Pudasjärven Vesiosuuskunta är ett andelslag med hemort i Pudasjärvi, registrerat år 1959. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2024 var omsättningen 1,3 M€ och rörelseresultatet 31 t€; soliditet 65,6 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 9 867 € och inkomstskatterna 1 973 €. Offentliga köpare köpte för 5 223 € av företaget åren 2023–2024; den största köparen är Vammaispalvelut (Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,3 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ |
| Förändring i omsättning | 15,0 % | 0,6 % | -0,3 % | -2,5 % | – |
| Rörelsebidrag | 231 t€ | 139 t€ | 312 t€ | 274 t€ | 136 t€ |
| Rörelsebidrag % | 17,5 % | 12,1 % | 27,3 % | 23,9 % | 11,6 % |
| Rörelseresultat | 31 t€ | -47 t€ | 122 t€ | 89 t€ | -47 t€ |
| Rörelsemarginal | 2,4 % | -4,1 % | 10,7 % | 7,8 % | -4,0 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 41 t€ | -35 t€ | 41 t€ | 3 172 € | 2 475 € |
| Personalkostnader | 435 t€ | 376 t€ | 310 t€ | 341 t€ | 331 t€ |
| Soliditet | 65,6 % | 65,5 % | 66,7 % | 66,0 % | 65,7 % |
| Kassalikviditet | 9,39 | 6,40 | 9,30 | 6,09 | 5,54 |
| Current ratio | 9,97 | 6,86 | 10,00 | 6,53 | 6,05 |
| Relativ skuldsättning | 128,9 % | 145,3 % | 140,0 % | 137,7 % | 131,4 % |
| Avkastning på eget kapital | 1,6 % | -1,4 % | 1,6 % | 0,1 % | 0,1 % |
| Balansomslutning | 4,9 M€ | 4,8 M€ | 4,8 M€ | 4,6 M€ | 4,5 M€ |
| Eget kapital | 2,6 M€ | 2,5 M€ | 2,6 M€ | 2,5 M€ | 2,5 M€ |
| Kassa och bank | 298 t€ | 238 t€ | 874 t€ | 712 t€ | 759 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,3 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 12 t€ | 7 865 € | 57 € | 16 € | 61 € |
| Material och tjänster | -341 t€ | -385 t€ | -291 t€ | -330 t€ | -477 t€ |
| Personalkostnader | -435 t€ | -376 t€ | -310 t€ | -341 t€ | -331 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -200 t€ | -185 t€ | -190 t€ | -185 t€ | -183 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -325 t€ | -256 t€ | -229 t€ | -224 t€ | -230 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 31 t€ | -47 t€ | 122 t€ | 89 t€ | -47 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 46 t€ | 14 t€ | 13 t€ | 10 t€ | 6 432 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 77 t€ | -33 t€ | 135 t€ | 99 t€ | -40 t€ |
| Inkomstskatt | -1 960 € | -1 364 € | -9 331 € | 750 € | -277 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 41 t€ | -35 t€ | 41 t€ | 3 172 € | 2 475 € |
Balansräkning
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 3,5 M€ | 3,5 M€ | 3,4 M€ | 3,4 M€ | 3,3 M€ |
| Omsättningstillgångar | 84 t€ | 90 t€ | 95 t€ | 84 t€ | 101 t€ |
| Fordringar | 339 t€ | 293 t€ | 256 t€ | 324 t€ | 214 t€ |
| Kassa och bank | 298 t€ | 238 t€ | 874 t€ | 712 t€ | 759 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Aktiva | 4,9 M€ | 4,8 M€ | 4,8 M€ | 4,6 M€ | 4,5 M€ |
| Eget kapital | 2,6 M€ | 2,5 M€ | 2,6 M€ | 2,5 M€ | 2,5 M€ |
| Bokslutsdispositioner | 680 t€ | 646 t€ | 646 t€ | 562 t€ | 466 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 147 t€ | 197 t€ | 135 t€ | 191 t€ | 199 t€ |
| Främmande kapital | 1,7 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ | 1,5 M€ |
Alla poster i bokslutet (64)
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,3 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 12 t€ | 7 865 € | 57 € | 16 € | 61 € |
| Material och tjänster | -341 t€ | -385 t€ | -291 t€ | -330 t€ | -477 t€ |
| Personalkostnader | -435 t€ | -376 t€ | -310 t€ | -341 t€ | -331 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -200 t€ | -185 t€ | -190 t€ | -185 t€ | -183 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -325 t€ | -256 t€ | -229 t€ | -224 t€ | -230 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 31 t€ | -47 t€ | 122 t€ | 89 t€ | -47 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 46 t€ | 14 t€ | 13 t€ | 10 t€ | 6 432 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 77 t€ | -33 t€ | 135 t€ | 99 t€ | -40 t€ |
| Inkomstskatt | -1 960 € | -1 364 € | -9 331 € | 750 € | -277 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 41 t€ | -35 t€ | 41 t€ | 3 172 € | 2 475 € |
| Bestående aktiva | 3,5 M€ | 3,5 M€ | 3,4 M€ | 3,4 M€ | 3,3 M€ |
| Omsättningstillgångar | 84 t€ | 90 t€ | 95 t€ | 84 t€ | 101 t€ |
