MATNIS Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Haapajärvi, rekisteröity vuonna 2023. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 113 t€ ja liikevoitto 7 315 €; omavaraisuusaste 72,2 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 13 t€ ja tuloverot 2 628 €.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 113 t€ | 103 t€ | 84 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 9,3 % | 23,3 % | – |
| Käyttökate | 7 315 € | 13 t€ | 1 156 € |
| Käyttökate-% | 6,5 % | 12,7 % | 1,4 % |
| Liikevoitto | 7 315 € | 13 t€ | 1 156 € |
| Liikevoitto-% | 6,5 % | 12,7 % | 1,4 % |
| Tilikauden tulos | 5 809 € | 11 t€ | 924 € |
| Henkilöstökulut | -80 t€ | 64 t€ | 61 t€ |
| Omavaraisuusaste | 72,2 % | 52,8 % | 37,0 % |
| Quick ratio | 3,60 | 2,12 | 1,59 |
| Current ratio | 3,60 | 2,12 | 1,59 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 5,6 % | 9,9 % | 1,9 % |
| Oman pääoman tuotto | 35,6 % | 91,9 % | 100,0 % |
| Taseen loppusumma | 23 t€ | 22 t€ | 2 498 € |
| Oma pääoma | 16 t€ | 11 t€ | 924 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 14 t€ | 12 t€ | 3 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 113 t€ | 103 t€ | 84 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 396 € | 0 € | -337 € |
| Henkilöstökulut | 80 t€ | -64 t€ | -61 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 25 t€ | -26 t€ | -22 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 7 315 € | 13 t€ | 1 156 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 43 € | -1 € | -1 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 7 272 € | 13 t€ | 1 155 € |
| Tuloverot | 1 463 € | -2 628 € | -231 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 5 809 € | 11 t€ | 924 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Saamiset | 8 652 € | 10 t€ | 2 495 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 14 t€ | 12 t€ | 3 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 23 t€ | 22 t€ | 2 498 € |
| Vastaavaa | 23 t€ | 22 t€ | 2 498 € |
| Oma pääoma | 16 t€ | 11 t€ | 924 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 6 286 € | 10 t€ | 1 574 € |
| Vieras pääoma | 6 286 € | 10 t€ | 1 574 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (33)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 113 t€ | 103 t€ | 84 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 396 € | 0 € | -337 € |
| Henkilöstökulut | 80 t€ | -64 t€ | -61 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 25 t€ | -26 t€ | -22 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 7 315 € | 13 t€ | 1 156 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 43 € | -1 € | -1 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 7 272 € | 13 t€ | 1 155 € |
| Tuloverot | 1 463 € | -2 628 € | -231 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 5 809 € | 11 t€ | 924 € |
| Saamiset | 8 652 € | 10 t€ | 2 495 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 14 t€ | 12 t€ | 3 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 23 t€ | 22 t€ | 2 498 € |
| Vastaavaa | 23 t€ | 22 t€ | 2 498 € |
| Oma pääoma | 16 t€ | 11 t€ | 924 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 6 286 € | 10 t€ | 1 574 € |
| Vieras pääoma | 6 286 € | 10 t€ | 1 574 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 137 € | 441 € | 2 495 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 4 625 € | 7 117 € | 977 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 11 t€ | 924 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 192 € | 12 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 198 € | 471 € | 366 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 8 323 € | 9 638 € | 0 € |
| Ostot tilikauden aikana | 396 € | 0 € | – |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 5 809 € | 11 t€ | 924 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 8 652 € | 10 t€ | 2 495 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 87 € | -5 € | -1 € |
| Palkat ja palkkiot | 70 t€ | -55 t€ | -53 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 1 463 € | 2 628 € | 231 € |
| Vastattavaa | 23 t€ | 22 t€ | 2 498 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 44 € | 3 € | 0 € |
| Muut henkilösivukulut | 3 748 € | -2 500 € | -2 538 € |
| Palvelujen ostot | – | 0 € | -337 € |
| Eläkekulut | 6 058 € | -5 942 € | -5 172 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna MATNIS Oy kuuluu toimialaluokassa muualla luokittelematon muu maa- ja vesirakentaminen pienempään puoliskoon (489 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 19 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.