AUTOWORKS OY TAMPERE on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Tampere, rekisteröity vuonna 2023. Tilikaudella, joka päättyi 30.11.2025, liikevaihto oli 512 t€ ja liikevoitto 21 t€; omavaraisuusaste 34,9 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 56 t€ ja tuloverot 11 t€.
Tampere: 53 uutta yritystä 30 päivässä
- Puhakka Consulting OyRakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen
- Markus Vallinoja Holding OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Metsuripalvelu Mähönen OyMetsätaloutta palveleva toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 30.11.2025 | 30.11.2024 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 512 t€ | 358 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 43,2 % | – |
| Käyttökate | 16 t€ | 60 t€ |
| Käyttökate-% | 3,2 % | 16,7 % |
| Liikevoitto | 21 t€ | 55 t€ |
| Liikevoitto-% | 4,2 % | 15,4 % |
| Tilikauden tulos | 11 t€ | 40 t€ |
| Henkilöstökulut | -223 t€ | 63 t€ |
| Omavaraisuusaste | 34,9 % | 32,6 % |
| Quick ratio | 1,84 | 2,86 |
| Current ratio | 1,84 | 2,86 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 17,5 % | 23,1 % |
| Oman pääoman tuotto | 23,7 % | 100,0 % |
| Taseen loppusumma | 138 t€ | 123 t€ |
| Oma pääoma | 48 t€ | 40 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 98 t€ | 81 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.11.2025 | 30.11.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 512 t€ | 358 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 208 t€ | -183 t€ |
| Henkilöstökulut | 223 t€ | -63 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 4 938 € | -4 584 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 55 t€ | -53 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 21 t€ | 55 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 6 269 € | -5 143 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 15 t€ | 50 t€ |
| Tuloverot | 3 757 € | -9 982 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 11 t€ | 40 t€ |
Tase
| 30.11.2025 | 30.11.2024 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 15 t€ | 14 t€ |
| Saamiset | 25 t€ | 28 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 98 t€ | 81 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 123 t€ | 109 t€ |
| Vastaavaa | 138 t€ | 123 t€ |
| Oma pääoma | 48 t€ | 40 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 23 t€ | 45 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 67 t€ | 38 t€ |
| Vieras pääoma | 90 t€ | 83 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (39)
| 30.11.2025 | 30.11.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 512 t€ | 358 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 208 t€ | -183 t€ |
| Henkilöstökulut | 223 t€ | -63 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 4 938 € | -4 584 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 55 t€ | -53 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 21 t€ | 55 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 6 269 € | -5 143 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 15 t€ | 50 t€ |
| Tuloverot | 3 757 € | -9 982 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 11 t€ | 40 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 15 t€ | 14 t€ |
| Saamiset | 25 t€ | 28 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 98 t€ | 81 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 123 t€ | 109 t€ |
| Vastaavaa | 138 t€ | 123 t€ |
| Oma pääoma | 48 t€ | 40 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 23 t€ | 45 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 67 t€ | 38 t€ |
| Vieras pääoma | 90 t€ | 83 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 11 t€ | 40 t€ |
| Koneet ja kalusto | 15 t€ | 14 t€ |
| Eläkekulut | 27 t€ | -5 247 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 7 707 € | 2 380 € |
| Vastattavaa | 138 t€ | 123 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 18 t€ | 9 982 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 16 t€ | 25 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 6 269 € | -5 143 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 11 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 30 t€ | 26 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 25 t€ | 28 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 8 854 € | 3 290 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 37 t€ | 0 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 4 938 € | -4 584 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 15 t€ | 14 t€ |
| Palvelujen ostot | 1 275 € | -672 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 23 t€ | 45 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 207 t€ | -182 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 5 323 € | -1 387 € |
| Palkat ja palkkiot | 191 t€ | -56 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna AUTOWORKS OY TAMPERE kuuluu toimialaluokassa muu moottoriajoneuvojen huolto ja korjaus suurempaan puoliskoon (1945 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 20 t€, 2,8-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.