TERÄFYSIO OY on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Pori, rekisteröity vuonna 2022. Tilikaudella, joka päättyi 31.7.2026, liikevaihto oli 56 t€ ja liikevoitto -76 €; omavaraisuusaste 61,0 %.
Liikevaihto 202656 t€+4 % edellisestä tilikaudesta
Liikevoitto-76 €-0,1 % liikevaihdosta
Tilikauden tulos-75 €käyttökate -762 €
Omavaraisuusaste61,0 %quick ratio 2,26
Toiminut4 vrekisteröity 3.8.2022
Pori: 17 uutta yritystä 30 päivässä
- Firmus Holding OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Casa Valo OyElokuvien, videoiden ja televisio-ohjelmien tuotanto
- Porin Aurinkosähkö OySähköasennus
Kokeile maksutta
Saat alueesi uudet yritykset sähköpostiisi joka aamu. 14 päivää, ei maksukorttia.
Talous
LiikevaihtoLiikevoittoTilikauden tulos
| Tunnusluvut | 31.7.2026 | 31.7.2025 | 31.7.2024 | 31.7.2023 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 56 t€ | 54 t€ | 36 t€ | 14 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 3,5 % | 50,7 % | 163,5 % | – |
| Käyttökate | -762 € | 4 872 € | -366 € | -1 533 € |
| Käyttökate-% | -1,4 % | 9,0 % | -1,0 % | -11,2 % |
| Liikevoitto | -76 € | 3 957 € | -839 € | -2 164 € |
| Liikevoitto-% | -0,1 % | 7,3 % | -2,3 % | -15,8 % |
| Tilikauden tulos | -75 € | 3 765 € | -839 € | -2 164 € |
| Henkilöstökulut | -40 t€ | 38 t€ | 30 t€ | 0 € |
| Omavaraisuusaste | 61,0 % | 59,5 % | 58,8 % | 81,1 % |
| Quick ratio | 2,26 | 2,09 | 2,14 | 4,24 |
| Current ratio | 2,26 | 2,09 | 2,14 | 4,24 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 12,2 % | 13,5 % | 13,6 % | 13,4 % |
| Oman pääoman tuotto | -0,7 % | 35,0 % | -12,0 % | -27,6 % |
| Taseen loppusumma | 18 t€ | 18 t€ | 12 t€ | 9 668 € |
| Oma pääoma | 11 t€ | 11 t€ | 6 997 € | 7 836 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 8 087 € | 9 878 € | 7 976 € | 6 250 € |
Tase
Taseen loppusummaOma pääomaRahat
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.7.2026 | 31.7.2025 | 31.7.2024 | 31.7.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 56 t€ | 54 t€ | 36 t€ | 14 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 239 € | 380 € | 1 923 € | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | 12 t€ | -6 913 € | -5 549 € | -9 135 € |
| Henkilöstökulut | 40 t€ | -38 t€ | -30 t€ | 0 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 686 € | -915 € | -473 € | -631 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 3 415 € | -4 742 € | -2 454 € | -6 099 € |
| Liikevoitto (-tappio) | -76 € | 3 957 € | -839 € | -2 164 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -10 € | -1 € | 0 € | 0 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -66 € | 3 956 € | -839 € | -2 164 € |
| Tuloverot | 8 € | -191 € | 0 € | – |
| Tilikauden voitto (tappio) | -75 € | 3 765 € | -839 € | -2 164 € |
Tase
| 31.7.2026 | 31.7.2025 | 31.7.2024 | 31.7.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 2 059 € | 2 745 € | 1 419 € | 1 892 € |
| Saamiset | 7 387 € | 5 467 € | 2 496 € | 1 526 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 8 087 € | 9 878 € | 7 976 € | 6 250 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 15 t€ | 15 t€ | 10 t€ | 7 775 € |
| Vastaavaa | 18 t€ | 18 t€ | 12 t€ | 9 668 € |
| Oma pääoma | 11 t€ | 11 t€ | 6 997 € | 7 836 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 6 846 € | 7 329 € | 4 895 € | 1 832 € |
| Vieras pääoma | 6 846 € | 7 329 € | 4 895 € | 1 832 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (40)
| 31.7.2026 | 31.7.2025 | 31.7.2024 | 31.7.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 56 t€ | 54 t€ | 36 t€ | 14 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 239 € | 380 € | 1 923 € | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | 12 t€ | -6 913 € | -5 549 € | -9 135 € |
| Henkilöstökulut | 40 t€ | -38 t€ | -30 t€ | 0 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 686 € | -915 € | -473 € | -631 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 3 415 € | -4 742 € | -2 454 € | -6 099 € |
| Liikevoitto (-tappio) | -76 € | 3 957 € | -839 € | -2 164 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -10 € | -1 € | 0 € | 0 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -66 € | 3 956 € | -839 € | -2 164 € |
| Tuloverot | 8 € | -191 € | 0 € | – |
| Tilikauden voitto (tappio) | -75 € | 3 765 € | -839 € | -2 164 € |
| Pysyvät vastaavat | 2 059 € | 2 745 € | 1 419 € | 1 892 € |
| Saamiset | 7 387 € | 5 467 € | 2 496 € | 1 526 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 8 087 € | 9 878 € | 7 976 € | 6 250 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 15 t€ | 15 t€ | 10 t€ | 7 775 € |
| Vastaavaa | 18 t€ | 18 t€ | 12 t€ | 9 668 € |
| Oma pääoma | 11 t€ | 11 t€ | 6 997 € | 7 836 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 6 846 € | 7 329 € | 4 895 € | 1 832 € |
| Vieras pääoma | 6 846 € | 7 329 € | 4 895 € | 1 832 € |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -75 € | 3 765 € | -839 € | -2 164 € |
| Koneet ja kalusto | 2 059 € | 2 745 € | 1 419 € | 1 892 € |
| Eläkekulut | 3 018 € | -3 035 € | -1 515 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 853 € | 1 428 € | 462 € | 190 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 1 507 € | 323 € | 2 210 € | 1 526 € |
| Vastattavaa | 18 t€ | 18 t€ | 12 t€ | 9 668 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 10 € | 0 € | 0 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 34 € | 207 € | 30 € | 22 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 5 880 € | 5 144 € | 225 € | 0 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 0 € | -1 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset muut velat | 5 959 € | 5 694 € | 4 403 € | 1 620 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 7 387 € | 5 467 € | 2 496 € | 1 526 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | – | 0 € | 61 € | 0 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 762 € | -3 003 € | -2 164 € | 0 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 686 € | -915 € | -473 € | -631 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 2 059 € | 2 745 € | 1 419 € | 1 892 € |
| Palvelujen ostot | 5 806 € | -51 € | -153 € | 0 € |
| Ostot tilikauden aikana | 6 671 € | -6 862 € | -5 396 € | -9 135 € |
| Muut henkilösivukulut | 2 039 € | -535 € | -371 € | 0 € |
| Palkat ja palkkiot | 35 t€ | -35 t€ | -28 t€ | 0 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).