VP Lammela Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Aura, rekisteröity vuonna 2024. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevoitto 3 744 €. Verotettava tulo oli vuonna 2024 4 714 € ja tuloverot 943 €.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Liikevaihdon muutos | 20,7 % | – |
| Bruttotulos | 11 t€ | 9 302 € |
| Käyttökate | 2 708 € | 4 714 € |
| Liikevoitto | 3 744 € | 4 714 € |
| Tilikauden tulos | 2 984 € | 3 771 € |
| Henkilöstökulut | -2 037 € | 2 037 € |
| Taseen loppusumma | 18 t€ | 9 608 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 16 t€ | 5 374 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Bruttotulos | 11 t€ | 9 302 € |
| Henkilöstökulut | 2 037 € | -2 037 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 1 036 € | 0 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 4 413 € | -2 551 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 3 744 € | 4 714 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 10 € | 0 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 3 733 € | 4 714 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 2 984 € | 3 771 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Saamiset | 1 305 € | 4 234 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 16 t€ | 5 374 € |
| Vastaavaa | 18 t€ | 9 608 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (14)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Bruttotulos | 11 t€ | 9 302 € |
| Henkilöstökulut | 2 037 € | -2 037 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 1 036 € | 0 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 4 413 € | -2 551 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 3 744 € | 4 714 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 10 € | 0 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 3 733 € | 4 714 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 2 984 € | 3 771 € |
| Saamiset | 1 305 € | 4 234 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 16 t€ | 5 374 € |
| Vastaavaa | 18 t€ | 9 608 € |
| Välittömät verot | 749 € | -943 € |
| Vastattavaa | 18 t€ | 9 608 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 1 036 € | 0 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna VP Lammela Oy kuuluu toimialaluokassa kone- ja prosessisuunnittelu pienempään puoliskoon (680 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 26 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.