P Kjellman Invest Ab Oy är ett aktiebolag med hemort i Pedersöre, registrerat år 1961. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 rörelseresultatet 296 t€; soliditet 89,7 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 395 t€ och inkomstskatterna 80 t€. Senaste anteckning i handelsregistret: branschen ändrades 1.10.2026.
Pedersöre: 5 nya företag på 30 dagar
- Juurto OyBetonituotteiden valmistus rakennustarkoituksiin
- T&H&J Metsätyö OyLuonnonvaraisina kasvavien tuotteiden keruu pois lukien puu
- LK Trade OyKaivos- ja rakennuskoneiden tukkukauppa
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Förändring i omsättning | -1,9 % | 1,5 % | 4,7 % | -4,6 % | 2,7 % | – |
| Bruttoresultat | 634 t€ | 646 t€ | 637 t€ | 608 t€ | 637 t€ | 620 t€ |
| Rörelsebidrag | 285 t€ | 315 t€ | 298 t€ | 258 t€ | 325 t€ | 324 t€ |
| Rörelseresultat | 296 t€ | 302 t€ | 281 t€ | 248 t€ | 315 t€ | 312 t€ |
| Räkenskapsperiodens resultat | 353 t€ | 316 t€ | 283 t€ | 89 t€ | 301 t€ | 265 t€ |
| Personalkostnader | -196 t€ | 187 t€ | 183 t€ | 206 t€ | 194 t€ | 198 t€ |
| Soliditet | 89,7 % | 93,6 % | 85,7 % | 86,5 % | 90,2 % | 83,2 % |
| Kassalikviditet | 8,64 | 6,58 | 2,67 | 2,74 | 3,56 | 2,34 |
| Current ratio | 9,13 | 7,50 | 3,12 | 3,16 | 4,07 | 2,61 |
| Avkastning på eget kapital | 14,4 % | 14,1 % | 13,6 % | 4,6 % | 15,0 % | 14,3 % |
| Balansomslutning | 2,7 M€ | 2,4 M€ | 2,4 M€ | 2,2 M€ | 2,2 M€ | 2,2 M€ |
| Eget kapital | 2,4 M€ | 2,2 M€ | 2,1 M€ | 1,9 M€ | 2,0 M€ | 1,9 M€ |
| Kassa och bank | 213 t€ | 87 t€ | 112 t€ | 121 t€ | 71 t€ | 168 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 634 t€ | 646 t€ | 637 t€ | 608 t€ | 637 t€ | 620 t€ |
| Personalkostnader | 196 t€ | -187 t€ | -183 t€ | -206 t€ | -194 t€ | -198 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 11 t€ | -14 t€ | -18 t€ | -9 476 € | -10 t€ | -13 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 132 t€ | -144 t€ | -155 t€ | -144 t€ | -118 t€ | -98 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 296 t€ | 302 t€ | 281 t€ | 248 t€ | 315 t€ | 312 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -145 t€ | 94 t€ | 73 t€ | -112 t€ | 61 t€ | 24 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 441 t€ | 396 t€ | 354 t€ | 137 t€ | 376 t€ | 336 t€ |
| Inkomstskatt | 88 t€ | -79 t€ | -71 t€ | -47 t€ | -75 t€ | -71 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 353 t€ | 316 t€ | 283 t€ | 89 t€ | 301 t€ | 265 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 154 t€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ |
| Omsättningstillgångar | 139 t€ | 141 t€ | 154 t€ | 126 t€ | 110 t€ | 101 t€ |
| Fordringar | 112 t€ | 180 t€ | 91 t€ | 126 t€ | 185 t€ | 168 t€ |
| Kassa och bank | 213 t€ | 87 t€ | 112 t€ | 121 t€ | 71 t€ | 168 t€ |
| Rörliga aktiva | 2,6 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 961 t€ | 885 t€ | 978 t€ |
| Aktiva | 2,7 M€ | 2,4 M€ | 2,4 M€ | 2,2 M€ | 2,2 M€ | 2,2 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Eget kapital | 2,4 M€ | 2,2 M€ | 2,1 M€ | 1,9 M€ | 2,0 M€ | 1,9 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 282 t€ | 153 t€ | 347 t€ | 304 t€ | 217 t€ | 374 t€ |
| Främmande kapital | 282 t€ | 153 t€ | 347 t€ | 304 t€ | 217 t€ | 374 t€ |
Alla poster i bokslutet (48)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 634 t€ | 646 t€ | 637 t€ | 608 t€ | 637 t€ | 620 t€ |
| Personalkostnader | 196 t€ | -187 t€ | -183 t€ | -206 t€ | -194 t€ | -198 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 11 t€ | -14 t€ | -18 t€ | -9 476 € | -10 t€ | -13 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 132 t€ | -144 t€ | -155 t€ | -144 t€ | -118 t€ | -98 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 296 t€ | 302 t€ | 281 t€ | 248 t€ | 315 t€ | 312 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -145 t€ | 94 t€ | 73 t€ | -112 t€ | 61 t€ | 24 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 441 t€ | 396 t€ | 354 t€ | 137 t€ | 376 t€ | 336 t€ |