| Fordringar | 339 t€ | 293 t€ | 256 t€ | 324 t€ | 214 t€ |
| Kassa och bank | 298 t€ | 238 t€ | 874 t€ | 712 t€ | 759 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Aktiva | 4,9 M€ | 4,8 M€ | 4,8 M€ | 4,6 M€ | 4,5 M€ |
| Eget kapital | 2,6 M€ | 2,5 M€ | 2,6 M€ | 2,5 M€ | 2,5 M€ |
| Bokslutsdispositioner | 680 t€ | 646 t€ | 646 t€ | 562 t€ | 466 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 147 t€ | 197 t€ | 135 t€ | 191 t€ | 199 t€ |
| Främmande kapital | 1,7 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ | 1,5 M€ |
| Förskottsbetalningar och pågående nyanläggningar | 3 695 € | 26 t€ | 103 t€ | 23 t€ | 14 t€ |
| Övriga lönebikostnader | -13 t€ | -13 t€ | -8 892 € | -7 673 € | -10 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 61 t€ | 3 661 € | 1 512 € | 2 652 € | 752 € |
| Finansiella värdepapper | 745 t€ | 728 t€ | 128 t€ | 128 t€ | 128 t€ |
| Avskrivningsdifferens | 680 t€ | 646 t€ | 646 t€ | 562 t€ | 466 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 50 t€ | 41 t€ | 58 t€ | 50 t€ | 41 t€ |
| Materiella tillgångar | 3,5 M€ | 3,5 M€ | 3,4 M€ | 3,4 M€ | 3,3 M€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | 10 € | 0 € | – | – | – |
| Pensionskostnader | -73 t€ | -59 t€ | -48 t€ | -38 t€ | -45 t€ |
| Övriga materiella tillgångar | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ |
| Övriga värdepapper | 67 t€ | 128 t€ | 128 t€ | 128 t€ | 128 t€ |
| Övriga aktier och andelar, finansiella värdepapper | 678 t€ | 600 t€ | 0 € | – | – |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -5 900 € | -5 016 € | 11 t€ | -17 t€ | 15 t€ |
| Passiva | 4,9 M€ | 4,8 M€ | 4,8 M€ | 4,6 M€ | 4,5 M€ |
| Övriga fonder | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ |
| Långfristiga erhållna förskott | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ |
| Maskiner och inventarier | 441 t€ | 466 t€ | 415 t€ | 422 t€ | 437 t€ |
| Ökning (minskning) av avskrivningsdifferensen | -34 t€ | 0 € | -84 t€ | -97 t€ | 43 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 1 082 € | 0 € | – | – | – |
| Köp av tjänster | -210 t€ | -265 t€ | -189 t€ | -221 t€ | -341 t€ |
| Löner och arvoden | -349 t€ | -305 t€ | -253 t€ | -295 t€ | -276 t€ |
| Förskottsbetalningar för immateriella tillgångar | – | 0 € | 7 610 € | 7 610 € | 7 610 € |
| Tillverkning för eget bruk | – | – | 0 € | 25 t€ | 0 € |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,5 M€ |
| Immateriella tillgångar | 7 067 € | 0 € | 7 610 € | 7 610 € | 7 610 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 317 t€ | 352 t€ | 321 t€ | 317 t€ | 315 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 56 t€ | 11 t€ | 14 t€ | 24 t€ | 28 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 8 348 € | 17 t€ | 0 € | 0 € | 17 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | -125 t€ | -115 t€ | -112 t€ | -92 t€ | -150 t€ |
| Placeringar | 125 € | 125 € | 125 € | 125 € | 125 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 273 t€ | 265 t€ | 242 t€ | 300 t€ | 169 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 125 € | 125 € | 125 € | 125 € | 125 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 41 t€ | -35 t€ | 41 t€ | 3 172 € | 2 475 € |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 97 t€ | 93 t€ | 90 t€ | 90 t€ | 90 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 49 t€ | 53 t€ | 47 t€ | 67 t€ | 59 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -15 t€ | -1 € | -451 € | -449 € | -29 € |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 0 € | 10 t€ | 12 t€ | 7 966 € | 5 708 € |
| Övriga immateriella tillgångar | 7 067 € | 0 € | – | – | – |
| Material och förnödenheter | 84 t€ | 90 t€ | 95 t€ | 84 t€ | 101 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 47 t€ | 103 t€ | 30 t€ | 73 t€ | 99 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | -200 t€ | -185 t€ | -190 t€ | -185 t€ | -183 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 339 t€ | 293 t€ | 256 t€ | 324 t€ | 214 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Pudasjärven Vesiosuuskunta till den övre halvan inom näringsgrenen vattenförsörjning (192 företag med beskattningsbar inkomst; median 4 783 €, 2,1 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Pudasjärvi
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis