Lapuan Vuokratilat Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Lapua, rekisteröity vuonna 2024. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevoitto 15 t€; omavaraisuusaste -0,3 %.
Bruttotulos 2025–tilikausi päättyi 31.12.2025
Liikevoitto15 t€
Tilikauden tulos2 812 €käyttökate 5 348 €
Omavaraisuusaste-0,3 %quick ratio 0,88
Toiminut2 vrekisteröity 27.4.2024
Lapua: 3 uutta yritystä 30 päivässä
- SamSer OyMetallituotteiden korjaus ja huolto
- Datalate OyMuu laitteisto- ja tietotekninen palvelutoiminta
- Teräskehä OyMetallirakenteiden ja niiden osien valmistus
Kokeile maksutta
Saat alueesi uudet yritykset sähköpostiisi joka aamu. 14 päivää, ei maksukorttia.
Talous
BruttotulosLiikevoittoTilikauden tulos
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Käyttökate | 5 348 € | 15 t€ |
| Liikevoitto | 15 t€ | 4 797 € |
| Tilikauden tulos | 2 812 € | -3 512 € |
| Omavaraisuusaste | -0,3 % | -1,4 % |
| Quick ratio | 0,88 | 0,84 |
| Current ratio | 1,25 | 0,84 |
| Taseen loppusumma | 250 t€ | 254 t€ |
| Oma pääoma | -699 € | -3 512 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 7 239 € | 6 673 € |
Tase
Taseen loppusummaOma pääomaRahat
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liiketoiminnan muut tuotot | 49 t€ | 24 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 214 € | 0 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 9 888 € | -10 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 24 t€ | -8 720 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 15 t€ | 4 797 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 12 t€ | -8 309 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 2 812 € | -3 512 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 2 812 € | -3 512 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 237 t€ | 247 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 3 711 € | 0 € |
| Saamiset | 1 572 € | 570 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 7 239 € | 6 673 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 13 t€ | 7 243 € |
| Vastaavaa | 250 t€ | 254 t€ |
| Oma pääoma | -699 € | -3 512 € |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 240 t€ | 249 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 10 t€ | 8 671 € |
| Vieras pääoma | 251 t€ | 258 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (34)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liiketoiminnan muut tuotot | 49 t€ | 24 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 214 € | 0 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 9 888 € | -10 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 24 t€ | -8 720 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 15 t€ | 4 797 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 12 t€ | -8 309 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 2 812 € | -3 512 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 2 812 € | -3 512 € |
| Pysyvät vastaavat | 237 t€ | 247 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 3 711 € | 0 € |
| Saamiset | 1 572 € | 570 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 7 239 € | 6 673 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 13 t€ | 7 243 € |
| Vastaavaa | 250 t€ | 254 t€ |
| Oma pääoma | -699 € | -3 512 € |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 240 t€ | 249 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 10 t€ | 8 671 € |
| Vieras pääoma | 251 t€ | 258 t€ |
| Muu vaihto-omaisuus | 3 711 € | 0 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 240 t€ | 249 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 0 € | 1 383 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | -3 512 € | 0 € |
| Palvelujen ostot | 214 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 1 572 € | 570 € |
| Vastattavaa | 250 t€ | 254 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 237 t€ | 247 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 9 888 € | -10 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 237 t€ | 247 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 2 812 € | -3 512 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 8 013 € | 7 200 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 2 037 € | 87 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 637 € | 570 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 935 € | 0 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 12 t€ | -8 309 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).