Maanrakennusliike Arno Ruusunlehti Oy är ett aktiebolag med hemort i Esbo, registrerat år 1975. Under räkenskapsperioden som slutade 30.4.2026 var omsättningen 13,6 M€ och rörelseresultatet 3,0 M€; soliditet 92,1 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 2,2 M€ och inkomstskatterna 434 t€. Offentliga köpare köpte för 5,5 M€ av företaget åren 2022–2025; den största köparen är Stara-liikelaitos, Helsinki (Helsinki).
Esbo: 127 nya företag på 30 dagar
- Ilovite OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Kahvila Tuisku OyKahvilat ja muu alkoholittomien juomien tarjoilu
- Mizero OyErikoistumaton agentuuritoiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 13,6 M€ | 11,5 M€ | 8,4 M€ | 10,4 M€ | 9,7 M€ |
| Förändring i omsättning | 18,3 % | 36,7 % | -18,7 % | 7,3 % | – |
| Rörelsebidrag | 1,7 M€ | 4,3 M€ | 3,1 M€ | 4,3 M€ | 3,8 M€ |
| Rörelsebidrag % | 12,4 % | 37,3 % | 36,7 % | 41,7 % | 39,5 % |
| Rörelseresultat | 3,0 M€ | 3,1 M€ | 1,9 M€ | 3,2 M€ | 2,8 M€ |
| Rörelsemarginal | 22,2 % | 27,0 % | 22,5 % | 31,3 % | 29,5 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 2,5 M€ | 2,8 M€ | 1,6 M€ | 2,6 M€ | 2,2 M€ |
| Personalkostnader | -2,2 M€ | 2,1 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,5 M€ |
| Soliditet | 92,1 % | 94,7 % | 95,5 % | 94,8 % | 94,0 % |
| Kassalikviditet | 8,38 | 12,78 | 13,99 | 13,78 | 12,24 |
| Current ratio | 8,52 | 13,00 | 14,26 | 14,02 | 12,44 |
| Relativ skuldsättning | 12,7 % | 9,3 % | 9,9 % | 9,2 % | 10,4 % |
| Avkastning på eget kapital | 13,4 % | 15,9 % | 10,1 % | 16,1 % | 15,5 % |
| Balansomslutning | 21,9 M€ | 20,1 M€ | 18,4 M€ | 18,3 M€ | 16,9 M€ |
| Eget kapital | 18,8 M€ | 17,7 M€ | 16,2 M€ | 15,8 M€ | 14,4 M€ |
| Kassa och bank | 2,3 M€ | 3,8 M€ | 1,4 M€ | 2,6 M€ | 9,2 M€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 13,6 M€ | 11,5 M€ | 8,4 M€ | 10,4 M€ | 9,7 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 340 t€ | 376 t€ | 54 t€ | 107 t€ | 166 t€ |
| Material och tjänster | 6,5 M€ | -4,6 M€ | -3,0 M€ | -3,9 M€ | -4,0 M€ |
| Personalkostnader | 2,2 M€ | -2,1 M€ | -1,8 M€ | -1,7 M€ | -1,5 M€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 1,3 M€ | -1,2 M€ | -1,2 M€ | -1,1 M€ | -970 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 916 t€ | -892 t€ | -639 t€ | -576 t€ | -506 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 3,0 M€ | 3,1 M€ | 1,9 M€ | 3,2 M€ | 2,8 M€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -188 t€ | 273 t€ | 113 t€ | -3 494 € | -77 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 3,2 M€ | 3,4 M€ | 2,0 M€ | 3,2 M€ | 2,8 M€ |
| Inkomstskatt | 639 t€ | -671 t€ | -431 t€ | -658 t€ | -584 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 2,5 M€ | 2,8 M€ | 1,6 M€ | 2,6 M€ | 2,2 M€ |
Balansräkning
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 7,5 M€ | 6,4 M€ | 6,5 M€ | 4,9 M€ | 4,4 M€ |
| Omsättningstillgångar | 230 t€ | 230 t€ | 230 t€ | 230 t€ | 200 t€ |
| Fordringar | 5,5 M€ | 6,9 M€ | 7,6 M€ | 7,6 M€ | 1,1 M€ |
| Kassa och bank | 2,3 M€ | 3,8 M€ | 1,4 M€ | 2,6 M€ | 9,2 M€ |
| Rörliga aktiva | 14,4 M€ | 13,7 M€ | 11,9 M€ | 13,3 M€ | 12,5 M€ |
| Aktiva | 21,9 M€ | 20,1 M€ | 18,4 M€ | 18,3 M€ | 16,9 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ |
| Eget kapital | 18,8 M€ | 17,7 M€ | 16,2 M€ | 15,8 M€ | 14,4 M€ |
| Bokslutsdispositioner | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 29 t€ | 13 t€ | 0 € | – | – |
| Korfristigt främmande kapital | 1,7 M€ | 1,1 M€ | 837 t€ | 949 t€ | 1,0 M€ |
| Främmande kapital | 1,7 M€ | 1,1 M€ | 837 t€ | 949 t€ | 1,0 M€ |
Alla poster i bokslutet (58)
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 13,6 M€ | 11,5 M€ | 8,4 M€ | 10,4 M€ | 9,7 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 340 t€ | 376 t€ | 54 t€ | 107 t€ | 166 t€ |
| Material och tjänster | 6,5 M€ | -4,6 M€ | -3,0 M€ | -3,9 M€ | -4,0 M€ |
| Personalkostnader | 2,2 M€ | -2,1 M€ | -1,8 M€ | -1,7 M€ | -1,5 M€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 1,3 M€ | -1,2 M€ | -1,2 M€ | -1,1 M€ | -970 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 916 t€ | -892 t€ | -639 t€ | -576 t€ | -506 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 3,0 M€ | 3,1 M€ | 1,9 M€ | 3,2 M€ | 2,8 M€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -188 t€ | 273 t€ | 113 t€ | -3 494 € | -77 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 3,2 M€ | 3,4 M€ | 2,0 M€ | 3,2 M€ | 2,8 M€ |
