RAI Capital Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Lahti, rekisteröity vuonna 2023. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 78 t€ ja liikevoitto 5 952 €; omavaraisuusaste 98,1 %.
Liikevaihto 202578 t€+15 % edellisestä tilikaudesta
Liikevoitto5 952 €7,6 % liikevaihdosta
Tilikauden tulos10 t€käyttökate 5 109 €
Omavaraisuusaste98,1 %quick ratio 2,22
Toiminut3 vrekisteröity 30.6.2023
Lahti: 14 uutta yritystä 30 päivässä
- Studio Syzana OyKampaamo- ja parturipalvelut
- JMMLab OyLääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut
- Fountain Audio OyMuu ohjelmistojen kustantaminen
Kokeile maksutta
Saat alueesi uudet yritykset sähköpostiisi joka aamu. 14 päivää, ei maksukorttia.
Talous
LiikevaihtoLiikevoittoTilikauden tulos
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 78 t€ | 68 t€ | 32 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 14,9 % | 114,6 % | – |
| Käyttökate | 5 109 € | -2 956 € | -13 t€ |
| Käyttökate-% | 6,5 % | -4,3 % | -41,6 % |
| Liikevoitto | 5 952 € | -3 438 € | -15 t€ |
| Liikevoitto-% | 7,6 % | -5,0 % | -45,6 % |
| Tilikauden tulos | 10 t€ | -3 502 € | -15 t€ |
| Omavaraisuusaste | 98,1 % | 97,7 % | 97,4 % |
| Quick ratio | 2,22 | 4,28 | 8,69 |
| Current ratio | 2,22 | 4,28 | 8,69 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 14,6 % | 22,1 % | 58,8 % |
| Oman pääoman tuotto | 1,7 % | -0,6 % | -2,1 % |
| Taseen loppusumma | 607 t€ | 647 t€ | 709 t€ |
| Oma pääoma | 595 t€ | 632 t€ | 690 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 17 t€ | 65 t€ | 112 t€ |
Tase
Taseen loppusummaOma pääomaRahat
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 78 t€ | 68 t€ | 32 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 68 t€ | -67 t€ | -40 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 843 € | -482 € | -1 285 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 3 808 € | -4 092 € | -5 018 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 5 952 € | -3 438 € | -15 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -4 189 € | -64 € | 0 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 10 t€ | -3 502 € | -15 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 10 t€ | -3 502 € | -15 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 581 t€ | 582 t€ | 546 t€ |
| Saamiset | 8 191 € | 0 € | 50 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 17 t€ | 65 t€ | 112 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 25 t€ | 65 t€ | 163 t€ |
| Vastaavaa | 607 t€ | 647 t€ | 709 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 595 t€ | 632 t€ | 690 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 11 t€ | 15 t€ | 19 t€ |
| Vieras pääoma | 11 t€ | 15 t€ | 19 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (34)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 78 t€ | 68 t€ | 32 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 68 t€ | -67 t€ | -40 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 843 € | -482 € | -1 285 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 3 808 € | -4 092 € | -5 018 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 5 952 € | -3 438 € | -15 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -4 189 € | -64 € | 0 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 10 t€ | -3 502 € | -15 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 10 t€ | -3 502 € | -15 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 581 t€ | 582 t€ | 546 t€ |
| Saamiset | 8 191 € | 0 € | 50 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 17 t€ | 65 t€ | 112 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 25 t€ | 65 t€ | 163 t€ |
| Vastaavaa | 607 t€ | 647 t€ | 709 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 595 t€ | 632 t€ | 690 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 11 t€ | 15 t€ | 19 t€ |
| Vieras pääoma | 11 t€ | 15 t€ | 19 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 10 t€ | -3 502 € | -15 t€ |
| Koneet ja kalusto | 2 530 € | 3 373 € | 3 855 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 579 t€ | 579 t€ | 542 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 989 € | 4 324 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 8 191 € | 0 € | 50 t€ |
| Vastattavaa | 607 t€ | 647 t€ | 709 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | – | 0 € | 200 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 0 € | -64 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 10 t€ | 11 t€ | 19 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 8 191 € | 0 € | 50 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 583 t€ | 633 t€ | 702 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 4 189 € | 0 € | – |
| Sijoitukset | 579 t€ | 579 t€ | 542 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 843 € | -482 € | -1 285 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 2 530 € | 3 373 € | 3 855 € |
| Palvelujen ostot | 800 € | -1 750 € | -1 128 € |
| Ostot tilikauden aikana | 67 t€ | -65 t€ | -39 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).