Knowflake Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Oulu, rekisteröity vuonna 2023. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 199 t€ ja liikevoitto 122 t€; omavaraisuusaste 95,2 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 121 t€ ja tuloverot 25 t€.
Oulu: 38 uutta yritystä 30 päivässä
- CoMa Works OyMuu mainostoimistojen toiminta
- Pikimedia OyMuu mainostoimistojen toiminta
- Agentic Cloud OyLaitteistokonsultointi ja käyttö- ja hallintapalvelut
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 199 t€ | 207 t€ | 195 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -3,7 % | 6,2 % | – |
| Käyttökate | 122 t€ | 121 t€ | 134 t€ |
| Käyttökate-% | 61,4 % | 58,4 % | 69,0 % |
| Liikevoitto | 122 t€ | 121 t€ | 134 t€ |
| Liikevoitto-% | 61,4 % | 58,4 % | 69,0 % |
| Tilikauden tulos | 98 t€ | 97 t€ | 108 t€ |
| Henkilöstökulut | -70 t€ | 78 t€ | 52 t€ |
| Omavaraisuusaste | 95,2 % | 93,8 % | 87,1 % |
| Quick ratio | 14,17 | 9,62 | 4,47 |
| Current ratio | 14,17 | 9,62 | 4,47 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 7,0 % | 6,3 % | 8,2 % |
| Oman pääoman tuotto | 35,2 % | 49,4 % | 100,0 % |
| Taseen loppusumma | 292 t€ | 209 t€ | 124 t€ |
| Oma pääoma | 278 t€ | 196 t€ | 108 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 152 t€ | 83 t€ | 45 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 199 t€ | 207 t€ | 195 t€ |
| Henkilöstökulut | 70 t€ | -78 t€ | -52 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 6 679 € | -8 435 € | -8 673 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 122 t€ | 121 t€ | 134 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -1 € | -24 € | -48 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 122 t€ | 121 t€ | 134 t€ |
| Tuloverot | 24 t€ | -24 t€ | -27 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 98 t€ | 97 t€ | 108 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 94 t€ | 84 t€ | 52 t€ |
| Saamiset | 46 t€ | 42 t€ | 27 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 152 t€ | 83 t€ | 45 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 198 t€ | 125 t€ | 72 t€ |
| Vastaavaa | 292 t€ | 209 t€ | 124 t€ |
| Oma pääoma | 278 t€ | 196 t€ | 108 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 14 t€ | 13 t€ | 16 t€ |
| Vieras pääoma | 14 t€ | 13 t€ | 16 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (32)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 199 t€ | 207 t€ | 195 t€ |
| Henkilöstökulut | 70 t€ | -78 t€ | -52 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 6 679 € | -8 435 € | -8 673 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 122 t€ | 121 t€ | 134 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -1 € | -24 € | -48 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 122 t€ | 121 t€ | 134 t€ |
| Tuloverot | 24 t€ | -24 t€ | -27 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 98 t€ | 97 t€ | 108 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 94 t€ | 84 t€ | 52 t€ |
| Saamiset | 46 t€ | 42 t€ | 27 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 152 t€ | 83 t€ | 45 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 198 t€ | 125 t€ | 72 t€ |
| Vastaavaa | 292 t€ | 209 t€ | 124 t€ |
| Oma pääoma | 278 t€ | 196 t€ | 108 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 14 t€ | 13 t€ | 16 t€ |
| Vieras pääoma | 14 t€ | 13 t€ | 16 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 98 t€ | 97 t€ | 108 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 94 t€ | 84 t€ | 52 t€ |
| Eläkekulut | 10 t€ | -9 864 € | -6 579 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 1 150 € | 1 133 € | 1 226 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 4 143 € | 1 552 € | 1 202 € |
| Vastattavaa | 292 t€ | 209 t€ | 124 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 1 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 0 € | 166 € | 2 508 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 41 t€ | 40 t€ | 26 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 0 € | -24 € | -48 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 13 t€ | 12 t€ | 12 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 46 t€ | 42 t€ | 27 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 180 t€ | 99 t€ | – |
| Sijoitukset | 94 t€ | 84 t€ | 52 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 2 199 € | -1 895 € | -1 264 € |
| Palkat ja palkkiot | 58 t€ | -66 t€ | -44 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Knowflake Oy kuuluu toimialaluokassa muu laitteisto- ja tietotekninen palvelutoiminta ylimpään neljännekseen (277 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 14 t€, 8,6-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.