| Inkomstskatt | 639 t€ | -671 t€ | -431 t€ | -658 t€ | -584 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 2,5 M€ | 2,8 M€ | 1,6 M€ | 2,6 M€ | 2,2 M€ |
| Bestående aktiva | 7,5 M€ | 6,4 M€ | 6,5 M€ | 4,9 M€ | 4,4 M€ |
| Omsättningstillgångar | 230 t€ | 230 t€ | 230 t€ | 230 t€ | 200 t€ |
| Fordringar | 5,5 M€ | 6,9 M€ | 7,6 M€ | 7,6 M€ | 1,1 M€ |
| Kassa och bank | 2,3 M€ | 3,8 M€ | 1,4 M€ | 2,6 M€ | 9,2 M€ |
| Rörliga aktiva | 14,4 M€ | 13,7 M€ | 11,9 M€ | 13,3 M€ | 12,5 M€ |
| Aktiva | 21,9 M€ | 20,1 M€ | 18,4 M€ | 18,3 M€ | 16,9 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ |
| Eget kapital | 18,8 M€ | 17,7 M€ | 16,2 M€ | 15,8 M€ | 14,4 M€ |
| Bokslutsdispositioner | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 29 t€ | 13 t€ | 0 € | – | – |
| Korfristigt främmande kapital | 1,7 M€ | 1,1 M€ | 837 t€ | 949 t€ | 1,0 M€ |
| Främmande kapital | 1,7 M€ | 1,1 M€ | 837 t€ | 949 t€ | 1,0 M€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 1,2 M€ | 514 t€ | 353 t€ | 542 t€ | 700 t€ |
| Nedskrivningar av finansiella värdepapper bland rörliga aktiva | 23 t€ | -16 t€ | -94 t€ | -79 t€ | -102 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 212 t€ | 174 t€ | 401 t€ | 144 t€ | 111 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 1,3 M€ | -1,2 M€ | -1,2 M€ | -1,1 M€ | -970 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 895 t€ | 0 € | – |
| Ökning (minskning) av avskrivningsdifferensen | 41 t€ | 109 t€ | 56 t€ | -23 t€ | 52 t€ |
| Placeringar | 11 t€ | 11 t€ | 171 t€ | 171 t€ | 171 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 16,3 M€ | 14,9 M€ | 14,6 M€ | 13,3 M€ | 12,2 M€ |
| Passiva | 21,9 M€ | 20,1 M€ | 18,4 M€ | 18,3 M€ | 16,9 M€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 210 t€ | 287 t€ | 200 t€ | 87 t€ | 903 € |
| Kortfristiga fordringar | 5,5 M€ | 6,9 M€ | 7,6 M€ | 7,6 M€ | 1,1 M€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 364 t€ | 321 t€ | 321 t€ | 309 t€ | 250 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 33 t€ | 8 000 € | 0 € | – | – |
| Inköp under räkenskapsperioden | 5,0 M€ | -3,1 M€ | -2,3 M€ | -3,0 M€ | -2,8 M€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 2,2 M€ | 1,6 M€ | 1,1 M€ | 1,4 M€ | 988 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | – | – | 0 € | 30 t€ | 50 t€ |
| Pensionskostnader | 371 t€ | -307 t€ | -258 t€ | -261 t€ | -199 t€ |
| Köp av tjänster | 1,5 M€ | -1,5 M€ | -639 t€ | -897 t€ | -1,3 M€ |
| Långfristiga övriga skulder | 29 t€ | 13 t€ | 0 € | – | – |
| Maskiner och inventarier | 5,2 M€ | 4,3 M€ | 4,6 M€ | 4,8 M€ | 4,2 M€ |
| Förskottsbetalningar och pågående nyanläggningar | 26 t€ | 0 € | – | – | – |
| Finansiella värdepapper | 6,3 M€ | 2,8 M€ | 2,8 M€ | 2,9 M€ | 2,0 M€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 140 t€ | 219 t€ | 163 t€ | 99 t€ | 56 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 2 329 € | 2 213 € | 6 831 € | 8 234 € | 32 t€ |
| Materiella tillgångar | 7,5 M€ | 6,4 M€ | 6,3 M€ | 4,8 M€ | 4,2 M€ |
| Övriga lönebikostnader | 6 715 € | -64 t€ | -60 t€ | -37 t€ | -47 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 1,1 M€ | 919 t€ | 796 t€ | 0 € | – |
| Löner och arvoden | 1,9 M€ | -1,7 M€ | -1,5 M€ | -1,4 M€ | -1,3 M€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 3,1 M€ | 5,0 M€ | 6,0 M€ | 6,1 M€ | 35 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 11 t€ | 11 t€ | 171 t€ | 171 t€ | 171 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 2,5 M€ | 2,8 M€ | 1,6 M€ | 2,6 M€ | 2,2 M€ |
| Material och förnödenheter | 230 t€ | 230 t€ | 230 t€ | 230 t€ | 200 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 1 949 € | -32 € | -505 € | -20 t€ | -8 644 € |
| Avskrivningsdifferens | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ |
| Övriga aktier och andelar, finansiella värdepapper | 6,3 M€ | 2,8 M€ | 2,8 M€ | 2,9 M€ | 2,0 M€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Maanrakennusliike Arno Ruusunlehti Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen mark- och grundarbeten (1576 företag med beskattningsbar inkomst; median 36 t€, 60 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.