Zenri Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Helsinki, rekisteröity vuonna 2022. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 161 t€ ja liikevoitto 73 t€; omavaraisuusaste 80,4 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 38 t€ ja tuloverot 7 604 €.
Helsinki: 329 uutta yritystä 30 päivässä
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 161 t€ | 91 t€ | 76 t€ | 16 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 76,4 % | 20,6 % | 360,6 % | – |
| Käyttökate | 73 t€ | 38 t€ | 29 t€ | 7 420 € |
| Käyttökate-% | 45,1 % | 41,4 % | 37,9 % | 45,2 % |
| Liikevoitto | 73 t€ | 38 t€ | 29 t€ | 7 420 € |
| Liikevoitto-% | 45,1 % | 41,4 % | 37,9 % | 45,2 % |
| Tilikauden tulos | 58 t€ | 30 t€ | 23 t€ | 5 931 € |
| Henkilöstökulut | -61 t€ | 37 t€ | 35 t€ | 829 € |
| Omavaraisuusaste | 80,4 % | 81,5 % | 78,2 % | 71,4 % |
| Quick ratio | 5,03 | 4,62 | 4,58 | 3,49 |
| Current ratio | 5,03 | 4,62 | 4,58 | 3,49 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 14,1 % | 11,2 % | 10,5 % | 14,5 % |
| Oman pääoman tuotto | 62,0 % | 66,5 % | 80,9 % | 100,0 % |
| Taseen loppusumma | 116 t€ | 57 t€ | 36 t€ | 8 310 € |
| Oma pääoma | 93 t€ | 45 t€ | 28 t€ | 5 931 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 102 t€ | 53 t€ | 33 t€ | 6 241 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 161 t€ | 91 t€ | 76 t€ | 16 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 32 € | 0 € | 0 € | 954 € |
| Materiaalit ja palvelut | 8 € | 0 € | -897 € | -540 € |
| Henkilöstökulut | 61 t€ | -37 t€ | -35 t€ | -829 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 27 t€ | -16 t€ | -11 t€ | -8 590 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 73 t€ | 38 t€ | 29 t€ | 7 420 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 0 € | -300 € | 0 € | – |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 73 t€ | 38 t€ | 29 t€ | 7 420 € |
| Tuloverot | 15 t€ | -7 604 € | -5 741 € | -1 489 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 58 t€ | 30 t€ | 23 t€ | 5 931 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Saamiset | 15 t€ | 4 033 € | 3 561 € | 2 069 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 102 t€ | 53 t€ | 33 t€ | 6 241 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 116 t€ | 57 t€ | 36 t€ | 8 310 € |
| Vastaavaa | 116 t€ | 57 t€ | 36 t€ | 8 310 € |
| Oma pääoma | 93 t€ | 45 t€ | 28 t€ | 5 931 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 23 t€ | 12 t€ | 7 921 € | 2 379 € |
| Vieras pääoma | 23 t€ | 12 t€ | 7 921 € | 2 379 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (34)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 161 t€ | 91 t€ | 76 t€ | 16 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 32 € | 0 € | 0 € | 954 € |
| Materiaalit ja palvelut | 8 € | 0 € | -897 € | -540 € |
| Henkilöstökulut | 61 t€ | -37 t€ | -35 t€ | -829 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 27 t€ | -16 t€ | -11 t€ | -8 590 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 73 t€ | 38 t€ | 29 t€ | 7 420 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 0 € | -300 € | 0 € | – |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 73 t€ | 38 t€ | 29 t€ | 7 420 € |
| Tuloverot | 15 t€ | -7 604 € | -5 741 € | -1 489 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 58 t€ | 30 t€ | 23 t€ | 5 931 € |
| Saamiset | 15 t€ | 4 033 € | 3 561 € | 2 069 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 102 t€ | 53 t€ | 33 t€ | 6 241 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 116 t€ | 57 t€ | 36 t€ | 8 310 € |
| Vastaavaa | 116 t€ | 57 t€ | 36 t€ | 8 310 € |
| Oma pääoma | 93 t€ | 45 t€ | 28 t€ | 5 931 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 23 t€ | 12 t€ | 7 921 € | 2 379 € |
| Vieras pääoma | 23 t€ | 12 t€ | 7 921 € | 2 379 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 58 t€ | 30 t€ | 23 t€ | 5 931 € |
| Eläkekulut | 8 138 € | -4 358 € | -4 148 € | -829 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 3 378 € | 877 € | 1 002 € | 585 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 431 € | 506 € | 200 € | 200 € |
| Vastattavaa | 116 t€ | 57 t€ | 36 t€ | 8 310 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 9 081 € | 6 116 € | 3 022 € | 1 489 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 14 t€ | 3 326 € | 3 361 € | 1 702 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 0 € | -300 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset muut velat | 10 t€ | 3 250 € | 3 897 € | 305 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 15 t€ | 4 033 € | 3 561 € | 2 069 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 200 € | 200 € | 0 € | 167 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 35 t€ | 15 t€ | 5 431 € | 0 € |
| Palvelujen ostot | – | – | 0 € | -160 € |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | 372 € | 2 200 € | 0 € | – |
| Ostot tilikauden aikana | 8 € | 0 € | -897 € | -380 € |
| Muut henkilösivukulut | 1 049 € | -379 € | -467 € | 0 € |
| Palkat ja palkkiot | 52 t€ | -32 t€ | -30 t€ | 0 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Zenri Oy kuuluu toimialaluokassa laskentatoimi, kirjanpito ja veroneuvonta suurempaan puoliskoon (2191 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 13 t€, 3,0-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.