Bencco Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Turku, rekisteröity vuonna 2023. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 0 € ja liikevoitto -3 379 €; omavaraisuusaste 83,4 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 18 t€ ja tuloverot 3 548 €.
Turku: 48 uutta yritystä 30 päivässä
- Grass Physio & Performance OyFysioterapiapalvelut
- Cratos Trading Limited OyMuualla luokittelematon kaikki muu monenlainen ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta
- Gendent OyHammasproteesien ja -implanttien valmistus
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 0 € | 32 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -100,0 % | – |
| Käyttökate | -3 379 € | 18 t€ |
| Käyttökate-% | – | 56,9 % |
| Liikevoitto | -3 379 € | 18 t€ |
| Liikevoitto-% | – | 56,9 % |
| Tilikauden tulos | -3 608 € | 14 t€ |
| Henkilöstökulut | 0 € | -9 555 € |
| Omavaraisuusaste | 83,4 % | 83,6 % |
| Quick ratio | 1,29 | 1,39 |
| Current ratio | 1,29 | 1,39 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | – | 19,6 % |
| Oman pääoman tuotto | -14,0 % | 43,3 % |
| Taseen loppusumma | 31 t€ | 38 t€ |
| Oma pääoma | 26 t€ | 32 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 6 443 € | 8 509 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 0 € | 32 t€ |
| Henkilöstökulut | 0 € | 9 555 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 3 379 € | 4 211 € |
| Liikevoitto (-tappio) | -3 379 € | 18 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 214 € | 760 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -3 593 € | 17 t€ |
| Tuloverot | 15 € | 3 533 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -3 608 € | 14 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 24 t€ | 30 t€ |
| Saamiset | 180 € | 206 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 6 443 € | 8 509 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 6 623 € | 8 715 € |
| Vastaavaa | 31 t€ | 38 t€ |
| Oma pääoma | 26 t€ | 32 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 5 119 € | 6 263 € |
| Vieras pääoma | 5 119 € | 6 263 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (32)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 0 € | 32 t€ |
| Henkilöstökulut | 0 € | 9 555 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 3 379 € | 4 211 € |
| Liikevoitto (-tappio) | -3 379 € | 18 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 214 € | 760 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -3 593 € | 17 t€ |
| Tuloverot | 15 € | 3 533 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -3 608 € | 14 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 24 t€ | 30 t€ |
| Saamiset | 180 € | 206 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 6 443 € | 8 509 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 6 623 € | 8 715 € |
| Vastaavaa | 31 t€ | 38 t€ |
| Oma pääoma | 26 t€ | 32 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 5 119 € | 6 263 € |
| Vieras pääoma | 5 119 € | 6 263 € |
| Sijoitukset | 24 t€ | 30 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 180 € | 206 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 4 589 € | 2 224 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 29 t€ | 18 t€ |
| Arvonalentumiset vaihtuvien vastaavien rahoitusarvopapereista | 218 € | 226 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 529 € | 507 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -3 608 € | 14 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 180 € | 206 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 116 € | 535 € |
| Palkat ja palkkiot | 0 € | 9 000 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 0 € | 3 533 € |
| Vastattavaa | 31 t€ | 38 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 120 € | 1 € |
| Muut henkilösivukulut | 0 € | 105 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 24 t€ | 30 t€ |
| Eläkekulut | 0 € | 450 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Bencco Oy kuuluu toimialaluokassa ohjelmistojen suunnittelu ja valmistus pienempään puoliskoon (3154 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 27 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.