Autokotila Oy är ett aktiebolag med hemort i Brahestad, registrerat år 1977. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 rörelseresultatet 73 t€; soliditet 44,1 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 1 501 € och inkomstskatterna 300 €. Offentliga köpare köpte för 2 397 € av företaget åren 2023–2024; den största köparen är Perhe- Ja Sos.palv Ja Oys-psyk (Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Förändring i omsättning | 9,9 % | -2,9 % | -1,6 % | 17,7 % | 0,7 % | – |
| Bruttoresultat | 519 t€ | 472 t€ | 486 t€ | 494 t€ | 420 t€ | 416 t€ |
| Rörelsebidrag | 51 t€ | 38 t€ | 59 t€ | 98 t€ | 68 t€ | 68 t€ |
| Rörelseresultat | 73 t€ | 13 t€ | 30 t€ | 68 t€ | 30 t€ | 43 t€ |
| Räkenskapsperiodens resultat | 51 t€ | 1 622 € | 16 t€ | 48 t€ | 24 t€ | 28 t€ |
| Personalkostnader | -287 t€ | 288 t€ | 260 t€ | 248 t€ | 215 t€ | 215 t€ |
| Soliditet | 44,1 % | 37,0 % | 39,6 % | 36,9 % | 33,1 % | 31,0 % |
| Kassalikviditet | 0,51 | 0,42 | 0,57 | 0,46 | 0,47 | 0,30 |
| Current ratio | 2,25 | 1,88 | 2,31 | 2,07 | 1,91 | 1,46 |
| Avkastning på eget kapital | 22,9 % | 0,8 % | 7,6 % | 22,4 % | 13,3 % | 16,0 % |
| Balansomslutning | 508 t€ | 520 t€ | 534 t€ | 584 t€ | 554 t€ | 589 t€ |
| Eget kapital | 224 t€ | 192 t€ | 212 t€ | 216 t€ | 184 t€ | 174 t€ |
| Kassa och bank | 4 042 € | 8 064 € | 8 112 € | 12 t€ | 11 t€ | 14 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 519 t€ | 472 t€ | 486 t€ | 494 t€ | 420 t€ | 416 t€ |
| Personalkostnader | 287 t€ | -288 t€ | -260 t€ | -248 t€ | -215 t€ | -215 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 22 t€ | -25 t€ | -29 t€ | -31 t€ | -39 t€ | -25 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 137 t€ | -146 t€ | -167 t€ | -148 t€ | -136 t€ | -134 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 73 t€ | 13 t€ | 30 t€ | 68 t€ | 30 t€ | 43 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 9 080 € | -11 t€ | -9 852 € | -7 351 € | -7 324 € | -8 242 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 64 t€ | 1 922 € | 20 t€ | 60 t€ | 22 t€ | 35 t€ |
| Inkomstskatt | 13 t€ | -300 € | -3 904 € | -12 t€ | -6 054 € | -6 902 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 51 t€ | 1 622 € | 16 t€ | 48 t€ | 24 t€ | 28 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 193 t€ | 208 t€ | 229 t€ | 247 t€ | 260 t€ | 276 t€ |
| Omsättningstillgångar | 244 t€ | 243 t€ | 230 t€ | 262 t€ | 222 t€ | 249 t€ |
| Fordringar | 67 t€ | 61 t€ | 67 t€ | 64 t€ | 61 t€ | 51 t€ |
| Kassa och bank | 4 042 € | 8 064 € | 8 112 € | 12 t€ | 11 t€ | 14 t€ |
| Rörliga aktiva | 315 t€ | 312 t€ | 305 t€ | 337 t€ | 294 t€ | 314 t€ |
| Aktiva | 508 t€ | 520 t€ | 534 t€ | 584 t€ | 554 t€ | 589 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 800 € | 8 800 € | 8 800 € | 8 800 € | 8 800 € | 8 800 € |
| Eget kapital | 224 t€ | 192 t€ | 212 t€ | 216 t€ | 184 t€ | 174 t€ |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | 0 € | 8 273 € |
| Långfristigt främmande kapital | 144 t€ | 162 t€ | 191 t€ | 205 t€ | 217 t€ | 191 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 140 t€ | 166 t€ | 132 t€ | 163 t€ | 154 t€ | 215 t€ |
| Främmande kapital | 284 t€ | 328 t€ | 323 t€ | 368 t€ | 371 t€ | 407 t€ |
Alla poster i bokslutet (50)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 519 t€ | 472 t€ | 486 t€ | 494 t€ | 420 t€ | 416 t€ |
| Personalkostnader | 287 t€ | -288 t€ | -260 t€ | -248 t€ | -215 t€ | -215 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 22 t€ | -25 t€ | -29 t€ | -31 t€ | -39 t€ | -25 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 137 t€ | -146 t€ | -167 t€ | -148 t€ | -136 t€ | -134 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 73 t€ | 13 t€ | 30 t€ | 68 t€ | 30 t€ | 43 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 9 080 € | -11 t€ | -9 852 € | -7 351 € | -7 324 € | -8 242 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 64 t€ | 1 922 € | 20 t€ | 60 t€ | 22 t€ | 35 t€ |
