TL Myynti Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Turku, rekisteröity vuonna 2023. Tilikaudella, joka päättyi 31.1.2026, liikevaihto oli 638 t€ ja liikevoitto 6 507 €; omavaraisuusaste 46,4 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 29 t€ ja tuloverot 5 815 €.
Turku: 44 uutta yritystä 30 päivässä
- Grass Physio & Performance OyFysioterapiapalvelut
- Cratos Trading Limited OyMuualla luokittelematon kaikki muu monenlainen ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta
- Gendent OyHammasproteesien ja -implanttien valmistus
Talous
| Tunnusluvut | 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 638 t€ | 661 t€ | 699 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -3,4 % | -5,5 % | – |
| Käyttökate | 5 709 € | 16 t€ | 29 t€ |
| Käyttökate-% | 0,9 % | 2,4 % | 4,2 % |
| Liikevoitto | 6 507 € | 15 t€ | 29 t€ |
| Liikevoitto-% | 1,0 % | 2,3 % | 4,2 % |
| Tilikauden tulos | 4 744 € | 12 t€ | 23 t€ |
| Henkilöstökulut | -58 t€ | 59 t€ | 68 t€ |
| Omavaraisuusaste | 46,4 % | 50,0 % | 26,8 % |
| Quick ratio | 1,53 | 1,77 | 1,37 |
| Current ratio | 1,53 | 1,77 | 1,37 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 6,6 % | 5,1 % | 9,1 % |
| Oman pääoman tuotto | 13,0 % | 36,6 % | 100,0 % |
| Taseen loppusumma | 79 t€ | 67 t€ | 86 t€ |
| Oma pääoma | 37 t€ | 34 t€ | 23 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 52 t€ | 39 t€ | 63 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 638 t€ | 661 t€ | 699 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 501 t€ | -520 t€ | -561 t€ |
| Henkilöstökulut | 58 t€ | -59 t€ | -68 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 797 € | -452 € | 0 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 73 t€ | -65 t€ | -42 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 6 507 € | 15 t€ | 29 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 351 € | -4 € | -266 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 6 155 € | 15 t€ | 29 t€ |
| Tuloverot | 1 412 € | -3 135 € | -5 819 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 4 744 € | 12 t€ | 23 t€ |
Tase
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 14 t€ | 7 858 € | 0 € |
| Saamiset | 12 t€ | 21 t€ | 24 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 52 t€ | 39 t€ | 63 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 64 t€ | 59 t€ | 86 t€ |
| Vastaavaa | 79 t€ | 67 t€ | 86 t€ |
| Oma pääoma | 37 t€ | 34 t€ | 23 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 42 t€ | 34 t€ | 63 t€ |
| Vieras pääoma | 42 t€ | 34 t€ | 63 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (40)
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 638 t€ | 661 t€ | 699 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 501 t€ | -520 t€ | -561 t€ |
| Henkilöstökulut | 58 t€ | -59 t€ | -68 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 797 € | -452 € | 0 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 73 t€ | -65 t€ | -42 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 6 507 € | 15 t€ | 29 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 351 € | -4 € | -266 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 6 155 € | 15 t€ | 29 t€ |
| Tuloverot | 1 412 € | -3 135 € | -5 819 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 4 744 € | 12 t€ | 23 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 14 t€ | 7 858 € | 0 € |
| Saamiset | 12 t€ | 21 t€ | 24 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 52 t€ | 39 t€ | 63 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 64 t€ | 59 t€ | 86 t€ |
| Vastaavaa | 79 t€ | 67 t€ | 86 t€ |
| Oma pääoma | 37 t€ | 34 t€ | 23 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 42 t€ | 34 t€ | 63 t€ |
| Vieras pääoma | 42 t€ | 34 t€ | 63 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 4 744 € | 12 t€ | 23 t€ |
| Koneet ja kalusto | 2 391 € | 1 358 € | 0 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 12 t€ | 6 500 € | 0 € |
| Eläkekulut | 3 702 € | -3 300 € | -4 427 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 23 t€ | 15 t€ | 54 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 1 494 € | 5 066 € | 0 € |
| Vastattavaa | 79 t€ | 67 t€ | 86 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 0 € | 3 135 € | 8 820 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 6 922 € | 12 t€ | 24 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 548 € | -73 € | -276 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 19 t€ | 16 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 12 t€ | 21 t€ | 24 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 3 805 € | 3 772 € | 96 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 32 t€ | 21 t€ | 0 € |
| Sijoitukset | 12 t€ | 6 500 € | 0 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 797 € | -452 € | 0 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 2 391 € | 1 358 € | 0 € |
| Palvelujen ostot | 105 t€ | -108 t€ | -108 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 396 t€ | -413 t€ | -452 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 197 € | 69 € | 9 € |
| Muut henkilösivukulut | 3 324 € | -1 236 € | -1 395 € |
| Palkat ja palkkiot | 51 t€ | -55 t€ | -62 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna TL Myynti Oy kuuluu toimialaluokassa muu muualla luokittelematon monenlainen erikoistunut rakennustoiminta suurempaan puoliskoon (1418 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 19 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.