HMP Holding Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Lohja, rekisteröity vuonna 2022. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2024, liikevaihto oli 7 704 € ja liikevoitto 3 395 €; omavaraisuusaste 8,4 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 2 533 € ja tuloverot 507 €.
Lohja: 8 uutta yritystä 30 päivässä
- Alho Terveyspalvelut OyLääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut
- Kuulomo OyTieto- ja viestintäteknisten laitteiden tukkukauppa
- ATP Makkonen OyLiikkeenjohdon konsultointi
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 7 704 € | 0 € |
| Käyttökate | 3 395 € | -619 € |
| Käyttökate-% | 44,1 % | – |
| Liikevoitto | 3 395 € | -619 € |
| Liikevoitto-% | 44,1 % | – |
| Tilikauden tulos | 5 283 € | 1 181 € |
| Omavaraisuusaste | 8,4 % | 2,1 % |
| Quick ratio | 3,22 | 1,28 |
| Current ratio | 3,22 | 1,28 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 961,6 % | – |
| Oman pääoman tuotto | 77,4 % | 76,5 % |
| Taseen loppusumma | 81 t€ | 74 t€ |
| Oma pääoma | 6 828 € | 1 544 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 8 667 € | 1 590 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 7 704 € | 0 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | -4 309 € | -619 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 3 395 € | -619 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 2 395 € | 1 800 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 5 790 € | 1 181 € |
| Tuloverot | -507 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 5 283 € | 1 181 € |
Tase
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 72 t€ | 73 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 8 667 € | 1 590 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 8 667 € | 1 590 € |
| Vastaavaa | 81 t€ | 74 t€ |
| Oma pääoma | 6 828 € | 1 544 € |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 71 t€ | 71 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 2 694 € | 1 246 € |
| Vieras pääoma | 74 t€ | 73 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (28)
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 7 704 € | 0 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | -4 309 € | -619 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 3 395 € | -619 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 2 395 € | 1 800 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 5 790 € | 1 181 € |
| Tuloverot | -507 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 5 283 € | 1 181 € |
| Pysyvät vastaavat | 72 t€ | 73 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 8 667 € | 1 590 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 8 667 € | 1 590 € |
| Vastaavaa | 81 t€ | 74 t€ |
| Oma pääoma | 6 828 € | 1 544 € |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 71 t€ | 71 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 2 694 € | 1 246 € |
| Vieras pääoma | 74 t€ | 73 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 5 283 € | 1 181 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 72 t€ | 73 t€ |
| Vastattavaa | 81 t€ | 74 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 2 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 1 149 € | 0 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -7 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 1 200 € | 900 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 346 € | 346 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 1 544 € | 363 € |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 2 400 € | 1 800 € |
| Sijoitukset | 72 t€ | 73 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 8 316 € | 9 516 € |
| Pitkäaikaiset muut velat | 63 t€ | 62 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna HMP Holding Oy kuuluu toimialaluokassa muualla luokittelematon muu rahoituspalvelutoiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta pienempään puoliskoon (2751 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 21 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.