Knuvira Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Tampere, rekisteröity vuonna 2024. Tilikaudella, joka päättyi 31.10.2025, liikevaihto oli 1,8 M€ ja liikevoitto 230 t€; omavaraisuusaste 22,9 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 44 t€ ja tuloverot 8 849 €.
Tampere: 53 uutta yritystä 30 päivässä
- Puhakka Consulting OyRakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen
- Markus Vallinoja Holding OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Metsuripalvelu Mähönen OyMetsätaloutta palveleva toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.10.2025 | 31.10.2024 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,8 M€ | 300 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 489,5 % | – |
| Käyttökate | 76 t€ | 72 t€ |
| Käyttökate-% | 4,3 % | 24,0 % |
| Liikevoitto | 230 t€ | 46 t€ |
| Liikevoitto-% | 13,0 % | 15,3 % |
| Tilikauden tulos | 171 t€ | 35 t€ |
| Henkilöstökulut | -544 t€ | 101 t€ |
| Omavaraisuusaste | 22,9 % | 11,3 % |
| Quick ratio | 1,17 | 1,04 |
| Current ratio | 1,19 | 1,04 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 38,6 % | 91,7 % |
| Oman pääoman tuotto | 84,0 % | 100,0 % |
| Taseen loppusumma | 886 t€ | 311 t€ |
| Oma pääoma | 203 t€ | 35 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 147 t€ | 72 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.10.2025 | 31.10.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,8 M€ | 300 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 536 t€ | -38 t€ |
| Henkilöstökulut | 544 t€ | -101 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 154 t€ | -26 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 307 t€ | -90 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 230 t€ | 46 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 16 t€ | -1 722 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 214 t€ | 44 t€ |
| Tuloverot | 43 t€ | -8 849 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 171 t€ | 35 t€ |
Tase
| 31.10.2025 | 31.10.2024 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 382 t€ | 79 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 5 900 € | 0 € |
| Saamiset | 351 t€ | 160 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 147 t€ | 72 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 504 t€ | 232 t€ |
| Vastaavaa | 886 t€ | 311 t€ |
| Oma pääoma | 203 t€ | 35 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 258 t€ | 52 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 424 t€ | 224 t€ |
| Vieras pääoma | 683 t€ | 275 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (45)
| 31.10.2025 | 31.10.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,8 M€ | 300 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 536 t€ | -38 t€ |
| Henkilöstökulut | 544 t€ | -101 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 154 t€ | -26 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 307 t€ | -90 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 230 t€ | 46 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 16 t€ | -1 722 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 214 t€ | 44 t€ |
| Tuloverot | 43 t€ | -8 849 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 171 t€ | 35 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 382 t€ | 79 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 5 900 € | 0 € |
| Saamiset | 351 t€ | 160 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 147 t€ | 72 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 504 t€ | 232 t€ |
| Vastaavaa | 886 t€ | 311 t€ |
| Oma pääoma | 203 t€ | 35 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 258 t€ | 52 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 424 t€ | 224 t€ |
| Vieras pääoma | 683 t€ | 275 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 74 t€ | 22 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 96 t€ | 83 t€ |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 1 962 € | 0 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 32 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 2 365 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 138 t€ | 96 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 275 t€ | 138 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 254 t€ | -24 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 171 t€ | 35 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 351 t€ | 160 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 16 t€ | -1 722 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 380 t€ | 79 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 5 900 € | 0 € |
| Palkat ja palkkiot | 441 t€ | -84 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 107 t€ | 44 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | 1 962 € | 0 € |
| Vastattavaa | 886 t€ | 311 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 19 t€ | -3 066 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 258 t€ | 52 t€ |
| Koneet ja kalusto | 380 t€ | 79 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 154 t€ | -26 t€ |
| Palvelujen ostot | 288 t€ | -14 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 83 t€ | 0 € |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -5 900 € | 0 € |
| Eläkekulut | 83 t€ | -14 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Knuvira Oy kuuluu toimialaluokassa muu muualla luokittelematon monenlainen erikoistunut rakennustoiminta suurempaan puoliskoon (1418 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 19 t€, 2,3-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.