LP Hel Kitchen Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Helsinki, rekisteröity vuonna 2023. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 1,0 M€ ja liikevoitto 62 t€; omavaraisuusaste 42,7 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 96 t€ ja tuloverot 20 t€.
Helsinki: 289 uutta yritystä 30 päivässä
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 500 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -8,2 % | 126,3 % | – |
| Käyttökate | 62 t€ | 99 t€ | 27 t€ |
| Käyttökate-% | 6,0 % | 8,7 % | 5,4 % |
| Liikevoitto | 62 t€ | 99 t€ | 27 t€ |
| Liikevoitto-% | 6,0 % | 8,7 % | 5,4 % |
| Tilikauden tulos | 48 t€ | 76 t€ | 20 t€ |
| Henkilöstökulut | -908 t€ | 930 t€ | 409 t€ |
| Omavaraisuusaste | 42,7 % | 37,9 % | 11,2 % |
| Quick ratio | 1,74 | 1,61 | 1,13 |
| Current ratio | 1,74 | 1,61 | 1,13 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 17,6 % | 14,0 % | 32,4 % |
| Oman pääoman tuotto | 35,2 % | 78,9 % | 100,0 % |
| Taseen loppusumma | 319 t€ | 256 t€ | 183 t€ |
| Oma pääoma | 136 t€ | 97 t€ | 20 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 130 t€ | 116 t€ | 44 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 500 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 30 € | 0 € | – |
| Materiaalit ja palvelut | 5 411 € | -15 t€ | -12 t€ |
| Henkilöstökulut | 908 t€ | -930 t€ | -409 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 64 t€ | -89 t€ | -52 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 62 t€ | 99 t€ | 27 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 1 627 € | -2 891 € | -1 269 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 60 t€ | 96 t€ | 26 t€ |
| Tuloverot | 12 t€ | -19 t€ | -5 433 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 48 t€ | 76 t€ | 20 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Saamiset | 190 t€ | 140 t€ | 138 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 130 t€ | 116 t€ | 44 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 319 t€ | 256 t€ | 183 t€ |
| Vastaavaa | 319 t€ | 256 t€ | 183 t€ |
| Oma pääoma | 136 t€ | 97 t€ | 20 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 183 t€ | 159 t€ | 162 t€ |
| Vieras pääoma | 183 t€ | 159 t€ | 162 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (39)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 500 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 30 € | 0 € | – |
| Materiaalit ja palvelut | 5 411 € | -15 t€ | -12 t€ |
| Henkilöstökulut | 908 t€ | -930 t€ | -409 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 64 t€ | -89 t€ | -52 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 62 t€ | 99 t€ | 27 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 1 627 € | -2 891 € | -1 269 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 60 t€ | 96 t€ | 26 t€ |
| Tuloverot | 12 t€ | -19 t€ | -5 433 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 48 t€ | 76 t€ | 20 t€ |
| Saamiset | 190 t€ | 140 t€ | 138 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 130 t€ | 116 t€ | 44 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 319 t€ | 256 t€ | 183 t€ |
| Vastaavaa | 319 t€ | 256 t€ | 183 t€ |
| Oma pääoma | 136 t€ | 97 t€ | 20 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 183 t€ | 159 t€ | 162 t€ |
| Vieras pääoma | 183 t€ | 159 t€ | 162 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 48 t€ | 76 t€ | 20 t€ |
| Korkokulut ja muut rahoituskulut saman konsernin yrityksille | 0 € | -1 150 € | 0 € |
| Eläkekulut | 134 t€ | -140 t€ | -63 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 1 288 € | 1 587 € | 2 124 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 22 t€ | 9 209 € | 15 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 1 460 € | 19 t€ | 6 684 € |
| Vastattavaa | 319 t€ | 256 t€ | 183 t€ |
| Lyhytaikaiset velat saman konsernin yrityksille | 7 509 € | 2 486 € | 28 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 65 t€ | 75 t€ | 49 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 186 t€ | 120 t€ | 130 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 1 637 € | -1 885 € | -1 269 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 5 452 € | 4 452 € | 4 338 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 84 t€ | 68 t€ | 66 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 190 t€ | 140 t€ | 138 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | – | 0 € | 0 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 88 t€ | 20 t€ | 0 € |
| Palvelujen ostot | 5 400 € | -15 t€ | -8 495 € |
| Lyhytaikaiset saamiset saman konsernin yrityksiltä | 1 275 € | 0 € | – |
| Ostot tilikauden aikana | 11 € | 0 € | -3 259 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 10 € | 145 € | 0 € |
| Muut henkilösivukulut | 25 t€ | -18 t€ | -12 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 749 t€ | -772 t€ | -334 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna LP Hel Kitchen Oy kuuluu toimialaluokassa työvoiman vuokraus ja muu henkilöstön hankintapalvelutoiminta ylimpään neljännekseen (1008 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 12 t€, 8,2-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.