Peltomaa Lohjan Puhtaanapito Oy är ett aktiebolag med hemort i Lojo, registrerat år 1978. Under räkenskapsperioden som slutade 31.1.2026 var omsättningen 2,0 M€ och rörelseresultatet 114 t€; soliditet 42,3 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 154 t€ och inkomstskatterna 31 t€. Offentliga köpare köpte för 8 874 € av företaget åren 2022–2025; den största köparen är Kaupunkiympäristön Toimiala, Helsinki (Helsinki).
Lojo: 10 nya företag på 30 dagar
- Alho Terveyspalvelut OyLääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut
- Kuulomo OyTieto- ja viestintäteknisten laitteiden tukkukauppa
- ATP Makkonen OyLiikkeenjohdon konsultointi
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,0 M€ | 2,1 M€ | 2,2 M€ | 2,1 M€ |
| Förändring i omsättning | -6,1 % | -1,2 % | 2,6 % | – |
| Rörelsebidrag | -197 t€ | 399 t€ | 518 t€ | 511 t€ |
| Rörelsebidrag % | -9,9 % | 18,8 % | 24,0 % | 24,3 % |
| Rörelseresultat | 114 t€ | 26 t€ | 175 t€ | 271 t€ |
| Rörelsemarginal | 5,7 % | 1,2 % | 8,1 % | 12,9 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 178 t€ | 2 203 € | 123 t€ | 210 t€ |
| Personalkostnader | -615 t€ | 598 t€ | 593 t€ | 564 t€ |
| Soliditet | 42,3 % | 43,6 % | 50,8 % | 49,9 % |
| Kassalikviditet | 2,45 | 2,18 | 2,25 | 1,86 |
| Current ratio | 2,45 | 2,18 | 2,25 | 1,86 |
| Relativ skuldsättning | 58,3 % | 44,8 % | 35,5 % | 34,0 % |
| Avkastning på eget kapital | 20,8 % | 0,3 % | 15,6 % | 29,6 % |
| Balansomslutning | 2,0 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ | 1,4 M€ |
| Eget kapital | 854 t€ | 736 t€ | 789 t€ | 710 t€ |
| Kassa och bank | 323 t€ | 630 t€ | 764 t€ | 720 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,0 M€ | 2,1 M€ | 2,2 M€ | 2,1 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 130 € | 0 € | 0 € | 2 613 € |
| Material och tjänster | 312 t€ | -425 t€ | -374 t€ | -419 t€ |
| Personalkostnader | 615 t€ | -598 t€ | -593 t€ | -564 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 311 t€ | -373 t€ | -343 t€ | -239 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 646 t€ | -707 t€ | -671 t€ | -608 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 114 t€ | 26 t€ | 175 t€ | 271 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -109 t€ | -23 t€ | -21 t€ | -8 599 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 223 t€ | 2 881 € | 154 t€ | 263 t€ |
| Inkomstskatt | 45 t€ | -678 € | -31 t€ | -53 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 178 t€ | 2 203 € | 123 t€ | 210 t€ |
Balansräkning
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 945 t€ | 676 t€ | 516 t€ | 460 t€ |
| Fordringar | 195 t€ | 383 t€ | 273 t€ | 243 t€ |
| Kassa och bank | 323 t€ | 630 t€ | 764 t€ | 720 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 1,0 M€ | 962 t€ |
| Aktiva | 2,0 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ | 1,4 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 854 t€ | 736 t€ | 789 t€ | 710 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 726 t€ | 488 t€ | 303 t€ | 195 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 438 t€ | 466 t€ | 461 t€ | 518 t€ |
| Främmande kapital | 1,2 M€ | 953 t€ | 764 t€ | 713 t€ |
Alla poster i bokslutet (52)
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,0 M€ | 2,1 M€ | 2,2 M€ | 2,1 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 130 € | 0 € | 0 € | 2 613 € |
| Material och tjänster | 312 t€ | -425 t€ | -374 t€ | -419 t€ |
| Personalkostnader | 615 t€ | -598 t€ | -593 t€ | -564 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 311 t€ | -373 t€ | -343 t€ | -239 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 646 t€ | -707 t€ | -671 t€ | -608 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 114 t€ | 26 t€ | 175 t€ | 271 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -109 t€ | -23 t€ | -21 t€ | -8 599 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 223 t€ | 2 881 € | 154 t€ | 263 t€ |
| Inkomstskatt | 45 t€ | -678 € | -31 t€ | -53 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 178 t€ | 2 203 € | 123 t€ | 210 t€ |
| Bestående aktiva | 945 t€ | 676 t€ | 516 t€ | 460 t€ |
| Fordringar | 195 t€ | 383 t€ | 273 t€ | 243 t€ |
| Kassa och bank | 323 t€ | 630 t€ | 764 t€ | 720 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 1,0 M€ | 962 t€ |
| Aktiva | 2,0 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ | 1,4 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 854 t€ | 736 t€ | 789 t€ | 710 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 726 t€ | 488 t€ | 303 t€ | 195 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 438 t€ | 466 t€ | 461 t€ | 518 t€ |
| Främmande kapital | 1,2 M€ | 953 t€ | 764 t€ | 713 t€ |
| Förskottsbetalningar och pågående nyanläggningar | 6 562 € | 0 € | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella värdepapper bland rörliga aktiva | 928 € | 0 € | – | – |
| Övriga värdepapper | 555 t€ | 0 € | – | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 178 t€ | 2 203 € | 123 t€ | 210 t€ |
| Finansiella värdepapper | 555 t€ | 0 € | – | – |
| Maskiner och inventarier | 934 t€ | 672 t€ | 511 t€ | 450 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 3 000 € | 3 000 € | 4 337 € | 4 537 € |
| Pensionskostnader | 105 t€ | -103 t€ | -101 t€ | -97 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 104 t€ | 105 t€ | 78 t€ | 128 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 10 t€ | 12 t€ | 9 044 € | 14 t€ |
| Passiva | 2,0 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ | 1,4 M€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 81 t€ | 66 t€ | 94 t€ | 119 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 143 t€ | 356 t€ | 248 t€ | 214 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 36 t€ | -33 t€ | -26 t€ | -12 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 228 t€ | 212 t€ | 192 t€ | 209 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 25 t€ | 82 t€ | 97 t€ | 62 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 195 t€ | 383 t€ | 273 t€ | 243 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 42 t€ | 15 t€ | 15 t€ | 15 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 37 € | 55 € | 395 € | 86 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 673 t€ | 731 t€ | 664 t€ | 497 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 1 105 € | 1 105 € | 1 105 € | 1 105 € |
| Övriga materiella tillgångar | – | – | 0 € | 4 473 € |
| Placeringar | 3 000 € | 3 000 € | 4 337 € | 4 537 € |
| Avskrivningar enligt plan | 311 t€ | -373 t€ | -343 t€ | -239 t€ |
| Materiella tillgångar | 942 t€ | 673 t€ | 512 t€ | 456 t€ |
| Köp av tjänster | 54 t€ | -114 t€ | -51 t€ | -8 886 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 726 t€ | 488 t€ | 303 t€ | 195 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 258 t€ | -312 t€ | -323 t€ | -410 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 146 t€ | 9 463 € | 5 125 € | 3 240 € |
| Övriga lönebikostnader | 33 t€ | -31 t€ | -27 t€ | -24 t€ |
| Löner och arvoden | 478 t€ | -464 t€ | -465 t€ | -444 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Peltomaa Lohjan Puhtaanapito Oy till den övre halvan inom näringsgrenen insamling av icke-farligt avfall (94 företag med beskattningsbar inkomst; median 94 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.