Hammassimo Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kuopio, rekisteröity vuonna 2022. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 343 t€ ja liikevoitto 85 t€; omavaraisuusaste 97,6 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 82 t€ ja tuloverot 16 t€.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 343 t€ | 172 t€ | – |
| Liikevaihdon muutos | 99,4 % | – | – |
| Bruttotulos | – | 172 t€ | 179 t€ |
| Käyttökate | 85 t€ | 79 t€ | 82 t€ |
| Käyttökate-% | 24,8 % | 46,0 % | – |
| Liikevoitto | 85 t€ | 79 t€ | 82 t€ |
| Liikevoitto-% | 24,8 % | 45,8 % | – |
| Tilikauden tulos | 68 t€ | 65 t€ | 65 t€ |
| Henkilöstökulut | -59 t€ | 70 t€ | 58 t€ |
| Omavaraisuusaste | 97,6 % | 97,6 % | – |
| Quick ratio | 3,89 | 5,63 | – |
| Current ratio | 3,89 | 5,63 | – |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 1,3 % | 1,8 % | – |
| Oman pääoman tuotto | 37,0 % | 52,1 % | – |
| Taseen loppusumma | 188 t€ | 129 t€ | 68 t€ |
| Oma pääoma | 184 t€ | 126 t€ | – |
| Rahat ja pankkisaamiset | 3 880 € | 2 209 € | 5 630 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 343 t€ | 172 t€ | – |
| Bruttotulos | – | 172 t€ | 179 t€ |
| Henkilöstökulut | 59 t€ | -70 t€ | -58 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 262 € | -350 € | 0 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 198 t€ | -23 t€ | -40 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 85 t€ | 79 t€ | 82 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -253 € | 3 034 € | -20 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 85 t€ | 82 t€ | 82 t€ |
| Tuloverot | 17 t€ | 16 t€ | – |
| Tilikauden voitto (tappio) | 68 t€ | 65 t€ | 65 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 170 t€ | 111 t€ | – |
| Saamiset | 14 t€ | 15 t€ | 17 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 3 880 € | 2 209 € | 5 630 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 18 t€ | 18 t€ | – |
| Vastaavaa | 188 t€ | 129 t€ | 68 t€ |
| Oma pääoma | 184 t€ | 126 t€ | – |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 4 549 € | 3 133 € | – |
| Vieras pääoma | 4 549 € | 3 133 € | – |
Kaikki tilinpäätöksen erät (40)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 343 t€ | 172 t€ | – |
| Bruttotulos | – | 172 t€ | 179 t€ |
| Henkilöstökulut | 59 t€ | -70 t€ | -58 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 262 € | -350 € | 0 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 198 t€ | -23 t€ | -40 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 85 t€ | 79 t€ | 82 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -253 € | 3 034 € | -20 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 85 t€ | 82 t€ | 82 t€ |
| Tuloverot | 17 t€ | 16 t€ | – |
| Tilikauden voitto (tappio) | 68 t€ | 65 t€ | 65 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 170 t€ | 111 t€ | – |
| Saamiset | 14 t€ | 15 t€ | 17 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 3 880 € | 2 209 € | 5 630 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 18 t€ | 18 t€ | – |
| Vastaavaa | 188 t€ | 129 t€ | 68 t€ |
| Oma pääoma | 184 t€ | 126 t€ | – |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 4 549 € | 3 133 € | – |
| Vieras pääoma | 4 549 € | 3 133 € | – |
| Lyhytaikaiset muut velat | 2 534 € | 1 637 € | – |
| Vastattavaa | 188 t€ | 129 t€ | 68 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 14 t€ | 15 t€ | – |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 100 € | – |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 0 € | 0 € | – |
| Koneet ja kalusto | 787 € | 1 050 € | – |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 116 t€ | 60 t€ | – |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 1 210 € | 1 311 € | – |
| Välittömät verot | – | -16 t€ | -16 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 55 t€ | 66 t€ | – |
| Muut osakkeet ja osuudet | 170 t€ | 110 t€ | – |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 12 t€ | 14 t€ | – |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 68 t€ | 65 t€ | – |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 16 t€ | 10 t€ | – |
| Eläkekulut | 1 731 € | 1 695 € | – |
| Muut henkilösivukulut | 2 320 € | 2 216 € | – |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 1 471 € | 1 684 € | – |
| Aineelliset hyödykkeet | 787 € | 1 050 € | 0 € |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 16 t€ | 13 t€ | – |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 262 € | 350 € | – |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 806 € | 186 € | – |
| Sijoitukset | 170 t€ | 110 t€ | 45 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Hammassimo Oy kuuluu toimialaluokassa hammaslääkäripalvelut suurempaan puoliskoon (810 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 50 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Ilmainen kuukausilista: Kuopio
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta