Ra-sijoitus Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kuortane, rekisteröity vuonna 2023. Tilikaudella, joka päättyi 30.6.2026, liikevaihto oli 4 625 € ja liikevoitto -4 581 €; omavaraisuusaste -6,5 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 178 € ja tuloverot 36 €.
Talous
| Tunnusluvut | 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 4 625 € | 4 914 € | 4 382 € |
| Liikevaihdon muutos | -5,9 % | 12,1 % | – |
| Käyttökate | -4 581 € | 2 568 € | 178 € |
| Käyttökate-% | -99,0 % | 52,2 % | 4,1 % |
| Liikevoitto | -4 581 € | 2 568 € | 178 € |
| Liikevoitto-% | -99,0 % | 52,2 % | 4,1 % |
| Tilikauden tulos | -4 587 € | 2 054 € | 142 € |
| Omavaraisuusaste | -6,5 % | 7,4 % | 0,5 % |
| Quick ratio | 1,01 | 0,23 | 0,56 |
| Current ratio | 1,01 | 0,23 | 0,56 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 844,5 % | 562,1 % | 678,4 % |
| Oman pääoman tuotto | – | 93,5 % | 100,0 % |
| Taseen loppusumma | 37 t€ | 30 t€ | 30 t€ |
| Oma pääoma | -2 390 € | 2 196 € | 142 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 7 089 € | 167 € | 286 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 4 625 € | 4 914 € | 4 382 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 9 206 € | -2 347 € | -4 204 € |
| Liikevoitto (-tappio) | -4 581 € | 2 568 € | 178 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -4 581 € | 2 568 € | 178 € |
| Tuloverot | 6 € | -514 € | -36 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -4 587 € | 2 054 € | 142 € |
Tase
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 30 t€ | 30 t€ | 30 t€ |
| Saamiset | 0 € | 73 € | 0 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 7 089 € | 167 € | 286 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 7 089 € | 240 € | 286 € |
| Vastaavaa | 37 t€ | 30 t€ | 30 t€ |
| Oma pääoma | -2 390 € | 2 196 € | 142 € |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 32 t€ | 27 t€ | 29 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 7 000 € | 1 064 € | 515 € |
| Vieras pääoma | 39 t€ | 28 t€ | 30 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (26)
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 4 625 € | 4 914 € | 4 382 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 9 206 € | -2 347 € | -4 204 € |
| Liikevoitto (-tappio) | -4 581 € | 2 568 € | 178 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -4 581 € | 2 568 € | 178 € |
| Tuloverot | 6 € | -514 € | -36 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -4 587 € | 2 054 € | 142 € |
| Pysyvät vastaavat | 30 t€ | 30 t€ | 30 t€ |
| Saamiset | 0 € | 73 € | 0 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 7 089 € | 167 € | 286 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 7 089 € | 240 € | 286 € |
| Vastaavaa | 37 t€ | 30 t€ | 30 t€ |
| Oma pääoma | -2 390 € | 2 196 € | 142 € |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 32 t€ | 27 t€ | 29 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 7 000 € | 1 064 € | 515 € |
| Vieras pääoma | 39 t€ | 28 t€ | 30 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 2 196 € | 142 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 0 € | 380 € | 380 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -4 587 € | 2 054 € | 142 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 7 000 € | 171 € | 99 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 0 € | 73 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 0 € | 514 € | 36 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 0 € | 73 € | 0 € |
| Pitkäaikaiset muut velat | 32 t€ | 27 t€ | 29 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 30 t€ | 30 t€ | 30 t€ |
| Sijoitukset | 30 t€ | 30 t€ | 30 t€ |
| Vastattavaa | 37 t€ | 30 t€ | 30 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Ra-sijoitus Oy kuuluu toimialaluokassa asuntojen vuokraus pienempään puoliskoon (1362 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 9 246 €).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.