Jave Insurance Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Helsinki, rekisteröity vuonna 2023. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 258 t€ ja liikevoitto 23 t€; omavaraisuusaste 74,3 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 36 t€ ja tuloverot 7 160 €.
Helsinki: 289 uutta yritystä 30 päivässä
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 258 t€ | 223 t€ | 110 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 15,4 % | 103,9 % | – |
| Käyttökate | 23 t€ | 35 t€ | 5 421 € |
| Käyttökate-% | 9,1 % | 15,7 % | 5,0 % |
| Liikevoitto | 23 t€ | 35 t€ | 5 421 € |
| Liikevoitto-% | 9,1 % | 15,7 % | 5,0 % |
| Tilikauden tulos | 19 t€ | 28 t€ | 4 315 € |
| Henkilöstökulut | -215 t€ | 168 t€ | 92 t€ |
| Omavaraisuusaste | 74,3 % | 62,1 % | 27,9 % |
| Quick ratio | 3,89 | 1,54 | 1,39 |
| Current ratio | 3,89 | 1,54 | 1,39 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 6,6 % | 8,8 % | 10,2 % |
| Oman pääoman tuotto | 39,5 % | 86,6 % | 100,0 % |
| Taseen loppusumma | 66 t€ | 52 t€ | 15 t€ |
| Oma pääoma | 49 t€ | 32 t€ | 4 315 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1 249 € | 12 t€ | 4 838 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 258 t€ | 223 t€ | 110 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 0 € | -2 058 € | -1 972 € |
| Henkilöstökulut | 215 t€ | -168 t€ | -92 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 19 t€ | -18 t€ | -9 749 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 23 t€ | 35 t€ | 5 421 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -1 628 € | -9 € | -24 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 25 t€ | 35 t€ | 5 398 € |
| Tuloverot | 5 637 € | -7 160 € | -1 083 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 19 t€ | 28 t€ | 4 315 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 0 € | 22 t€ | 0 € |
| Saamiset | 33 t€ | 19 t€ | 11 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1 249 € | 12 t€ | 4 838 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 66 t€ | 30 t€ | 15 t€ |
| Vastaavaa | 66 t€ | 52 t€ | 15 t€ |
| Oma pääoma | 49 t€ | 32 t€ | 4 315 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 17 t€ | 20 t€ | 11 t€ |
| Vieras pääoma | 17 t€ | 20 t€ | 11 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (36)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 258 t€ | 223 t€ | 110 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 0 € | -2 058 € | -1 972 € |
| Henkilöstökulut | 215 t€ | -168 t€ | -92 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 19 t€ | -18 t€ | -9 749 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 23 t€ | 35 t€ | 5 421 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -1 628 € | -9 € | -24 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 25 t€ | 35 t€ | 5 398 € |
| Tuloverot | 5 637 € | -7 160 € | -1 083 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 19 t€ | 28 t€ | 4 315 € |
| Pysyvät vastaavat | 0 € | 22 t€ | 0 € |
| Saamiset | 33 t€ | 19 t€ | 11 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1 249 € | 12 t€ | 4 838 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 66 t€ | 30 t€ | 15 t€ |
| Vastaavaa | 66 t€ | 52 t€ | 15 t€ |
| Oma pääoma | 49 t€ | 32 t€ | 4 315 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 17 t€ | 20 t€ | 11 t€ |
| Vieras pääoma | 17 t€ | 20 t€ | 11 t€ |
| Sijoitukset | 0 € | 22 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 11 t€ | 11 t€ | 9 929 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 30 t€ | 4 315 € | 0 € |
| Arvonalentumiset vaihtuvien vastaavien rahoitusarvopapereista | 1 743 € | 129 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 92 € | 1 957 € | 145 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 33 t€ | 19 t€ | 11 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 19 t€ | 28 t€ | 4 315 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 33 t€ | 19 t€ | 11 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 859 € | -138 € | -24 € |
| Palkat ja palkkiot | 207 t€ | -163 t€ | -89 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 5 637 € | 7 160 € | 1 083 € |
| Muut osakkeet ja osuudet, rahoitusarvopaperit | 32 t€ | 0 € | – |
| Vastattavaa | 66 t€ | 52 t€ | 15 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 4 230 € | 0 € | – |
| Muut henkilösivukulut | 4 311 € | -2 153 € | -1 668 € |
| Rahoitusarvopaperit | 32 t€ | 0 € | – |
| Palvelujen ostot | 0 € | -2 058 € | -1 972 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 0 € | 22 t€ | 0 € |
| Eläkekulut | 3 580 € | -2 906 € | -1 750 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Jave Insurance Oy kuuluu toimialaluokassa vakuutusasiamiesten ja -välittäjien toiminta suurempaan puoliskoon (636 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 18 t€, 2,0-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.