Plusicar Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Ylöjärvi, rekisteröity vuonna 2022. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 362 t€ ja liikevoitto 43 t€; omavaraisuusaste 57,5 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 58 t€ ja tuloverot 12 t€.
Ylöjärvi: 7 uutta yritystä 30 päivässä
- Lemmikinhoito Care OyLemmikkieläinpalvelut
- Valeron Consulting OyLVI-tekninen suunnittelu
- Puheterapia Sanna Sihvola OyMuualla luokittelematon muu terveyspalvelutoiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 362 t€ | 270 t€ | 94 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 34,3 % | 188,0 % | – |
| Käyttökate | 21 t€ | 73 t€ | 8 752 € |
| Käyttökate-% | 5,9 % | 27,0 % | 9,4 % |
| Liikevoitto | 43 t€ | 58 t€ | 8 495 € |
| Liikevoitto-% | 11,8 % | 21,6 % | 9,1 % |
| Tilikauden tulos | 32 t€ | 43 t€ | 6 726 € |
| Henkilöstökulut | -98 t€ | 46 t€ | 37 t€ |
| Omavaraisuusaste | 57,5 % | 45,8 % | 87,0 % |
| Quick ratio | 2,41 | 2,24 | 7,42 |
| Current ratio | 2,58 | 2,26 | 7,44 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 18,3 % | 27,5 % | 6,9 % |
| Oman pääoman tuotto | 36,1 % | 69,4 % | 15,6 % |
| Taseen loppusumma | 156 t€ | 137 t€ | 50 t€ |
| Oma pääoma | 90 t€ | 62 t€ | 43 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 92 t€ | 78 t€ | 34 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 362 t€ | 270 t€ | 94 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 6 800 € | 1 280 € |
| Materiaalit ja palvelut | 101 t€ | -80 t€ | -11 t€ |
| Henkilöstökulut | 98 t€ | -46 t€ | -37 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 22 t€ | -15 t€ | -258 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 99 t€ | -77 t€ | -38 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 43 t€ | 58 t€ | 8 495 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 1 790 € | -663 € | -67 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 41 t€ | 58 t€ | 8 428 € |
| Tuloverot | 8 526 € | -14 t€ | -1 702 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 32 t€ | 43 t€ | 6 726 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 46 t€ | 38 t€ | 1 509 € |
| Vaihto-omaisuus | 7 150 € | 708 € | 153 € |
| Saamiset | 11 t€ | 20 t€ | 13 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 92 t€ | 78 t€ | 34 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 111 t€ | 99 t€ | 48 t€ |
| Vastaavaa | 156 t€ | 137 t€ | 50 t€ |
| Oma pääoma | 90 t€ | 62 t€ | 43 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 23 t€ | 30 t€ | 0 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 43 t€ | 44 t€ | 6 450 € |
| Vieras pääoma | 66 t€ | 74 t€ | 6 450 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (49)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 362 t€ | 270 t€ | 94 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 6 800 € | 1 280 € |
| Materiaalit ja palvelut | 101 t€ | -80 t€ | -11 t€ |
| Henkilöstökulut | 98 t€ | -46 t€ | -37 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 22 t€ | -15 t€ | -258 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 99 t€ | -77 t€ | -38 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 43 t€ | 58 t€ | 8 495 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 1 790 € | -663 € | -67 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 41 t€ | 58 t€ | 8 428 € |
| Tuloverot | 8 526 € | -14 t€ | -1 702 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 32 t€ | 43 t€ | 6 726 € |
| Pysyvät vastaavat | 46 t€ | 38 t€ | 1 509 € |
| Vaihto-omaisuus | 7 150 € | 708 € | 153 € |
| Saamiset | 11 t€ | 20 t€ | 13 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 92 t€ | 78 t€ | 34 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 111 t€ | 99 t€ | 48 t€ |
| Vastaavaa | 156 t€ | 137 t€ | 50 t€ |
| Oma pääoma | 90 t€ | 62 t€ | 43 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 23 t€ | 30 t€ | 0 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 43 t€ | 44 t€ | 6 450 € |
| Vieras pääoma | 66 t€ | 74 t€ | 6 450 € |
| Aineettomat oikeudet | 21 t€ | 11 t€ | 0 € |
| Aineettomat hyödykkeet | 21 t€ | 11 t€ | 0 € |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | – | 0 € | 20 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 32 t€ | 43 t€ | 6 726 € |
| Koneet ja kalusto | 24 t€ | 27 t€ | 1 509 € |
| Eläkekulut | 15 t€ | -5 934 € | -3 999 € |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | – | 0 € | 8 841 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 17 t€ | 25 t€ | 891 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 420 € | 417 € | 504 € |
| Vastattavaa | 156 t€ | 137 t€ | 50 t€ |
| Valmiit tuotteet | 7 150 € | 708 € | 153 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 14 t€ | 8 104 € | 1 702 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 7 594 € | 14 t€ | 3 190 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 1 825 € | -665 € | -67 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 7 080 € | 7 080 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 5 452 € | 3 968 € | 3 858 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 11 t€ | 20 t€ | 13 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 3 166 € | 5 492 € | 941 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 57 t€ | 19 t€ | 16 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -6 442 € | 555 € | -5 191 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 22 t€ | -15 t€ | -258 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 24 t€ | 27 t€ | 1 509 € |
| Palvelujen ostot | 378 € | -23 t€ | -420 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 23 t€ | 30 t€ | 0 € |
| Ostot tilikauden aikana | 107 t€ | -57 t€ | -5 663 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 34 € | 3 € | 0 € |
| Muut henkilösivukulut | 3 183 € | -2 005 € | -2 734 € |
| Palkat ja palkkiot | 79 t€ | -38 t€ | -30 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Plusicar Oy kuuluu toimialaluokassa muu moottoriajoneuvojen huolto ja korjaus ylimpään neljännekseen (1945 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 20 t€, 2,9-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.