Erikoislääkäripalvelu Markku Nissinen Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kauniainen, rekisteröity vuonna 2023. Tilikaudella, joka päättyi 30.9.2025, liikevaihto oli 386 t€ ja liikevoitto 153 t€; omavaraisuusaste 96,3 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 130 t€ ja tuloverot 26 t€.
Kauniainen: 3 uutta yritystä 30 päivässä
- SportsHealthDoc OyKirjojen kustantaminen
- Jacket Holding OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Friba Lounge OyMuu liikunta- ja urheilutilojen toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 30.9.2025 | 30.9.2024 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 386 t€ | 310 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 24,8 % | – |
| Käyttökate | 153 t€ | 130 t€ |
| Käyttökate-% | 39,6 % | 41,9 % |
| Liikevoitto | 153 t€ | 130 t€ |
| Liikevoitto-% | 39,6 % | 41,9 % |
| Tilikauden tulos | 120 t€ | 104 t€ |
| Henkilöstökulut | -135 t€ | 95 t€ |
| Omavaraisuusaste | 96,3 % | 84,6 % |
| Quick ratio | 22,30 | 5,34 |
| Current ratio | 22,30 | 5,34 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 2,1 % | 6,1 % |
| Oman pääoman tuotto | 55,7 % | 100,0 % |
| Taseen loppusumma | 225 t€ | 123 t€ |
| Oma pääoma | 216 t€ | 104 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 155 t€ | 63 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 386 t€ | 310 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 88 t€ | -71 t€ |
| Henkilöstökulut | 135 t€ | -95 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 11 t€ | -14 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 153 t€ | 130 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 1 475 € | 656 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 152 t€ | 130 t€ |
| Tuloverot | 31 t€ | -26 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 120 t€ | 104 t€ |
Tase
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 40 t€ | 22 t€ |
| Saamiset | 30 t€ | 38 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 155 t€ | 63 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 185 t€ | 101 t€ |
| Vastaavaa | 225 t€ | 123 t€ |
| Oma pääoma | 216 t€ | 104 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 8 288 € | 19 t€ |
| Vieras pääoma | 8 288 € | 19 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (38)
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 386 t€ | 310 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 88 t€ | -71 t€ |
| Henkilöstökulut | 135 t€ | -95 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 11 t€ | -14 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 153 t€ | 130 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 1 475 € | 656 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 152 t€ | 130 t€ |
| Tuloverot | 31 t€ | -26 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 120 t€ | 104 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 40 t€ | 22 t€ |
| Saamiset | 30 t€ | 38 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 155 t€ | 63 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 185 t€ | 101 t€ |
| Vastaavaa | 225 t€ | 123 t€ |
| Oma pääoma | 216 t€ | 104 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 8 288 € | 19 t€ |
| Vieras pääoma | 8 288 € | 19 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 300 € | 126 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 740 € | 1 760 € |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | 3 711 € | 0 € |
| Sijoitukset | 40 t€ | 22 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 96 t€ | 0 € |
| Vastattavaa | 225 t€ | 123 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 72 € | 202 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 30 t€ | 38 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 4 655 € | 16 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 0 € | 4 993 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 28 t€ | 31 t€ |
| Eläkekulut | 16 t€ | -5 709 € |
| Palvelujen ostot | 88 t€ | -71 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 3 333 € | 2 946 € |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 2 418 € | 454 € |
| Muut henkilösivukulut | 1 981 € | -1 051 € |
| Palkat ja palkkiot | 117 t€ | -88 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 1 220 € | 1 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 40 t€ | 22 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 120 t€ | 104 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 254 € | 0 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Erikoislääkäripalvelu Markku Nissinen Oy kuuluu toimialaluokassa lääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut suurempaan puoliskoon (2077 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 81 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.