Flinck Jordbyggnad Ab Oy är ett aktiebolag med hemort i Pedersöre, registrerat år 1973. Under räkenskapsperioden som slutade 30.4.2026 var omsättningen 419 t€ och rörelseresultatet 8 051 €; soliditet 75,9 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 77 t€ och inkomstskatterna 16 t€. Offentliga köpare köpte för 5 265 € av företaget åren 2023–2026; den största köparen är Työllisyys, kehittämis- ja hallintokeskus (Työ- ja elinkeinoministeriön hallinnonala).
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 419 t€ | 485 t€ | 509 t€ | 428 t€ |
| Förändring i omsättning | -13,7 % | -4,7 % | 18,9 % | – |
| Rörelsebidrag | -84 t€ | 102 t€ | 124 t€ | 91 t€ |
| Rörelsebidrag % | -20,1 % | 21,0 % | 24,3 % | 21,2 % |
| Rörelseresultat | 8 051 € | 65 t€ | 77 t€ | 32 t€ |
| Rörelsemarginal | 1,9 % | 13,5 % | 15,2 % | 7,5 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 4 053 € | 52 t€ | 63 t€ | 26 t€ |
| Personalkostnader | -160 t€ | 161 t€ | 153 t€ | 143 t€ |
| Soliditet | 75,9 % | 89,5 % | 91,3 % | 89,5 % |
| Kassalikviditet | 2,90 | 5,39 | 5,68 | 3,76 |
| Current ratio | 3,18 | 5,67 | 6,14 | 4,27 |
| Relativ skuldsättning | 39,3 % | 13,5 % | 10,2 % | 14,3 % |
| Avkastning på eget kapital | 0,8 % | 9,4 % | 11,5 % | 4,9 % |
| Balansomslutning | 682 t€ | 623 t€ | 600 t€ | 586 t€ |
| Eget kapital | 517 t€ | 557 t€ | 548 t€ | 525 t€ |
| Kassa och bank | 182 t€ | 332 t€ | 241 t€ | 188 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 419 t€ | 485 t€ | 509 t€ | 428 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 € | 783 € |
| Material och tjänster | 42 t€ | -112 t€ | -115 t€ | -58 t€ |
| Personalkostnader | 160 t€ | -161 t€ | -153 t€ | -143 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 92 t€ | -36 t€ | -46 t€ | -58 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 117 t€ | -110 t€ | -118 t€ | -136 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 8 051 € | 65 t€ | 77 t€ | 32 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 2 713 € | 106 € | -113 € | -4 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 5 338 € | 65 t€ | 77 t€ | 32 t€ |
| Inkomstskatt | 1 285 € | -13 t€ | -14 t€ | -6 338 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 4 053 € | 52 t€ | 63 t€ | 26 t€ |
Balansräkning
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 406 t€ | 252 t€ | 281 t€ | 325 t€ |
| Omsättningstillgångar | 24 t€ | 18 t€ | 24 t€ | 31 t€ |
| Fordringar | 70 t€ | 21 t€ | 54 t€ | 42 t€ |
| Kassa och bank | 182 t€ | 332 t€ | 241 t€ | 188 t€ |
| Rörliga aktiva | 276 t€ | 371 t€ | 319 t€ | 261 t€ |
| Aktiva | 682 t€ | 623 t€ | 600 t€ | 586 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Eget kapital | 517 t€ | 557 t€ | 548 t€ | 525 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 77 t€ | 0 € | – | – |
| Korfristigt främmande kapital | 87 t€ | 65 t€ | 52 t€ | 61 t€ |
| Främmande kapital | 164 t€ | 65 t€ | 52 t€ | 61 t€ |
Alla poster i bokslutet (52)
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 419 t€ | 485 t€ | 509 t€ | 428 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 € | 783 € |
| Material och tjänster | 42 t€ | -112 t€ | -115 t€ | -58 t€ |
| Personalkostnader | 160 t€ | -161 t€ | -153 t€ | -143 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 92 t€ | -36 t€ | -46 t€ | -58 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 117 t€ | -110 t€ | -118 t€ | -136 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 8 051 € | 65 t€ | 77 t€ | 32 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 2 713 € | 106 € | -113 € | -4 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 5 338 € | 65 t€ | 77 t€ | 32 t€ |
