Oulangan Taika Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kuusamo, rekisteröity vuonna 2022. Yritys on konkurssissa 11.6.2026 alkaen. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 188 t€ ja liikevoitto -10 t€; omavaraisuusaste -11,2 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 8 946 € ja tuloverot 1 789 €. Julkiset ostajat ostivat siltä 289 € vuosina 2024–2025; suurin ostaja on Ikäihmisten Palvelut (Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue). Viimeisin kaupparekisterimerkintä: konkurssi 12.6.2026.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 188 t€ | 154 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 22,4 % | – |
| Käyttökate | -28 t€ | 1 680 € |
| Käyttökate-% | -14,8 % | 1,1 % |
| Liikevoitto | -10 t€ | 20 t€ |
| Liikevoitto-% | -5,5 % | 13,2 % |
| Tilikauden tulos | -19 t€ | 16 t€ |
| Henkilöstökulut | -39 t€ | -10 t€ |
| Omavaraisuusaste | -11,2 % | 7,5 % |
| Quick ratio | 0,69 | 0,53 |
| Current ratio | 0,69 | 0,53 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 63,5 % | 52,3 % |
| Oman pääoman tuotto | – | 244,4 % |
| Taseen loppusumma | 108 t€ | 87 t€ |
| Oma pääoma | -12 t€ | 6 519 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 17 t€ | 9 986 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 188 t€ | 154 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 23 t€ | 34 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 58 t€ | 42 t€ |
| Henkilöstökulut | 39 t€ | 10 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 17 t€ | 19 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 107 t€ | 97 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -10 t€ | 20 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 7 836 € | 2 647 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -18 t€ | 18 t€ |
| Tuloverot | 372 € | 1 653 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -19 t€ | 16 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 73 t€ | 59 t€ |
| Saamiset | 17 t€ | 18 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 17 t€ | 9 986 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 35 t€ | 28 t€ |
| Vastaavaa | 108 t€ | 87 t€ |
| Oma pääoma | -12 t€ | 6 519 € |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 69 t€ | 28 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 50 t€ | 52 t€ |
| Vieras pääoma | 120 t€ | 80 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (49)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 188 t€ | 154 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 23 t€ | 34 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 58 t€ | 42 t€ |
| Henkilöstökulut | 39 t€ | 10 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 17 t€ | 19 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 107 t€ | 97 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -10 t€ | 20 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 7 836 € | 2 647 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -18 t€ | 18 t€ |
| Tuloverot | 372 € | 1 653 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -19 t€ | 16 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 73 t€ | 59 t€ |
| Saamiset | 17 t€ | 18 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 17 t€ | 9 986 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 35 t€ | 28 t€ |
| Vastaavaa | 108 t€ | 87 t€ |
| Oma pääoma | -12 t€ | 6 519 € |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 69 t€ | 28 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 50 t€ | 52 t€ |
| Vieras pääoma | 120 t€ | 80 t€ |
| Pitkäaikaiset pääomalainat | 15 t€ | 15 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 54 t€ | 13 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 19 t€ | 28 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 30 t€ | 5 888 € |
| Korkokulut ja muut rahoituskulut saman konsernin yrityksille | 10 € | 0 € |
| Eläkekulut | 7 066 € | 3 509 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 72 t€ | 58 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | 934 € | 1 245 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 17 t€ | 19 t€ |
| Vastattavaa | 108 t€ | 87 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 1 579 € | 784 € |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 26 t€ | 0 € |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 934 € | 1 245 € |
| Pitkäaikaiset muut saamiset | 5 000 € | 5 000 € |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 767 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -19 t€ | 16 t€ |
| Palvelujen ostot | 13 t€ | 24 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 6 519 € | -9 410 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 3 844 € | 0 € |
| Ostot tilikauden aikana | 45 t€ | 18 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 118 € | 0 € |
| Pitkäaikaiset saamiset | 5 000 € | 5 000 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 10 € | 7 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 0 € | 1 653 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 12 t€ | 13 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 12 t€ | 13 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 7 836 € | 2 654 € |
| Koneet ja kalusto | 46 t€ | 58 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 28 t€ | 23 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Oulangan Taika Oy kuuluu toimialaluokassa muu varauspalvelutoiminta ja siihen liittyvä toiminta pienempään puoliskoon (374 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 17 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Kaupparekisterin tapahtumat
- Konkurssi
Ilmainen kuukausilista: Kuusamo
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta