Sodankylän Väri ja Urheilu Simonen Oy är ett aktiebolag med hemort i Sodankylä, registrerat år 1978. Under räkenskapsperioden som slutade 28.2.2026 var omsättningen 2,6 M€ och rörelseresultatet 205 t€; soliditet 75,4 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 130 t€ och inkomstskatterna 26 t€. Offentliga köpare köpte för 7 € av företaget åren 2024–2024; den största köparen är Ilmatieteen laitos (Liikenne- ja viestintäministeriön hallinnonala).
Ekonomi
| Nyckeltal | 28.2.2026 | 28.2.2025 | 29.2.2024 | 28.2.2023 | 28.2.2022 | 28.2.2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,6 M€ | 2,6 M€ | 2,5 M€ | 2,6 M€ | 2,5 M€ | 2,0 M€ |
| Förändring i omsättning | -0,9 % | 3,6 % | -1,6 % | 2,9 % | 26,2 % | – |
| Rörelsebidrag | 191 t€ | 387 t€ | 140 t€ | 149 t€ | 278 t€ | -122 t€ |
| Rörelsebidrag % | 7,3 % | 14,8 % | 5,5 % | 5,8 % | 11,1 % | -6,2 % |
| Rörelseresultat | 205 t€ | 374 t€ | 127 t€ | 134 t€ | 260 t€ | -131 t€ |
| Rörelsemarginal | 7,9 % | 14,3 % | 5,0 % | 5,2 % | 10,4 % | -6,6 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 166 t€ | 331 t€ | 105 t€ | 107 t€ | 241 t€ | -109 t€ |
| Personalkostnader | -302 t€ | 293 t€ | 290 t€ | 297 t€ | 239 t€ | 220 t€ |
| Soliditet | 75,4 % | 75,3 % | 67,6 % | 66,3 % | 67,6 % | 59,6 % |
| Kassalikviditet | 1,25 | 1,14 | 1,01 | 0,89 | 0,95 | 0,75 |
| Current ratio | 3,54 | 3,51 | 2,98 | 2,89 | 3,02 | 2,70 |
| Relativ skuldsättning | 16,4 % | 15,3 % | 18,4 % | 18,6 % | 17,2 % | 24,5 % |
| Avkastning på eget kapital | 12,7 % | 27,1 % | 10,8 % | 11,4 % | 26,9 % | -15,2 % |
| Balansomslutning | 1,7 M€ | 1,6 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ |
| Eget kapital | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 972 t€ | 945 t€ | 899 t€ | 714 t€ |
| Kassa och bank | 271 t€ | 239 t€ | 229 t€ | 230 t€ | 214 t€ | 123 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 28.2.2026 | 28.2.2025 | 29.2.2024 | 28.2.2023 | 28.2.2022 | 28.2.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,6 M€ | 2,6 M€ | 2,5 M€ | 2,6 M€ | 2,5 M€ | 2,0 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 1 344 € | 147 t€ | 766 € | 0 € | 81 € | 98 t€ |
| Material och tjänster | 1,8 M€ | -1,9 M€ | -1,8 M€ | -1,9 M€ | -1,7 M€ | -1,8 M€ |
| Personalkostnader | 302 t€ | -293 t€ | -290 t€ | -297 t€ | -239 t€ | -220 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 14 t€ | -14 t€ | -13 t€ | -15 t€ | -18 t€ | -8 323 € |
| Övriga rörelsekostnader | 249 t€ | -239 t€ | -268 t€ | -244 t€ | -248 t€ | -199 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 205 t€ | 374 t€ | 127 t€ | 134 t€ | 260 t€ | -131 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -2 356 € | 2 798 € | 3 441 € | 425 € | -1 685 € | -5 135 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 207 t€ | 377 t€ | 131 t€ | 134 t€ | 258 t€ | -136 t€ |
| Inkomstskatt | 41 t€ | -46 t€ | -26 t€ | -27 t€ | -17 t€ | 27 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 166 t€ | 331 t€ | 105 t€ | 107 t€ | 241 t€ | -109 t€ |
Balansräkning
| 28.2.2026 | 28.2.2025 | 29.2.2024 | 28.2.2023 | 28.2.2022 | 28.2.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 222 t€ | 225 t€ | 68 t€ | 67 t€ | 66 t€ | 80 t€ |
| Omsättningstillgångar | 976 t€ | 945 t€ | 906 t€ | 940 t€ | 865 t€ | 806 t€ |
| Fordringar | 261 t€ | 213 t€ | 234 t€ | 187 t€ | 184 t€ | 190 t€ |
| Kassa och bank | 271 t€ | 239 t€ | 229 t€ | 230 t€ | 214 t€ | 123 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ |
| Aktiva | 1,7 M€ | 1,6 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 972 t€ | 945 t€ | 899 t€ | 714 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 0 € | 3 100 € | 6 200 € | 9 300 € | 12 t€ | 70 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 426 t€ | 398 t€ | 459 t€ | 470 t€ | 418 t€ | 415 t€ |
| Främmande kapital | 426 t€ | 401 t€ | 466 t€ | 480 t€ | 430 t€ | 485 t€ |
Alla poster i bokslutet (57)
| 28.2.2026 | 28.2.2025 | 29.2.2024 | 28.2.2023 | 28.2.2022 | 28.2.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,6 M€ | 2,6 M€ | 2,5 M€ | 2,6 M€ | 2,5 M€ | 2,0 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 1 344 € | 147 t€ | 766 € | 0 € | 81 € | 98 t€ |
| Material och tjänster | 1,8 M€ | -1,9 M€ | -1,8 M€ | -1,9 M€ | -1,7 M€ | -1,8 M€ |
| Personalkostnader | 302 t€ | -293 t€ | -290 t€ | -297 t€ | -239 t€ | -220 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 14 t€ | -14 t€ | -13 t€ | -15 t€ | -18 t€ | -8 323 € |
| Övriga rörelsekostnader | 249 t€ | -239 t€ | -268 t€ | -244 t€ | -248 t€ | -199 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 205 t€ | 374 t€ | 127 t€ | 134 t€ | 260 t€ | -131 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -2 356 € | 2 798 € | 3 441 € | 425 € | -1 685 € | -5 135 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 207 t€ | 377 t€ | 131 t€ | 134 t€ | 258 t€ | -136 t€ |
| Inkomstskatt | 41 t€ | -46 t€ | -26 t€ | -27 t€ | -17 t€ | 27 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 166 t€ | 331 t€ | 105 t€ | 107 t€ | 241 t€ | -109 t€ |
| Bestående aktiva | 222 t€ | 225 t€ | 68 t€ | 67 t€ | 66 t€ | 80 t€ |
| Omsättningstillgångar | 976 t€ | 945 t€ | 906 t€ | 940 t€ | 865 t€ | 806 t€ |
| Fordringar | 261 t€ | 213 t€ | 234 t€ | 187 t€ | 184 t€ | 190 t€ |
| Kassa och bank | 271 t€ | 239 t€ | 229 t€ | 230 t€ | 214 t€ | 123 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ |
| Aktiva | 1,7 M€ | 1,6 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 972 t€ | 945 t€ | 899 t€ | 714 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 0 € | 3 100 € | 6 200 € | 9 300 € | 12 t€ | 70 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 426 t€ | 398 t€ | 459 t€ | 470 t€ | 418 t€ | 415 t€ |
| Främmande kapital | 426 t€ | 401 t€ | 466 t€ | 480 t€ | 430 t€ | 485 t€ |
| Pensionskostnader | 34 t€ | -32 t€ | -32 t€ | -32 t€ | -24 t€ | -26 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 14 t€ | -14 t€ | -13 t€ | -15 t€ | -18 t€ | -8 323 € |
| Andel av intresseföretagens vinst (förlust) | – | – | – | 0 € | 540 € | 0 € |
| Materiella tillgångar | 213 t€ | 217 t€ | 55 t€ | 58 t€ | 57 t€ | 71 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 261 t€ | 213 t€ | 234 t€ | 187 t€ | 184 t€ | 190 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 1,1 M€ | 882 t€ | 859 t€ | 829 t€ | 649 t€ | 814 t€ |
| Långfristiga leverantörsskulder | 0 € | 3 100 € | 6 200 € | 9 300 € | 12 t€ | 0 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 158 t€ | 151 t€ | 174 t€ | 206 t€ | 185 t€ | 184 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 255 t€ | 200 t€ | 203 t€ | 163 t€ | 174 t€ | 122 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 5 403 € | 8 476 € | 22 t€ | 19 t€ | 5 749 € | 28 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 1 934 € | 2 857 € | 2 923 € | 90 € | 25 € | 3 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 11 € | -59 € | -207 € | -75 € | -2 613 € | -5 620 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 228 t€ | 203 t€ | 260 t€ | 238 t€ | 203 t€ | 181 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 86 t€ | 86 t€ | 21 t€ | 21 t€ | 21 t€ | 21 t€ |
| Färdiga produkter | 976 t€ | 945 t€ | 906 t€ | 940 t€ | 865 t€ | 806 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 39 t€ | 43 t€ | 25 t€ | 26 t€ | 30 t€ | 50 t€ |
| Immateriella tillgångar | – | – | – | 0 € | 82 € | 82 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 166 t€ | 331 t€ | 105 t€ | 107 t€ | 241 t€ | -109 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 0 € | 4 500 € | 45 € | 4 500 € | 4 516 € | 0 € |
| Placeringar | 8 656 € | 8 656 € | 13 t€ | 8 656 € | 8 656 € | 8 836 € |
| Övriga lönebikostnader | 11 t€ | -9 196 € | -8 350 € | -7 310 € | -5 856 € | -8 152 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 1,9 M€ | -1,9 M€ | -1,8 M€ | -2,0 M€ | -1,8 M€ | -1,2 M€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | – | 0 € | 8 997 € | 0 € | 2 € | 41 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | – | – | – | – | 0 € | 70 t€ |
| Köp av tjänster | 4 723 € | -3 716 € | -3 674 € | -3 438 € | -3 478 € | -2 576 € |
| Immateriella rättigheter | – | – | – | 0 € | 82 € | 82 € |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 110 t€ | 119 t€ | 1 € | 1 € | 1 € | 1 € |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 433 € | 0 € | 725 € | 410 € | 364 € | 482 € |
| Löner och arvoden | 257 t€ | -252 t€ | -250 t€ | -258 t€ | -209 t€ | -186 t€ |
| Övriga fordringar (investeringar) | – | 0 € | 4 500 € | 0 € | – | – |
| Passiva | 1,7 M€ | 1,6 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -30 t€ | 39 t€ | -33 t€ | 75 t€ | 58 t€ | -544 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | 0 € | 362 € | 0 € | – | – | – |
| Övriga aktier och andelar | 8 656 € | 8 656 € | 8 656 € | 8 656 € | 8 656 € | 8 836 € |
| Maskiner och inventarier | 17 t€ | 12 t€ | 34 t€ | 37 t€ | 36 t€ | 50 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Sodankylän Väri ja Urheilu Simonen Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen detaljhandel med cyklar och övriga sport- och fritidsartiklar (309 företag med beskattningsbar inkomst; median 34 t€, 3,8 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Sodankylä
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis