Puffinus Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Turku, rekisteröity vuonna 2023. Tilikaudella, joka päättyi 31.3.2026, liikevaihto oli 233 t€ ja liikevoitto 118 t€; omavaraisuusaste 92,7 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 100 t€ ja tuloverot 20 t€.
Turku: 44 uutta yritystä 30 päivässä
- Grass Physio & Performance OyFysioterapiapalvelut
- Cratos Trading Limited OyMuualla luokittelematon kaikki muu monenlainen ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta
- Gendent OyHammasproteesien ja -implanttien valmistus
Talous
| Tunnusluvut | 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 233 t€ | 190 t€ | 158 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 22,6 % | 20,0 % | – |
| Käyttökate | 109 t€ | 80 t€ | 101 t€ |
| Käyttökate-% | 46,6 % | 42,3 % | 63,4 % |
| Liikevoitto | 118 t€ | 71 t€ | 100 t€ |
| Liikevoitto-% | 50,5 % | 37,4 % | 63,2 % |
| Tilikauden tulos | 94 t€ | 57 t€ | 79 t€ |
| Henkilöstökulut | -45 t€ | 82 t€ | 40 t€ |
| Omavaraisuusaste | 92,7 % | 89,5 % | 96,4 % |
| Quick ratio | 11,94 | 7,52 | 27,45 |
| Current ratio | 11,94 | 7,52 | 27,45 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 7,2 % | 8,0 % | 1,9 % |
| Oman pääoman tuotto | 44,1 % | 43,7 % | 100,0 % |
| Taseen loppusumma | 230 t€ | 145 t€ | 82 t€ |
| Oma pääoma | 214 t€ | 129 t€ | 79 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 155 t€ | 87 t€ | 67 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 233 t€ | 190 t€ | 158 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 46 t€ | -9 644 € | -1 284 € |
| Henkilöstökulut | 45 t€ | -82 t€ | -40 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 9 088 € | -9 444 € | -412 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 15 t€ | -18 t€ | -17 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 118 t€ | 71 t€ | 100 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -48 € | -50 € | -699 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 118 t€ | 71 t€ | 99 t€ |
| Tuloverot | 24 t€ | -14 t€ | -20 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 94 t€ | 57 t€ | 79 t€ |
Tase
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 29 t€ | 30 t€ | 1 236 € |
| Saamiset | 47 t€ | 27 t€ | 14 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 155 t€ | 87 t€ | 67 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 201 t€ | 114 t€ | 81 t€ |
| Vastaavaa | 230 t€ | 145 t€ | 82 t€ |
| Oma pääoma | 214 t€ | 129 t€ | 79 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 17 t€ | 15 t€ | 2 948 € |
| Vieras pääoma | 17 t€ | 15 t€ | 2 948 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (39)
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 233 t€ | 190 t€ | 158 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 46 t€ | -9 644 € | -1 284 € |
| Henkilöstökulut | 45 t€ | -82 t€ | -40 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 9 088 € | -9 444 € | -412 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 15 t€ | -18 t€ | -17 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 118 t€ | 71 t€ | 100 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -48 € | -50 € | -699 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 118 t€ | 71 t€ | 99 t€ |
| Tuloverot | 24 t€ | -14 t€ | -20 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 94 t€ | 57 t€ | 79 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 29 t€ | 30 t€ | 1 236 € |
| Saamiset | 47 t€ | 27 t€ | 14 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 155 t€ | 87 t€ | 67 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 201 t€ | 114 t€ | 81 t€ |
| Vastaavaa | 230 t€ | 145 t€ | 82 t€ |
| Oma pääoma | 214 t€ | 129 t€ | 79 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 17 t€ | 15 t€ | 2 948 € |
| Vieras pääoma | 17 t€ | 15 t€ | 2 948 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 2 608 € | 477 € | 160 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 13 t€ | 15 t€ | 680 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 119 t€ | 73 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 1 594 € | 6 591 € | 2 672 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 231 € | 279 € | 311 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 42 t€ | 20 t€ | 11 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 46 t€ | -9 644 € | -880 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 94 t€ | 57 t€ | 79 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 47 t€ | 27 t€ | 14 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 16 € | -55 € | -700 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 29 t€ | 30 t€ | 1 236 € |
| Palkat ja palkkiot | 36 t€ | -72 t€ | -31 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 3 335 € | 0 € | 1 957 € |
| Vastattavaa | 230 t€ | 145 t€ | 82 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 64 € | 5 € | 1 € |
| Muut henkilösivukulut | 1 599 € | -1 973 € | -1 016 € |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 1 930 € | 1 930 € | 0 € |
| Koneet ja kalusto | 27 t€ | 28 t€ | 1 236 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 9 088 € | -9 444 € | -412 € |
| Palvelujen ostot | – | 0 € | -403 € |
| Eläkekulut | 7 109 € | -8 129 € | -8 088 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Puffinus Oy kuuluu toimialaluokassa luonnontieteen ja tekniikan tutkimus ja kehittäminen suurempaan puoliskoon (326 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 34 t€, 3,0-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.