| Inkomstskatt | 88 t€ | -79 t€ | -71 t€ | -47 t€ | -75 t€ | -71 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 353 t€ | 316 t€ | 283 t€ | 89 t€ | 301 t€ | 265 t€ |
| Bestående aktiva | 154 t€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ |
| Omsättningstillgångar | 139 t€ | 141 t€ | 154 t€ | 126 t€ | 110 t€ | 101 t€ |
| Fordringar | 112 t€ | 180 t€ | 91 t€ | 126 t€ | 185 t€ | 168 t€ |
| Kassa och bank | 213 t€ | 87 t€ | 112 t€ | 121 t€ | 71 t€ | 168 t€ |
| Rörliga aktiva | 2,6 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 961 t€ | 885 t€ | 978 t€ |
| Aktiva | 2,7 M€ | 2,4 M€ | 2,4 M€ | 2,2 M€ | 2,2 M€ | 2,2 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Eget kapital | 2,4 M€ | 2,2 M€ | 2,1 M€ | 1,9 M€ | 2,0 M€ | 1,9 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 282 t€ | 153 t€ | 347 t€ | 304 t€ | 217 t€ | 374 t€ |
| Främmande kapital | 282 t€ | 153 t€ | 347 t€ | 304 t€ | 217 t€ | 374 t€ |
| Materiella tillgångar | 49 t€ | 60 t€ | 74 t€ | 50 t€ | 51 t€ | 61 t€ |
| Maskiner och inventarier | 15 t€ | 20 t€ | 27 t€ | 22 t€ | 21 t€ | 28 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 16 t€ | 88 t€ | 7 333 € | 3 988 € | 14 t€ | 5 339 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 13 t€ | 1 098 € | 5 362 € | 30 t€ | 13 t€ | 3 079 € |
| Färdiga produkter | 139 t€ | 141 t€ | 154 t€ | 126 t€ | 110 t€ | 101 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 11 t€ | -14 t€ | -18 t€ | -9 476 € | -10 t€ | -13 t€ |
| Nedskrivningar av finansiella värdepapper bland rörliga aktiva | – | – | 0 € | -176 t€ | – | – |
| Pensionskostnader | 30 t€ | -27 t€ | -27 t€ | -29 t€ | -28 t€ | -24 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 13 t€ | -2 206 € | -1 580 € | -4 539 € | -371 € | -264 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 353 t€ | 316 t€ | 283 t€ | 89 t€ | 301 t€ | 265 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 2,1 M€ | 1,9 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 133 t€ | 19 t€ | 201 t€ | 174 t€ | 103 t€ | 239 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 131 t€ | 79 t€ | 39 t€ | 44 t€ | 37 t€ | 14 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | – | – | – | – | 0 € | 560 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 95 t€ | 75 t€ | 109 t€ | 88 t€ | 77 t€ | 79 t€ |
| Passiva | 2,7 M€ | 2,4 M€ | 2,4 M€ | 2,2 M€ | 2,2 M€ | 2,2 M€ |
| Övriga värdepapper | 1,6 M€ | 298 t€ | 281 t€ | 159 t€ | 115 t€ | 110 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 54 t€ | 58 t€ | 37 t€ | 42 t€ | 37 t€ | 56 t€ |
| Placeringar | 105 t€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ |
| Finansiella värdepapper | 2,1 M€ | 738 t€ | 724 t€ | 588 t€ | 518 t€ | 542 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 83 t€ | 91 t€ | 79 t€ | 92 t€ | 60 t€ | 50 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 27 t€ | 17 t€ | 36 t€ | 25 t€ | 25 t€ | 10 t€ |
| Löner och arvoden | 161 t€ | -156 t€ | -152 t€ | -172 t€ | -161 t€ | -169 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 112 t€ | 180 t€ | 91 t€ | 126 t€ | 185 t€ | 168 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 105 t€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 34 t€ | 39 t€ | 46 t€ | 28 t€ | 30 t€ | 33 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 4 721 € | -3 727 € | -3 747 € | -4 490 € | -4 492 € | -5 026 € |
| Kortfristiga lånefordringar | – | – | – | – | 98 t€ | 110 t€ |
| Övriga aktier och andelar, finansiella värdepapper | 479 t€ | 440 t€ | 443 t€ | 429 t€ | 404 t€ | 432 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör P Kjellman Invest Ab Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen detaljhandel med brett sortiment, mest livsmedel, drycker och tobak (763 företag med beskattningsbar inkomst; median 94 t€, 4,2 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Händelser i handelsregistret
- Branschen ändrades