Taitava IT Advisors Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kirkkonummi, rekisteröity vuonna 2023. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 128 t€ ja liikevoitto -14 t€; omavaraisuusaste 8,1 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 11 t€ ja tuloverot 2 224 €.
Kirkkonummi: 14 uutta yritystä 30 päivässä
- Maxmet AbMuualla luokittelematon muiden metallituotteiden valmistus
- Rocos Sales OyTeleviestinnän jälleenmyyntipalvelut ja televiestintää koskevat välityspalvelut
- Foxora OyTietojenkäsittelyinfrastruktuuri, tietojenkäsittely, palvelintilan vuokraus ja niihin liittyvät palvelut
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 128 t€ | 355 t€ | 210 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -63,8 % | 68,6 % | – |
| Käyttökate | -14 t€ | 12 t€ | 9 786 € |
| Käyttökate-% | -11,1 % | 3,4 % | 4,7 % |
| Liikevoitto | -14 t€ | 11 t€ | 9 786 € |
| Liikevoitto-% | -10,5 % | 3,1 % | 4,7 % |
| Tilikauden tulos | -14 t€ | 8 662 € | 7 639 € |
| Henkilöstökulut | -126 t€ | 332 t€ | 193 t€ |
| Omavaraisuusaste | 8,1 % | 25,9 % | 10,9 % |
| Quick ratio | 0,50 | 1,28 | 1,12 |
| Current ratio | 0,50 | 1,28 | 1,12 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 3,1 % | 12,7 % | 29,7 % |
| Oman pääoman tuotto | -3968,3 % | 55,2 % | 100,0 % |
| Taseen loppusumma | 4 380 € | 61 t€ | 70 t€ |
| Oma pääoma | 355 € | 16 t€ | 7 639 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1 707 € | 34 t€ | 70 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 128 t€ | 355 t€ | 210 t€ |
| Henkilöstökulut | 126 t€ | -332 t€ | -193 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 788 € | -1 050 € | 0 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 15 t€ | -10 t€ | -7 951 € |
| Liikevoitto (-tappio) | -14 t€ | 11 t€ | 9 786 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 575 € | -234 € | -237 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -14 t€ | 11 t€ | 9 549 € |
| Tuloverot | 0 € | -2 224 € | -1 910 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -14 t€ | 8 662 € | 7 639 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 2 363 € | 3 151 € | 0 € |
| Saamiset | 310 € | 23 t€ | 0 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1 707 € | 34 t€ | 70 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 2 017 € | 57 t€ | 70 t€ |
| Vastaavaa | 4 380 € | 61 t€ | 70 t€ |
| Oma pääoma | 355 € | 16 t€ | 7 639 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 4 025 € | 45 t€ | 63 t€ |
| Vieras pääoma | 4 025 € | 45 t€ | 63 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (34)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 128 t€ | 355 t€ | 210 t€ |
| Henkilöstökulut | 126 t€ | -332 t€ | -193 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 788 € | -1 050 € | 0 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 15 t€ | -10 t€ | -7 951 € |
| Liikevoitto (-tappio) | -14 t€ | 11 t€ | 9 786 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 575 € | -234 € | -237 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -14 t€ | 11 t€ | 9 549 € |
| Tuloverot | 0 € | -2 224 € | -1 910 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -14 t€ | 8 662 € | 7 639 € |
| Pysyvät vastaavat | 2 363 € | 3 151 € | 0 € |
| Saamiset | 310 € | 23 t€ | 0 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1 707 € | 34 t€ | 70 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 2 017 € | 57 t€ | 70 t€ |
| Vastaavaa | 4 380 € | 61 t€ | 70 t€ |
| Oma pääoma | 355 € | 16 t€ | 7 639 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 4 025 € | 45 t€ | 63 t€ |
| Vieras pääoma | 4 025 € | 45 t€ | 63 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 310 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset muut velat | 2 500 € | 42 t€ | 7 373 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 14 t€ | 7 028 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 1 525 € | 632 € | 644 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 0 € | 23 t€ | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -14 t€ | 8 662 € | 7 639 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 310 € | 23 t€ | 0 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 575 € | -234 € | -237 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 2 363 € | 3 151 € | 0 € |
| Palkat ja palkkiot | 115 t€ | -318 t€ | -181 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 0 € | 2 224 € | 55 t€ |
| Vastattavaa | 4 380 € | 61 t€ | 70 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 0 € | 0 € | 0 € |
| Muut henkilösivukulut | 2 153 € | -3 684 € | -2 582 € |
| Koneet ja kalusto | 2 363 € | 3 151 € | 0 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 788 € | -1 050 € | 0 € |
| Eläkekulut | 8 476 € | -11 t€ | -8 795 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Taitava IT Advisors Oy kuuluu toimialaluokassa ohjelmistojen suunnittelu ja valmistus pienempään puoliskoon (3154 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 27 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.