Lohjan Kumi- ja Matto Oy är ett aktiebolag med hemort i Lojo, registrerat år 1950. Under räkenskapsperioden som slutade 31.3.2026 var omsättningen 3,6 M€ och rörelseresultatet 90 t€; soliditet 60,6 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 90 t€ och inkomstskatterna 18 t€. Offentliga köpare köpte för 26 t€ av företaget åren 2022–2026; den största köparen är Opetushallitus (Opetus- ja kulttuuriministeriön hallinnonala).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 3,6 M€ | 3,6 M€ | 3,6 M€ |
| Förändring i omsättning | 1,0 % | -1,2 % | – |
| Rörelsebidrag | 62 t€ | 97 t€ | 150 t€ |
| Rörelsebidrag % | 1,7 % | 2,7 % | 4,2 % |
| Rörelseresultat | 90 t€ | 60 t€ | 101 t€ |
| Rörelsemarginal | 2,5 % | 1,7 % | 2,8 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 68 t€ | 41 t€ | 71 t€ |
| Personalkostnader | -532 t€ | 529 t€ | 525 t€ |
| Soliditet | 60,6 % | 59,7 % | 56,8 % |
| Kassalikviditet | 1,25 | 1,31 | 1,21 |
| Current ratio | 2,40 | 2,46 | 2,46 |
| Relativ skuldsättning | 17,3 % | 18,0 % | 20,6 % |
| Avkastning på eget kapital | 7,1 % | 4,3 % | 7,3 % |
| Balansomslutning | 1,6 M€ | 1,6 M€ | 1,7 M€ |
| Eget kapital | 956 t€ | 948 t€ | 977 t€ |
| Kassa och bank | 316 t€ | 352 t€ | 190 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 3,6 M€ | 3,6 M€ | 3,6 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 750 € | 0 € |
| Material och tjänster | 2,5 M€ | -2,5 M€ | -2,4 M€ |
| Personalkostnader | 532 t€ | -529 t€ | -525 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 28 t€ | -37 t€ | -49 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 453 t€ | -459 t€ | -507 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 90 t€ | 60 t€ | 101 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 3 824 € | -8 338 € | -12 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 86 t€ | 52 t€ | 89 t€ |
| Inkomstskatt | 17 t€ | -11 t€ | -18 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 68 t€ | 41 t€ | 71 t€ |
Balansräkning
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 85 t€ | 113 t€ | 149 t€ |
| Omsättningstillgångar | 714 t€ | 686 t€ | 802 t€ |
| Fordringar | 464 t€ | 437 t€ | 579 t€ |
| Kassa och bank | 316 t€ | 352 t€ | 190 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,6 M€ |
| Aktiva | 1,6 M€ | 1,6 M€ | 1,7 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 956 t€ | 948 t€ | 977 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 0 € | 40 t€ | 105 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 623 t€ | 600 t€ | 638 t€ |
| Främmande kapital | 623 t€ | 640 t€ | 743 t€ |
Alla poster i bokslutet (51)
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 3,6 M€ | 3,6 M€ | 3,6 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 750 € | 0 € |
| Material och tjänster | 2,5 M€ | -2,5 M€ | -2,4 M€ |
| Personalkostnader | 532 t€ | -529 t€ | -525 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 28 t€ | -37 t€ | -49 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 453 t€ | -459 t€ | -507 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 90 t€ | 60 t€ | 101 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 3 824 € | -8 338 € | -12 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 86 t€ | 52 t€ | 89 t€ |
| Inkomstskatt | 17 t€ | -11 t€ | -18 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 68 t€ | 41 t€ | 71 t€ |
| Bestående aktiva | 85 t€ | 113 t€ | 149 t€ |
| Omsättningstillgångar | 714 t€ | 686 t€ | 802 t€ |
| Fordringar | 464 t€ | 437 t€ | 579 t€ |
| Kassa och bank | 316 t€ | 352 t€ | 190 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,6 M€ |
| Aktiva | 1,6 M€ | 1,6 M€ | 1,7 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 956 t€ | 948 t€ | 977 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 0 € | 40 t€ | 105 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 623 t€ | 600 t€ | 638 t€ |
| Främmande kapital | 623 t€ | 640 t€ | 743 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 0 € | 40 t€ | 105 t€ |
| Placeringar | 17 € | 17 € | 17 € |
| Avskrivningar enligt plan | 28 t€ | -37 t€ | -49 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 453 t€ | 403 t€ | 574 t€ |
| Pensionskostnader | 76 t€ | -77 t€ | -76 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 68 t€ | 41 t€ | 71 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 120 € | 0 € | 340 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 4 340 € | -9 144 € | -13 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 40 t€ | 60 t€ | 60 t€ |
| Immateriella tillgångar | 1 950 € | 1 950 € | 1 950 € |
| Övriga aktier och andelar | 17 € | 17 € | 17 € |
| Färdiga produkter | 714 t€ | 686 t€ | 802 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 464 t€ | 437 t€ | 579 t€ |
| Passiva | 1,6 M€ | 1,6 M€ | 1,7 M€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -27 t€ | -115 t€ | 38 t€ |
| Löner och arvoden | 443 t€ | -441 t€ | -438 t€ |
| Köp av tjänster | 97 t€ | -131 t€ | -89 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | 329 € | 623 € | 0 € |
| Övriga lönebikostnader | 13 t€ | -11 t€ | -10 t€ |
| Immateriella rättigheter | 1 950 € | 1 950 € | 1 950 € |
| Materiella tillgångar | 84 t€ | 111 t€ | 147 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 274 t€ | 233 t€ | 303 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 114 t€ | 115 t€ | 123 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 396 € | 806 € | 400 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 194 t€ | 192 t€ | 152 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 2,4 M€ | -2,2 M€ | -2,4 M€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 11 t€ | 34 t€ | 4 823 € |
| Maskiner och inventarier | 84 t€ | 111 t€ | 147 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 879 t€ | 898 t€ | 897 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Lohjan Kumi- ja Matto Oy till den övre halvan inom branschen detaljhandel med bestick, kärl och hushållsartiklar av gummi och plast (6465 företag med beskattningsbar inkomst; median 27 t€, 3,3 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Lojo
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis