ZM Palvelut Oy on osakeyhtiö, rekisteröity vuonna 2023. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2024, liikevaihto oli 208 t€ ja liikevoitto 6 692 €; omavaraisuusaste 1,7 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 1 063 € ja tuloverot 213 €.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 208 t€ | 62 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 238,4 % | – |
| Käyttökate | 26 t€ | 2 563 € |
| Käyttökate-% | 12,5 % | 4,2 % |
| Liikevoitto | 6 692 € | 2 563 € |
| Liikevoitto-% | 3,2 % | 4,2 % |
| Tilikauden tulos | 517 € | 1 260 € |
| Henkilöstökulut | 61 t€ | 30 t€ |
| Omavaraisuusaste | 1,7 % | 2,5 % |
| Quick ratio | 0,72 | 0,53 |
| Current ratio | 0,72 | 0,53 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 49,8 % | 79,1 % |
| Oman pääoman tuotto | 29,1 % | 100,0 % |
| Taseen loppusumma | 106 t€ | 50 t€ |
| Oma pääoma | 1 777 € | 1 260 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 489 € | 501 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 208 t€ | 62 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | -74 t€ | -22 t€ |
| Henkilöstökulut | -61 t€ | -30 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -19 t€ | 0 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | -47 t€ | -7 598 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 6 692 € | 2 563 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -5 962 € | -873 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 730 € | 1 689 € |
| Tuloverot | -213 € | -430 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 517 € | 1 260 € |
Tase
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 77 t€ | 42 t€ |
| Saamiset | 28 t€ | 7 530 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 489 € | 501 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 29 t€ | 8 031 € |
| Vastaavaa | 106 t€ | 50 t€ |
| Oma pääoma | 1 777 € | 1 260 € |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 64 t€ | 34 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 40 t€ | 15 t€ |
| Vieras pääoma | 104 t€ | 49 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (42)
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 208 t€ | 62 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | -74 t€ | -22 t€ |
| Henkilöstökulut | -61 t€ | -30 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -19 t€ | 0 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | -47 t€ | -7 598 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 6 692 € | 2 563 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -5 962 € | -873 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 730 € | 1 689 € |
| Tuloverot | -213 € | -430 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 517 € | 1 260 € |
| Pysyvät vastaavat | 77 t€ | 42 t€ |
| Saamiset | 28 t€ | 7 530 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 489 € | 501 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 29 t€ | 8 031 € |
| Vastaavaa | 106 t€ | 50 t€ |
| Oma pääoma | 1 777 € | 1 260 € |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 64 t€ | 34 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 40 t€ | 15 t€ |
| Vieras pääoma | 104 t€ | 49 t€ |
| Muut henkilösivukulut | -1 147 € | -422 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 1 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 1 028 € | 430 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 77 t€ | 42 t€ |
| Eläkekulut | -1 992 € | -670 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 26 t€ | 12 t€ |
| Vastattavaa | 106 t€ | 50 t€ |
| Koneet ja kalusto | 77 t€ | 42 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 4 804 € | 200 € |
| Palvelujen ostot | -50 t€ | -4 513 € |
| Palkat ja palkkiot | -57 t€ | -29 t€ |
| Pitkäaikaiset ostovelat | 64 t€ | 34 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 9 012 € | 1 049 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 1 117 € | 127 € |
| Ostot tilikauden aikana | -24 t€ | -17 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 13 t€ | 6 154 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 517 € | 1 260 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 413 € | 618 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -5 963 € | -874 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 1 260 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 12 t€ | 2 320 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | -19 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 28 t€ | 7 530 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna ZM Palvelut Oy kuuluu toimialaluokassa kutsuttaessa saatavilla oleva henkilökuljetus pienempään puoliskoon (1240 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 12 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta