FysUr Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Rovaniemi, rekisteröity vuonna 2023. Tilikaudella, joka päättyi 30.11.2025, liikevaihto oli 161 t€ ja liikevoitto 107 t€; omavaraisuusaste 87,6 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 85 t€ ja tuloverot 17 t€.
Rovaniemi: 19 uutta yritystä 30 päivässä
- Toimintaterapia Konsti OyMuualla luokittelematon muu terveyspalvelutoiminta
- Pirtu ja Party OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Roihe OyAutojen ja kevyiden moottoriajoneuvojen vähittäiskauppa
Talous
| Tunnusluvut | 30.11.2025 | 30.11.2024 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 161 t€ | 127 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 26,1 % | – |
| Käyttökate | 107 t€ | 84 t€ |
| Käyttökate-% | 66,4 % | 66,3 % |
| Liikevoitto | 107 t€ | 84 t€ |
| Liikevoitto-% | 66,8 % | 65,5 % |
| Tilikauden tulos | 89 t€ | 67 t€ |
| Henkilöstökulut | -3 673 € | 6 591 € |
| Omavaraisuusaste | 87,6 % | 88,9 % |
| Quick ratio | 7,96 | 8,68 |
| Current ratio | 7,96 | 8,68 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 13,3 % | 6,5 % |
| Oman pääoman tuotto | 59,4 % | 100,0 % |
| Taseen loppusumma | 172 t€ | 75 t€ |
| Oma pääoma | 151 t€ | 67 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 67 t€ | 72 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.11.2025 | 30.11.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 161 t€ | 127 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 24 € |
| Henkilöstökulut | 3 673 € | -6 591 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 716 € | -954 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 49 t€ | -36 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 107 t€ | 84 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -2 471 € | -14 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 110 t€ | 83 t€ |
| Tuloverot | 20 t€ | -17 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 89 t€ | 67 t€ |
Tase
| 30.11.2025 | 30.11.2024 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 2 147 € | 2 862 € |
| Saamiset | 9 928 € | 61 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 67 t€ | 72 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 170 t€ | 72 t€ |
| Vastaavaa | 172 t€ | 75 t€ |
| Oma pääoma | 151 t€ | 67 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 21 t€ | 8 292 € |
| Vieras pääoma | 21 t€ | 8 292 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (36)
| 30.11.2025 | 30.11.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 161 t€ | 127 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 24 € |
| Henkilöstökulut | 3 673 € | -6 591 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 716 € | -954 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 49 t€ | -36 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 107 t€ | 84 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -2 471 € | -14 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 110 t€ | 83 t€ |
| Tuloverot | 20 t€ | -17 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 89 t€ | 67 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 2 147 € | 2 862 € |
| Saamiset | 9 928 € | 61 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 67 t€ | 72 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 170 t€ | 72 t€ |
| Vastaavaa | 172 t€ | 75 t€ |
| Oma pääoma | 151 t€ | 67 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 21 t€ | 8 292 € |
| Vieras pääoma | 21 t€ | 8 292 € |
| Muut osakkeet ja osuudet, rahoitusarvopaperit | 92 t€ | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 89 t€ | 67 t€ |
| Rahoitusarvopaperit | 92 t€ | 0 € |
| Koneet ja kalusto | 2 147 € | 2 862 € |
| Eläkekulut | 3 673 € | -2 241 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 1 004 € | 35 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 299 € | 61 € |
| Vastattavaa | 172 t€ | 75 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 2 476 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 20 t€ | 8 149 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 9 629 € | 0 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 5 € | -14 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 156 € | 108 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 9 928 € | 61 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 61 t€ | 0 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 716 € | -954 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 2 147 € | 2 862 € |
| Palkat ja palkkiot | 0 € | -4 350 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna FysUr Oy kuuluu toimialaluokassa lääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut suurempaan puoliskoon (2077 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 81 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.