Myyntiedustus Ilva Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Nokia, rekisteröity vuonna 2023. Tilikaudella, joka päättyi 31.3.2026, liikevaihto oli 739 t€ ja liikevoitto 72 t€; omavaraisuusaste 44,2 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 36 t€ ja tuloverot 7 207 €.
Talous
| Tunnusluvut | 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 739 t€ | 808 t€ | 568 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -8,4 % | 42,2 % | – |
| Käyttökate | 72 t€ | 90 t€ | 34 t€ |
| Käyttökate-% | 9,8 % | 11,2 % | 6,0 % |
| Liikevoitto | 72 t€ | 90 t€ | 34 t€ |
| Liikevoitto-% | 9,8 % | 11,2 % | 6,0 % |
| Tilikauden tulos | 50 t€ | 62 t€ | 24 t€ |
| Henkilöstökulut | -28 t€ | 41 t€ | 48 t€ |
| Omavaraisuusaste | 44,2 % | 44,5 % | 30,7 % |
| Quick ratio | 2,81 | 1,80 | 1,44 |
| Current ratio | 2,81 | 1,80 | 1,44 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 21,8 % | 13,0 % | 9,7 % |
| Oman pääoman tuotto | 39,4 % | 73,3 % | 100,0 % |
| Taseen loppusumma | 332 t€ | 189 t€ | 79 t€ |
| Oma pääoma | 128 t€ | 84 t€ | 24 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 28 t€ | 34 t€ | 21 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 739 t€ | 808 t€ | 568 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 521 € | 2 826 € | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | 579 t€ | -615 t€ | -444 t€ |
| Henkilöstökulut | 28 t€ | -41 t€ | -48 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 61 t€ | -64 t€ | -42 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 72 t€ | 90 t€ | 34 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 12 t€ | -12 t€ | -2 776 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 60 t€ | 78 t€ | 31 t€ |
| Tuloverot | 9 855 € | -17 t€ | -6 801 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 50 t€ | 62 t€ | 24 t€ |
Tase
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 2 500 € | 0 € | – |
| Saamiset | 15 t€ | 10 t€ | 7 639 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 28 t€ | 34 t€ | 21 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 329 t€ | 189 t€ | 79 t€ |
| Vastaavaa | 332 t€ | 189 t€ | 79 t€ |
| Oma pääoma | 128 t€ | 84 t€ | 24 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 87 t€ | 0 € | – |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 117 t€ | 105 t€ | 55 t€ |
| Vieras pääoma | 204 t€ | 105 t€ | 55 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (45)
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 739 t€ | 808 t€ | 568 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 521 € | 2 826 € | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | 579 t€ | -615 t€ | -444 t€ |
| Henkilöstökulut | 28 t€ | -41 t€ | -48 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 61 t€ | -64 t€ | -42 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 72 t€ | 90 t€ | 34 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 12 t€ | -12 t€ | -2 776 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 60 t€ | 78 t€ | 31 t€ |
| Tuloverot | 9 855 € | -17 t€ | -6 801 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 50 t€ | 62 t€ | 24 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 2 500 € | 0 € | – |
| Saamiset | 15 t€ | 10 t€ | 7 639 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 28 t€ | 34 t€ | 21 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 329 t€ | 189 t€ | 79 t€ |
| Vastaavaa | 332 t€ | 189 t€ | 79 t€ |
| Oma pääoma | 128 t€ | 84 t€ | 24 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 87 t€ | 0 € | – |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 117 t€ | 105 t€ | 55 t€ |
| Vieras pääoma | 204 t€ | 105 t€ | 55 t€ |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | 0 € | -15 t€ | -2 783 € |
| Muut henkilösivukulut | 3 483 € | -492 € | -450 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 5 282 € | 3 903 € | 9 € |
| Rahoitusarvopaperit | 286 t€ | 145 t€ | 51 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 4 548 € | 30 t€ | 14 t€ |
| Eläkekulut | 4 124 € | -4 755 € | -3 322 € |
| Muut arvopaperit | 286 t€ | 145 t€ | 51 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 10 t€ | 0 € | – |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 87 t€ | 0 € | – |
| Vastattavaa | 332 t€ | 189 t€ | 79 t€ |
| Palvelujen ostot | 151 t€ | -150 t€ | -81 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 20 t€ | -36 t€ | -44 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 0 € | 3 380 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | – | 0 € | 1 160 € |
| Arvonalentumiset vaihtuvien vastaavien rahoitusarvopapereista | 14 t€ | 0 € | – |
| Ostot tilikauden aikana | 428 t€ | -465 t€ | -363 t€ |
| Sijoitukset | 2 500 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 15 t€ | 10 t€ | 3 100 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 50 t€ | 62 t€ | 24 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 19 t€ | 38 t€ | 3 176 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 3 285 € | -693 € | -3 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 77 t€ | 22 t€ | 0 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 2 500 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | 43 t€ | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 41 t€ | 38 t€ | 38 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 15 t€ | 10 t€ | 7 639 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Myyntiedustus Ilva Oy kuuluu toimialaluokassa muu muualla luokittelematon monenlainen erikoistunut rakennustoiminta suurempaan puoliskoon (1420 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 19 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Ilmainen kuukausilista: Nokia
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta