Vinyl Arch Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Lahti, rekisteröity vuonna 2024. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 82 t€ ja liikevoitto 4 903 €; omavaraisuusaste 37,7 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 888 € ja tuloverot 178 €.
Lahti: 15 uutta yritystä 30 päivässä
- Studio Syzana OyKampaamo- ja parturipalvelut
- JMMLab OyLääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut
- Fountain Audio OyMuu ohjelmistojen kustantaminen
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 82 t€ | 47 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 74,8 % | – |
| Käyttökate | 4 903 € | 888 € |
| Käyttökate-% | 6,0 % | 1,9 % |
| Liikevoitto | 4 903 € | 888 € |
| Liikevoitto-% | 6,0 % | 1,9 % |
| Tilikauden tulos | 3 926 € | 711 € |
| Henkilöstökulut | -67 t€ | 39 t€ |
| Omavaraisuusaste | 37,7 % | 9,4 % |
| Quick ratio | 1,60 | 1,10 |
| Current ratio | 1,60 | 1,10 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 9,4 % | 14,7 % |
| Oman pääoman tuotto | 84,7 % | 100,0 % |
| Taseen loppusumma | 12 t€ | 7 586 € |
| Oma pääoma | 4 637 € | 711 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 3 524 € | 493 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 82 t€ | 47 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 173 € | 0 € |
| Henkilöstökulut | 67 t€ | -39 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 9 960 € | -7 356 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 4 903 € | 888 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -4 € | 0 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 4 907 € | 888 € |
| Tuloverot | 981 € | -178 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 3 926 € | 711 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Saamiset | 8 783 € | 7 092 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 3 524 € | 493 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 12 t€ | 7 586 € |
| Vastaavaa | 12 t€ | 7 586 € |
| Oma pääoma | 4 637 € | 711 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 7 671 € | 6 875 € |
| Vieras pääoma | 7 671 € | 6 875 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (31)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 82 t€ | 47 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 173 € | 0 € |
| Henkilöstökulut | 67 t€ | -39 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 9 960 € | -7 356 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 4 903 € | 888 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -4 € | 0 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 4 907 € | 888 € |
| Tuloverot | 981 € | -178 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 3 926 € | 711 € |
| Saamiset | 8 783 € | 7 092 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 3 524 € | 493 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 12 t€ | 7 586 € |
| Vastaavaa | 12 t€ | 7 586 € |
| Oma pääoma | 4 637 € | 711 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 7 671 € | 6 875 € |
| Vieras pääoma | 7 671 € | 6 875 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 175 € | 361 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 16 € | 220 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 711 € | 0 € |
| Vastattavaa | 12 t€ | 7 586 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 4 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 8 783 € | 7 092 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 4 625 € | 3 721 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 8 550 € | 6 572 € |
| Eläkekulut | 5 765 € | -3 293 € |
| Palvelujen ostot | 173 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 2 870 € | 2 792 € |
| Muut henkilösivukulut | 1 616 € | -440 € |
| Palkat ja palkkiot | 59 t€ | -35 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 217 € | 301 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 3 926 € | 711 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Vinyl Arch Oy kuuluu toimialaluokassa liikkeenjohdon konsultointi pienempään puoliskoon (7664 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 16 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.