Marks & Iris Ab on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Pietarsaari, rekisteröity vuonna 2023. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevoitto 3 697 €; omavaraisuusaste -220,2 %.
Bruttotulos 202571 t€-17 % edellisestä tilikaudesta
Liikevoitto3 697 €
Tilikauden tulos-6 569 €käyttökate 3 275 €
Omavaraisuusaste-220,2 %quick ratio 0,08
Toiminut3 vrekisteröity 4.4.2023
Pietarsaari: 4 uutta yritystä 30 päivässä
- Newforce AbMaa- ja vesirakentamiseen erikoistunut rakennustoiminta
- Holmgren Yhtiöt OyMuualla luokittelematon kaikki muu monenlainen ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta
- Dentfix AbHammaslääkäripalvelut
Kokeile maksutta
Saat alueesi uudet yritykset sähköpostiisi joka aamu. 14 päivää, ei maksukorttia.
Talous
LiikevaihtoLiikevoittoTilikauden tulos
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | – | – | 149 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -16,8 % | 28,7 % | – |
| Bruttotulos | 71 t€ | 85 t€ | 66 t€ |
| Käyttökate | 3 275 € | -29 t€ | -38 t€ |
| Käyttökate-% | – | – | -25,6 % |
| Liikevoitto | 3 697 € | -30 t€ | -39 t€ |
| Liikevoitto-% | – | – | -26,1 % |
| Tilikauden tulos | -6 569 € | -41 t€ | -47 t€ |
| Henkilöstökulut | -28 t€ | 72 t€ | 76 t€ |
| Omavaraisuusaste | -220,2 % | -146,3 % | -52,8 % |
| Quick ratio | 0,08 | 0,09 | 0,20 |
| Current ratio | 1,04 | 1,48 | 1,74 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | – | – | 90,8 % |
| Taseen loppusumma | 45 t€ | 63 t€ | 89 t€ |
| Oma pääoma | -94 t€ | -88 t€ | -47 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 954 € | 945 € | 3 724 € |
Tase
Taseen loppusummaOma pääomaRahat
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | – | – | 149 t€ |
| Bruttotulos | 71 t€ | 85 t€ | 66 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | – | – | -83 t€ |
| Henkilöstökulut | 28 t€ | -72 t€ | -76 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 422 € | -562 € | -750 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 39 t€ | -42 t€ | -28 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 3 697 € | -30 t€ | -39 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 10 t€ | -11 t€ | -7 910 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -6 569 € | -41 t€ | -47 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | -6 569 € | -41 t€ | -47 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 1 266 € | 1 688 € | 2 250 € |
| Vaihto-omaisuus | 40 t€ | 57 t€ | 76 t€ |
| Saamiset | 2 544 € | 2 687 € | 6 468 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 954 € | 945 € | 3 724 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 44 t€ | 61 t€ | 86 t€ |
| Vastaavaa | 45 t€ | 63 t€ | 89 t€ |
| Oma pääoma | -94 t€ | -88 t€ | -47 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 97 t€ | 109 t€ | 86 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 42 t€ | 41 t€ | 50 t€ |
| Vieras pääoma | 139 t€ | 150 t€ | 136 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (45)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | – | – | 149 t€ |
| Bruttotulos | 71 t€ | 85 t€ | 66 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | – | – | -83 t€ |
| Henkilöstökulut | 28 t€ | -72 t€ | -76 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 422 € | -562 € | -750 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 39 t€ | -42 t€ | -28 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 3 697 € | -30 t€ | -39 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 10 t€ | -11 t€ | -7 910 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -6 569 € | -41 t€ | -47 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | -6 569 € | -41 t€ | -47 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 1 266 € | 1 688 € | 2 250 € |
| Vaihto-omaisuus | 40 t€ | 57 t€ | 76 t€ |
| Saamiset | 2 544 € | 2 687 € | 6 468 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 954 € | 945 € | 3 724 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 44 t€ | 61 t€ | 86 t€ |
| Vastaavaa | 45 t€ | 63 t€ | 89 t€ |
| Oma pääoma | -94 t€ | -88 t€ | -47 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 97 t€ | 109 t€ | 86 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 42 t€ | 41 t€ | 50 t€ |
| Vieras pääoma | 139 t€ | 150 t€ | 136 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -6 569 € | -41 t€ | -47 t€ |
| Koneet ja kalusto | 1 266 € | 1 688 € | 2 250 € |
| Eläkekulut | 12 t€ | -15 t€ | -8 155 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 5 632 € | 4 796 € | 6 377 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 25 € | 111 € | 0 € |
| Vastattavaa | 45 t€ | 63 t€ | 89 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 40 t€ | 57 t€ | 76 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 339 € | 9 932 € | 9 006 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 2 516 € | 2 484 € | 6 468 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 10 t€ | -11 t€ | -7 910 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 12 t€ | 6 246 € | 12 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 21 t€ | 17 t€ | 22 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 2 544 € | 2 687 € | 6 468 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 3 € | 93 € | 0 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | -88 t€ | -47 t€ | 0 € |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | – | – | -716 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 422 € | -562 € | -750 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 1 266 € | 1 688 € | 2 250 € |
| Palvelujen ostot | – | – | -213 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 97 t€ | 109 t€ | 86 t€ |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | 2 233 € | 2 666 € | 0 € |
| Ostot tilikauden aikana | – | – | -83 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 0 € | 1 € | 0 € |
| Muut henkilösivukulut | 917 € | -2 243 € | -1 840 € |
| Palkat ja palkkiot | 14 t€ | -54 t€ | -66 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).