Hellantek Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Tampere, rekisteröity vuonna 2023. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 164 t€ ja liikevoitto 50 t€; omavaraisuusaste 67,5 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 104 t€ ja tuloverot 21 t€.
Tampere: 53 uutta yritystä 30 päivässä
- Puhakka Consulting OyRakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen
- Markus Vallinoja Holding OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Metsuripalvelu Mähönen OyMetsätaloutta palveleva toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 164 t€ | 170 t€ | 67 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -3,5 % | 154,7 % | – |
| Käyttökate | 20 t€ | 101 t€ | 56 t€ |
| Käyttökate-% | 12,4 % | 59,5 % | 83,9 % |
| Liikevoitto | 50 t€ | 103 t€ | 56 t€ |
| Liikevoitto-% | 30,7 % | 60,4 % | 83,9 % |
| Tilikauden tulos | 40 t€ | 80 t€ | 46 t€ |
| Henkilöstökulut | -63 t€ | -46 t€ | 5 262 € |
| Omavaraisuusaste | 67,5 % | 88,6 % | 75,5 % |
| Quick ratio | 14,01 | 8,67 | 4,08 |
| Current ratio | 14,01 | 8,67 | 4,08 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 44,8 % | 9,3 % | 22,4 % |
| Oman pääoman tuotto | 26,0 % | 65,5 % | 100,0 % |
| Taseen loppusumma | 227 t€ | 139 t€ | 61 t€ |
| Oma pääoma | 153 t€ | 123 t€ | 46 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 149 t€ | 121 t€ | 28 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 164 t€ | 170 t€ | 67 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 1 843 € | 1 859 € | -36 € |
| Henkilöstökulut | 63 t€ | 46 t€ | -5 262 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 30 t€ | 1 495 € | – |
| Liiketoiminnan muut kulut | 19 t€ | 18 t€ | -5 453 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 50 t€ | 103 t€ | 56 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 402 € | 37 € | – |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 50 t€ | 103 t€ | 56 t€ |
| Tuloverot | 10 t€ | 22 t€ | -10 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 40 t€ | 80 t€ | 46 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 31 t€ | 1 495 € | – |
| Saamiset | 47 t€ | 16 t€ | 32 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 149 t€ | 121 t€ | 28 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 196 t€ | 137 t€ | 61 t€ |
| Vastaavaa | 227 t€ | 139 t€ | 61 t€ |
| Oma pääoma | 153 t€ | 123 t€ | 46 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 60 t€ | 0 € | – |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 14 t€ | 16 t€ | 15 t€ |
| Vieras pääoma | 74 t€ | 16 t€ | 15 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (38)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 164 t€ | 170 t€ | 67 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 1 843 € | 1 859 € | -36 € |
| Henkilöstökulut | 63 t€ | 46 t€ | -5 262 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 30 t€ | 1 495 € | – |
| Liiketoiminnan muut kulut | 19 t€ | 18 t€ | -5 453 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 50 t€ | 103 t€ | 56 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 402 € | 37 € | – |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 50 t€ | 103 t€ | 56 t€ |
| Tuloverot | 10 t€ | 22 t€ | -10 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 40 t€ | 80 t€ | 46 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 31 t€ | 1 495 € | – |
| Saamiset | 47 t€ | 16 t€ | 32 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 149 t€ | 121 t€ | 28 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 196 t€ | 137 t€ | 61 t€ |
| Vastaavaa | 227 t€ | 139 t€ | 61 t€ |
| Oma pääoma | 153 t€ | 123 t€ | 46 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 60 t€ | 0 € | – |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 14 t€ | 16 t€ | 15 t€ |
| Vieras pääoma | 74 t€ | 16 t€ | 15 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 10 t€ | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset muut velat | 10 t€ | 11 t€ | 13 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 113 t€ | 42 t€ | – |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 268 € | 1 254 € | 1 773 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 37 t€ | 16 t€ | 32 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 1 843 € | 1 859 € | -36 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 40 t€ | 80 t€ | 46 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 47 t€ | 16 t€ | 32 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 402 € | 37 € | – |
| Aineelliset hyödykkeet | 31 t€ | 1 495 € | – |
| Palkat ja palkkiot | 55 t€ | 40 t€ | -1 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 3 483 € | 3 592 € | – |
| Vastattavaa | 227 t€ | 139 t€ | 61 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 0 € | 0 € | – |
| Muut henkilösivukulut | 1 051 € | 496 € | -688 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 60 t€ | 0 € | – |
| Koneet ja kalusto | 31 t€ | 1 495 € | – |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 30 t€ | 1 495 € | – |
| Eläkekulut | 7 255 € | 5 320 € | -4 573 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Hellantek Oy kuuluu toimialaluokassa luonnontieteen ja tekniikan tutkimus ja kehittäminen suurempaan puoliskoon (326 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 34 t€, 3,1-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.