Hako Management Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Masku, rekisteröity vuonna 2022. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 12 t€ ja liikevoitto 3 765 €; omavaraisuusaste 74,3 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 92 € ja tuloverot 18 €.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 12 t€ | 16 t€ | 26 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -25,5 % | -37,5 % | – |
| Käyttökate | 3 765 € | 578 € | 12 t€ |
| Käyttökate-% | 30,9 % | 3,5 % | 45,1 % |
| Liikevoitto | 3 765 € | 578 € | 9 075 € |
| Liikevoitto-% | 30,9 % | 3,5 % | 34,7 % |
| Tilikauden tulos | 2 983 € | 67 € | 6 986 € |
| Henkilöstökulut | 0 € | 6 520 € | 0 € |
| Omavaraisuusaste | 74,3 % | 1,0 % | 33,0 % |
| Quick ratio | 3,89 | 1,01 | 1,52 |
| Current ratio | 3,89 | 1,01 | 1,52 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 8,7 % | 41,4 % | 54,1 % |
| Oman pääoman tuotto | 97,8 % | 100,0 % | 100,0 % |
| Taseen loppusumma | 4 105 € | 6 836 € | 21 t€ |
| Oma pääoma | 3 049 € | 67 € | 6 986 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 4 105 € | 6 836 € | 7 101 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 12 t€ | 16 t€ | 26 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 8 173 € | 4 410 € |
| Materiaalit ja palvelut | 2 395 € | -8 692 € | -7 799 € |
| Henkilöstökulut | 0 € | -6 520 € | 0 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | – | 0 € | -2 736 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 6 021 € | -8 743 € | -11 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 3 765 € | 578 € | 9 075 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 2 € | -494 € | -328 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 3 763 € | 83 € | 8 746 € |
| Tuloverot | 781 € | -17 € | -1 760 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 2 983 € | 67 € | 6 986 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | – | 0 € | 11 t€ |
| Saamiset | – | 0 € | 2 962 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 4 105 € | 6 836 € | 7 101 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 4 105 € | 6 836 € | 10 t€ |
| Vastaavaa | 4 105 € | 6 836 € | 21 t€ |
| Oma pääoma | 3 049 € | 67 € | 6 986 € |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | – | 0 € | 7 560 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1 056 € | 6 770 € | 6 612 € |
| Vieras pääoma | 1 056 € | 6 770 € | 14 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (41)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 12 t€ | 16 t€ | 26 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 8 173 € | 4 410 € |
| Materiaalit ja palvelut | 2 395 € | -8 692 € | -7 799 € |
| Henkilöstökulut | 0 € | -6 520 € | 0 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | – | 0 € | -2 736 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 6 021 € | -8 743 € | -11 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 3 765 € | 578 € | 9 075 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 2 € | -494 € | -328 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 3 763 € | 83 € | 8 746 € |
| Tuloverot | 781 € | -17 € | -1 760 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 2 983 € | 67 € | 6 986 € |
| Pysyvät vastaavat | – | 0 € | 11 t€ |
| Saamiset | – | 0 € | 2 962 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 4 105 € | 6 836 € | 7 101 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 4 105 € | 6 836 € | 10 t€ |
| Vastaavaa | 4 105 € | 6 836 € | 21 t€ |
| Oma pääoma | 3 049 € | 67 € | 6 986 € |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | – | 0 € | 7 560 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1 056 € | 6 770 € | 6 612 € |
| Vieras pääoma | 1 056 € | 6 770 € | 14 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 194 € | 6 381 € | 1 988 € |
| Vastattavaa | 4 105 € | 6 836 € | 21 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | – | 0 € | 2 962 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | – | 0 € | 1 811 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 0 € | -8 € | 11 € |
| Pitkäaikaiset ostovelat | – | 0 € | 7 560 € |
| Koneet ja kalusto | – | 0 € | 8 207 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 67 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 81 € | 253 € | 0 € |
| Palkat ja palkkiot | 0 € | -6 400 € | 0 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | – | 0 € | 2 887 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | – | 0 € | 1 151 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 2 983 € | 67 € | 6 986 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 2 € | -486 € | -339 € |
| Muut henkilösivukulut | 0 € | -120 € | 0 € |
| Aineelliset hyödykkeet | – | 0 € | 8 207 € |
| Ostot tilikauden aikana | 2 395 € | -8 692 € | -7 799 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | – | 0 € | 2 348 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | – | 0 € | -2 736 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 781 € | 136 € | 2 275 € |
| Sijoitukset | – | 0 € | 2 887 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Hako Management Oy kuuluu toimialaluokassa asuntojen vuokraus pienempään puoliskoon (1362 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 9 263 €).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Ilmainen kuukausilista: Masku
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta