Tanjan Valotalo Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Helsinki, rekisteröity vuonna 2022. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 69 t€ ja liikevoitto -2 441 €; omavaraisuusaste 29,2 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 7 857 € ja tuloverot 1 571 €.
Helsinki: 289 uutta yritystä 30 päivässä
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 69 t€ | 64 t€ | 78 t€ | 43 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 7,2 % | -18,0 % | 83,0 % | – |
| Käyttökate | -2 441 € | 7 793 € | 17 t€ | 2 050 € |
| Käyttökate-% | -3,5 % | 12,1 % | 21,8 % | 4,8 % |
| Liikevoitto | -2 441 € | 7 793 € | 17 t€ | 2 050 € |
| Liikevoitto-% | -3,5 % | 12,1 % | 21,8 % | 4,8 % |
| Tilikauden tulos | -2 450 € | 6 131 € | 13 t€ | 1 963 € |
| Henkilöstökulut | -24 t€ | 16 t€ | 33 t€ | 15 t€ |
| Omavaraisuusaste | 29,2 % | 40,8 % | 26,6 % | 14,3 % |
| Quick ratio | 0,36 | 0,12 | 0,18 | 1,17 |
| Current ratio | 0,36 | 0,12 | 0,18 | 1,17 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 65,2 % | 47,5 % | 52,3 % | 27,5 % |
| Oman pääoman tuotto | -13,2 % | 29,1 % | 86,8 % | 100,0 % |
| Taseen loppusumma | 64 t€ | 52 t€ | 56 t€ | 14 t€ |
| Oma pääoma | 19 t€ | 21 t€ | 15 t€ | 1 963 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 3 435 € | 3 078 € | 2 410 € | 13 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 69 t€ | 64 t€ | 78 t€ | 43 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 17 t€ | 16 t€ | 6 507 € | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | 955 € | -1 452 € | -879 € | -321 € |
| Henkilöstökulut | 24 t€ | -16 t€ | -33 t€ | -15 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 64 t€ | -55 t€ | -34 t€ | -25 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -2 441 € | 7 793 € | 17 t€ | 2 050 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 8 € | -91 € | -241 € | -86 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -2 450 € | 7 702 € | 17 t€ | 1 963 € |
| Tuloverot | 0 € | -1 571 € | -3 925 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -2 450 € | 6 131 € | 13 t€ | 1 963 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 48 t€ | 48 t€ | 49 t€ | 0 € |
| Saamiset | 12 t€ | 354 € | 4 844 € | 740 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 3 435 € | 3 078 € | 2 410 € | 13 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 15 t€ | 3 432 € | 7 254 € | 14 t€ |
| Vastaavaa | 64 t€ | 52 t€ | 56 t€ | 14 t€ |
| Oma pääoma | 19 t€ | 21 t€ | 15 t€ | 1 963 € |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 2 357 € | 2 253 € | 1 513 € | 0 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 43 t€ | 28 t€ | 40 t€ | 12 t€ |
| Vieras pääoma | 45 t€ | 31 t€ | 41 t€ | 12 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (40)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 69 t€ | 64 t€ | 78 t€ | 43 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 17 t€ | 16 t€ | 6 507 € | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | 955 € | -1 452 € | -879 € | -321 € |
| Henkilöstökulut | 24 t€ | -16 t€ | -33 t€ | -15 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 64 t€ | -55 t€ | -34 t€ | -25 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -2 441 € | 7 793 € | 17 t€ | 2 050 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 8 € | -91 € | -241 € | -86 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -2 450 € | 7 702 € | 17 t€ | 1 963 € |
| Tuloverot | 0 € | -1 571 € | -3 925 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -2 450 € | 6 131 € | 13 t€ | 1 963 € |
| Pysyvät vastaavat | 48 t€ | 48 t€ | 49 t€ | 0 € |
| Saamiset | 12 t€ | 354 € | 4 844 € | 740 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 3 435 € | 3 078 € | 2 410 € | 13 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 15 t€ | 3 432 € | 7 254 € | 14 t€ |
| Vastaavaa | 64 t€ | 52 t€ | 56 t€ | 14 t€ |
| Oma pääoma | 19 t€ | 21 t€ | 15 t€ | 1 963 € |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 2 357 € | 2 253 € | 1 513 € | 0 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 43 t€ | 28 t€ | 40 t€ | 12 t€ |
| Vieras pääoma | 45 t€ | 31 t€ | 41 t€ | 12 t€ |
| Sijoitukset | 48 t€ | 48 t€ | 49 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 169 € | 0 € | 594 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 38 t€ | 25 t€ | 35 t€ | 7 247 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 21 t€ | 15 t€ | 1 963 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 6 647 € | 185 € | 286 € | 10 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 4 647 € | 1 478 € | 584 € | 2 054 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 5 296 € | 0 € | 4 558 € | 136 € |
| Ostot tilikauden aikana | 207 € | -712 € | -879 € | -321 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -2 450 € | 6 131 € | 13 t€ | 1 963 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 12 t€ | 354 € | 4 844 € | 740 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 9 € | -92 € | -242 € | -86 € |
| Palkat ja palkkiot | 19 t€ | -13 t€ | -30 t€ | -14 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 295 € | 1 684 € | 3 639 € | 2 500 € |
| Vastattavaa | 64 t€ | 52 t€ | 56 t€ | 14 t€ |
| Pitkäaikaiset ostovelat | 1 982 € | 1 877 € | 0 € | – |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 0 € | 1 € | 1 € | 0 € |
| Muut henkilösivukulut | 3 290 € | -150 € | -811 € | -860 € |
| Palvelujen ostot | 748 € | -740 € | 0 € | – |
| Muut osakkeet ja osuudet | 48 t€ | 48 t€ | 49 t€ | 0 € |
| Eläkekulut | 2 220 € | -2 378 € | -2 225 € | -385 € |
| Pitkäaikaiset muut velat | 376 € | 376 € | 1 513 € | 0 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Tanjan Valotalo Oy kuuluu toimialaluokassa muu muualla luokittelematon monenlainen henkilökohtainen palvelutoiminta pienempään puoliskoon (687 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 8 177 €).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.