Sipiläinen Motorsport Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Ilmajoki, rekisteröity vuonna 2025. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 77 t€ ja liikevoitto 15 t€; omavaraisuusaste 35,8 %. Viimeisin kaupparekisterimerkintä: toimiala muuttui 10.12.2025.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 |
|---|---|
| Liikevaihto | 77 t€ |
| Käyttökate | 8 942 € |
| Käyttökate-% | 11,7 % |
| Liikevoitto | 15 t€ |
| Liikevoitto-% | 19,0 % |
| Tilikauden tulos | 11 t€ |
| Henkilöstökulut | -14 t€ |
| Omavaraisuusaste | 35,8 % |
| Quick ratio | 1,41 |
| Current ratio | 2,14 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 25,6 % |
| Oman pääoman tuotto | 100,0 % |
| Taseen loppusumma | 31 t€ |
| Oma pääoma | 11 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 6 536 € |
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | |
|---|---|
| Liikevaihto | 77 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 16 t€ |
| Henkilöstökulut | 14 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 5 629 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 27 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 15 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 870 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 14 t€ |
| Tuloverot | 2 758 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 11 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | |
|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 18 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 4 360 € |
| Saamiset | 1 883 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 6 536 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 13 t€ |
| Vastaavaa | 31 t€ |
| Oma pääoma | 11 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 14 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 5 960 € |
| Vieras pääoma | 20 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (44)
| 31.12.2025 | |
|---|---|
| Liikevaihto | 77 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 16 t€ |
| Henkilöstökulut | 14 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 5 629 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 27 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 15 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 870 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 14 t€ |
| Tuloverot | 2 758 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 11 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 18 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 4 360 € |
| Saamiset | 1 883 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 6 536 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 13 t€ |
| Vastaavaa | 31 t€ |
| Oma pääoma | 11 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 14 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 5 960 € |
| Vieras pääoma | 20 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 14 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 5 629 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 104 € |
| Eläkekulut | 3 406 € |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 3 757 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 11 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 886 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 3 407 € |
| Aineettomat hyödykkeet | 3 757 € |
| Valmiit tuotteet | 4 360 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 1 883 € |
| Vastattavaa | 31 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -4 360 € |
| Palkat ja palkkiot | 10 t€ |
| Palvelujen ostot | 143 € |
| Muut henkilösivukulut | 801 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 14 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 229 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 950 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 16 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 2 324 € |
| Ostot tilikauden aikana | 20 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 829 € |
| Koneet ja kalusto | 14 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Kaupparekisterin tapahtumat
- Toimiala muuttui
Ilmainen kuukausilista: Ilmajoki
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta