Lekamaja Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kurikka, rekisteröity vuonna 2022. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 701 t€ ja liikevoitto 235 t€; omavaraisuusaste -2,0 %.
Liikevaihto 2025701 t€+0 % edellisestä tilikaudesta
Liikevoitto235 t€33,4 % liikevaihdosta
Tilikauden tulos32 t€käyttökate -154 t€
Omavaraisuusaste-2,0 %quick ratio 0,26
Toiminut4 vrekisteröity 15.9.2022
Talous
LiikevaihtoLiikevoittoTilikauden tulos
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 701 t€ | 699 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 0,4 % | – |
| Käyttökate | -154 t€ | -230 t€ |
| Käyttökate-% | -21,9 % | -32,9 % |
| Liikevoitto | 235 t€ | 194 t€ |
| Liikevoitto-% | 33,4 % | 27,7 % |
| Tilikauden tulos | 32 t€ | -44 t€ |
| Omavaraisuusaste | -2,0 % | -2,4 % |
| Quick ratio | 0,26 | 0,21 |
| Current ratio | 0,26 | 0,21 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 988,5 % | 1048,8 % |
| Taseen loppusumma | 6,8 M€ | 7,2 M€ |
| Oma pääoma | -139 t€ | -171 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 186 t€ | 100 t€ |
Tase
Taseen loppusummaOma pääomaRahat
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 701 t€ | 699 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 388 t€ | 423 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 79 t€ | 82 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 235 t€ | 194 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 203 t€ | 238 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 32 t€ | -44 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 32 t€ | -44 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 6,6 M€ | 7,0 M€ |
| Saamiset | 0 € | 61 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 186 t€ | 100 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 186 t€ | 161 t€ |
| Vastaavaa | 6,8 M€ | 7,2 M€ |
| Oma pääoma | -139 t€ | -171 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 6,2 M€ | 6,6 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 721 t€ | 766 t€ |
| Vieras pääoma | 6,9 M€ | 7,3 M€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (34)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 701 t€ | 699 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 388 t€ | 423 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 79 t€ | 82 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 235 t€ | 194 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 203 t€ | 238 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 32 t€ | -44 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 32 t€ | -44 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 6,6 M€ | 7,0 M€ |
| Saamiset | 0 € | 61 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 186 t€ | 100 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 186 t€ | 161 t€ |
| Vastaavaa | 6,8 M€ | 7,2 M€ |
| Oma pääoma | -139 t€ | -171 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 6,2 M€ | 6,6 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 721 t€ | 766 t€ |
| Vieras pääoma | 6,9 M€ | 7,3 M€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 6,4 M€ | 6,7 M€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 32 t€ | -44 t€ |
| Koneet ja kalusto | 158 t€ | 210 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 329 t€ | 377 t€ |
| Vastattavaa | 6,8 M€ | 7,2 M€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 17 t€ | 25 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 203 t€ | 238 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 350 t€ | 350 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 26 t€ | 15 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 0 € | 61 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | -171 t€ | -127 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 61 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 75 t€ | 75 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 388 t€ | 423 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 6,6 M€ | 7,0 M€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 4,2 M€ | 4,5 M€ |
| Pitkäaikaiset muut velat | 2,0 M€ | 2,0 M€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 25 € | 13 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).