| Inkomstskatt | 13 t€ | -300 € | -3 904 € | -12 t€ | -6 054 € | -6 902 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 51 t€ | 1 622 € | 16 t€ | 48 t€ | 24 t€ | 28 t€ |
| Bestående aktiva | 193 t€ | 208 t€ | 229 t€ | 247 t€ | 260 t€ | 276 t€ |
| Omsättningstillgångar | 244 t€ | 243 t€ | 230 t€ | 262 t€ | 222 t€ | 249 t€ |
| Fordringar | 67 t€ | 61 t€ | 67 t€ | 64 t€ | 61 t€ | 51 t€ |
| Kassa och bank | 4 042 € | 8 064 € | 8 112 € | 12 t€ | 11 t€ | 14 t€ |
| Rörliga aktiva | 315 t€ | 312 t€ | 305 t€ | 337 t€ | 294 t€ | 314 t€ |
| Aktiva | 508 t€ | 520 t€ | 534 t€ | 584 t€ | 554 t€ | 589 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 800 € | 8 800 € | 8 800 € | 8 800 € | 8 800 € | 8 800 € |
| Eget kapital | 224 t€ | 192 t€ | 212 t€ | 216 t€ | 184 t€ | 174 t€ |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | 0 € | 8 273 € |
| Långfristigt främmande kapital | 144 t€ | 162 t€ | 191 t€ | 205 t€ | 217 t€ | 191 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 140 t€ | 166 t€ | 132 t€ | 163 t€ | 154 t€ | 215 t€ |
| Främmande kapital | 284 t€ | 328 t€ | 323 t€ | 368 t€ | 371 t€ | 407 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 14 t€ | -12 t€ | -13 t€ | -11 t€ | -12 t€ | -11 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 135 € | 260 € | 281 € | 394 € | 406 € | 315 € |
| Avskrivningsdifferens | – | – | – | – | 0 € | 8 273 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 48 t€ | 45 t€ | 41 t€ | 39 t€ | 30 t€ | 45 t€ |
| Materiella tillgångar | 175 t€ | 190 t€ | 211 t€ | 229 t€ | 257 t€ | 273 t€ |
| Färdiga produkter | 244 t€ | 243 t€ | 230 t€ | 262 t€ | 222 t€ | 249 t€ |
| Pensionskostnader | 44 t€ | -44 t€ | -39 t€ | -38 t€ | -35 t€ | -34 t€ |
| Långfristiga övriga skulder | 70 t€ | 77 t€ | 87 t€ | 97 t€ | 98 t€ | 54 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 18 t€ | 18 t€ | 20 t€ | 14 t€ | 14 t€ | 12 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 74 t€ | 85 t€ | 104 t€ | 108 t€ | 118 t€ | 137 t€ |
| Passiva | 508 t€ | 520 t€ | 534 t€ | 584 t€ | 554 t€ | 589 t€ |
| Ökning (minskning) av avskrivningsdifferensen | – | – | – | 0 € | 8 273 € | 0 € |
| Maskiner och inventarier | 33 t€ | 38 t€ | 47 t€ | 51 t€ | 66 t€ | 65 t€ |
| Löner och arvoden | 229 t€ | -232 t€ | -207 t€ | -198 t€ | -168 t€ | -170 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 124 t€ | 135 t€ | 147 t€ | 160 t€ | 174 t€ | 191 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | – | – | 0 € | 2 563 € | 0 € | 0 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 8 907 € | 18 t€ | 6 586 € | 5 409 € | 6 804 € | 4 118 € |
| Placeringar | 18 t€ | 18 t€ | 18 t€ | 18 t€ | 2 893 € | 2 893 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 58 t€ | 44 t€ | 60 t€ | 56 t€ | 54 t€ | 47 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 18 t€ | 18 t€ | 18 t€ | 18 t€ | 2 893 € | 2 893 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 51 t€ | 1 622 € | 16 t€ | 48 t€ | 24 t€ | 28 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 37 t€ | 31 t€ | 42 t€ | 46 t€ | 62 t€ | 105 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 10 t€ | -12 t€ | -11 t€ | -8 095 € | -8 010 € | -8 837 € |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 1 000 € | 500 € | 780 € | 350 € | 280 € | 280 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 164 t€ | 182 t€ | 187 t€ | 159 t€ | 150 t€ | 138 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 38 t€ | 72 t€ | 28 t€ | 63 t€ | 48 t€ | 54 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 22 t€ | -25 t€ | -29 t€ | -31 t€ | -39 t€ | -25 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 67 t€ | 61 t€ | 67 t€ | 64 t€ | 61 t€ | 51 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Autokotila Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen detaljhandel med drivmedel (218 företag med beskattningsbar inkomst; median 38 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Brahestad
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis