Fortus Asunnot Oy Ab on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Helsinki, rekisteröity vuonna 2022. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 128 t€ ja liikevoitto 2 281 €; omavaraisuusaste 97,9 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 7 347 € ja tuloverot 1 469 €.
Helsinki: 329 uutta yritystä 30 päivässä
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 128 t€ | 109 t€ | 21 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 17,6 % | 426,7 % | – |
| Käyttökate | 2 281 € | 7 468 € | 10 t€ |
| Käyttökate-% | 1,8 % | 6,9 % | 48,9 % |
| Liikevoitto | 2 281 € | 7 468 € | 10 t€ |
| Liikevoitto-% | 1,8 % | 6,9 % | 48,9 % |
| Tilikauden tulos | 1 780 € | 5 598 € | 7 519 € |
| Omavaraisuusaste | 97,9 % | 97,5 % | 93,7 % |
| Quick ratio | 5,46 | 4,63 | 1,23 |
| Current ratio | 5,46 | 4,63 | 1,23 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 7,9 % | 10,9 % | 115,2 % |
| Oman pääoman tuotto | 0,4 % | 1,2 % | 2,1 % |
| Taseen loppusumma | 474 t€ | 474 t€ | 377 t€ |
| Oma pääoma | 464 t€ | 462 t€ | 353 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 53 t€ | 54 t€ | 29 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 128 t€ | 109 t€ | 21 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 290 € | 2 340 € | 500 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 126 t€ | -104 t€ | -11 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 2 281 € | 7 468 € | 10 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 46 € | -364 € | -726 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 2 235 € | 7 104 € | 9 354 € |
| Tuloverot | 454 € | -1 506 € | -1 835 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 1 780 € | 5 598 € | 7 519 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 419 t€ | 419 t€ | 347 t€ |
| Saamiset | 1 873 € | 660 € | 500 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 53 t€ | 54 t€ | 29 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 55 t€ | 55 t€ | 29 t€ |
| Vastaavaa | 474 t€ | 474 t€ | 377 t€ |
| Oma pääoma | 464 t€ | 462 t€ | 353 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 10 t€ | 12 t€ | 24 t€ |
| Vieras pääoma | 10 t€ | 12 t€ | 24 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (29)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 128 t€ | 109 t€ | 21 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 290 € | 2 340 € | 500 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 126 t€ | -104 t€ | -11 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 2 281 € | 7 468 € | 10 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 46 € | -364 € | -726 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 2 235 € | 7 104 € | 9 354 € |
| Tuloverot | 454 € | -1 506 € | -1 835 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 1 780 € | 5 598 € | 7 519 € |
| Pysyvät vastaavat | 419 t€ | 419 t€ | 347 t€ |
| Saamiset | 1 873 € | 660 € | 500 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 53 t€ | 54 t€ | 29 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 55 t€ | 55 t€ | 29 t€ |
| Vastaavaa | 474 t€ | 474 t€ | 377 t€ |
| Oma pääoma | 464 t€ | 462 t€ | 353 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 10 t€ | 12 t€ | 24 t€ |
| Vieras pääoma | 10 t€ | 12 t€ | 24 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 13 t€ | 7 337 € | -183 € |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 449 t€ | 349 t€ | 118 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 8 364 € | 10 t€ | 22 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 1 780 € | 5 598 € | 7 519 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 504 € | 107 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 1 873 € | 660 € | 500 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 46 € | -364 € | -726 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | – | 0 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 1 174 € | 1 469 € | 1 835 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 1 873 € | 660 € | 500 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 419 t€ | 419 t€ | 347 t€ |
| Sijoitukset | 419 t€ | 419 t€ | 347 t€ |
| Vastattavaa | 474 t€ | 474 t€ | 377 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Fortus Asunnot Oy Ab kuuluu toimialaluokassa asuntojen vuokraus pienempään puoliskoon (1362 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 9 246 €).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.