| Inkomstskatt | 1 285 € | -13 t€ | -14 t€ | -6 338 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 4 053 € | 52 t€ | 63 t€ | 26 t€ |
| Bestående aktiva | 406 t€ | 252 t€ | 281 t€ | 325 t€ |
| Omsättningstillgångar | 24 t€ | 18 t€ | 24 t€ | 31 t€ |
| Fordringar | 70 t€ | 21 t€ | 54 t€ | 42 t€ |
| Kassa och bank | 182 t€ | 332 t€ | 241 t€ | 188 t€ |
| Rörliga aktiva | 276 t€ | 371 t€ | 319 t€ | 261 t€ |
| Aktiva | 682 t€ | 623 t€ | 600 t€ | 586 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Eget kapital | 517 t€ | 557 t€ | 548 t€ | 525 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 77 t€ | 0 € | – | – |
| Korfristigt främmande kapital | 87 t€ | 65 t€ | 52 t€ | 61 t€ |
| Främmande kapital | 164 t€ | 65 t€ | 52 t€ | 61 t€ |
| Placeringar | 2 785 € | 2 785 € | 2 785 € | 2 785 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 77 t€ | 0 € | – | – |
| Avskrivningar enligt plan | 92 t€ | -36 t€ | -46 t€ | -58 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 44 t€ | 12 t€ | 44 t€ | 34 t€ |
| Pensionskostnader | 31 t€ | -30 t€ | -27 t€ | -26 t€ |
| Överkursfond | 15 t€ | 15 t€ | 15 t€ | 15 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 4 053 € | 52 t€ | 63 t€ | 26 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 2 746 € | 0 € | -149 € | -29 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 25 t€ | 0 € | – | – |
| Övriga aktier och andelar | 2 785 € | 2 785 € | 2 785 € | 2 785 € |
| Färdiga produkter | 24 t€ | 18 t€ | 24 t€ | 31 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 70 t€ | 21 t€ | 54 t€ | 42 t€ |
| Passiva | 682 t€ | 623 t€ | 600 t€ | 586 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -5 949 € | -5 698 € | -7 410 € | 1 945 € |
| Löner och arvoden | 115 t€ | -124 t€ | -117 t€ | -111 t€ |
| Köp av tjänster | 854 € | -2 073 € | -8 752 € | -2 136 € |
| Kortfristiga erhållna förskott | 0 € | 20 € | 0 € | – |
| Övriga lönebikostnader | 14 t€ | -8 250 € | -8 843 € | -7 058 € |
| Materiella tillgångar | 403 t€ | 249 t€ | 278 t€ | 322 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 23 t€ | 15 t€ | 16 t€ | 28 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 32 t€ | 43 t€ | 30 t€ | 30 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 2 751 € | 27 € | 5 035 € | 17 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 33 € | 106 € | 35 € | 25 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 6 876 € | 7 500 € | 5 923 € | 3 120 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 47 t€ | -104 t€ | -99 t€ | -58 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 24 t€ | 8 902 € | 4 969 € | 7 748 € |
| Maskiner och inventarier | 252 t€ | 90 t€ | 109 t€ | 144 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 110 t€ | 118 t€ | 127 t€ | 137 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 491 t€ | 482 t€ | 462 t€ | 476 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 41 t€ | 41 t€ | 41 t€ | 41 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Flinck Jordbyggnad Ab Oy till den övre halvan inom näringsgrenen vattenbyggnad (48 företag med beskattningsbar inkomst; median 36 t€, 2,2 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Pedersöre
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis