |
| Maskiner och inventarier | 522 t€ | 437 t€ | 567 t€ | 708 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | – | – | 0 € | 229 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Onnenvuoren Sora Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen utvinning av sand, grus och berg samt utvinning av lera och kaolin (107 företag med beskattningsbar inkomst; median 49 t€, 7,0 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Tavastehus
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis