T&K Fakta Invest Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Vantaa, rekisteröity vuonna 2022. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevoitto -16 t€; omavaraisuusaste 89,6 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 14 t€ ja tuloverot 2 858 €.
Vantaa: 65 uutta yritystä 30 päivässä
- Dunnock Technologies OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Kervamo oyRakennuspuusepän asennustyöt
- Avainjohto OyTyönvälitystoiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Käyttökate | -27 t€ | -1 204 € |
| Liikevoitto | -16 t€ | -1 204 € |
| Tilikauden tulos | 52 t€ | 10 t€ |
| Henkilöstökulut | -143 € | 0 € |
| Omavaraisuusaste | 89,6 % | 96,0 % |
| Quick ratio | 7,20 | 25,29 |
| Current ratio | 7,20 | 25,29 |
| Oman pääoman tuotto | 44,2 % | 13,6 % |
| Taseen loppusumma | 131 t€ | 78 t€ |
| Oma pääoma | 117 t€ | 75 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 4 039 € | 13 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Henkilöstökulut | 143 € | 0 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 11 t€ | 0 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 4 831 € | 1 204 € |
| Liikevoitto (-tappio) | -16 t€ | -1 204 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -1 662 € | 708 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -14 t€ | -1 912 € |
| Tuloverot | 13 t€ | 2 858 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 52 t€ | 10 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 32 t€ | 0 € |
| Saamiset | 69 t€ | 45 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 4 039 € | 13 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 98 t€ | 78 t€ |
| Vastaavaa | 131 t€ | 78 t€ |
| Oma pääoma | 117 t€ | 75 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 14 t€ | 3 098 € |
| Vieras pääoma | 14 t€ | 3 098 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (33)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Henkilöstökulut | 143 € | 0 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 11 t€ | 0 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 4 831 € | 1 204 € |
| Liikevoitto (-tappio) | -16 t€ | -1 204 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -1 662 € | 708 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -14 t€ | -1 912 € |
| Tuloverot | 13 t€ | 2 858 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 52 t€ | 10 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 32 t€ | 0 € |
| Saamiset | 69 t€ | 45 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 4 039 € | 13 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 98 t€ | 78 t€ |
| Vastaavaa | 131 t€ | 78 t€ |
| Oma pääoma | 117 t€ | 75 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 14 t€ | 3 098 € |
| Vieras pääoma | 14 t€ | 3 098 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 414 € | 240 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 65 t€ | 65 t€ |
| Arvonalentumiset vaihtuvien vastaavien rahoitusarvopapereista | 232 € | 1 201 € |
| Lyhytaikaiset saamiset saman konsernin yrityksiltä | 69 t€ | 45 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 52 t€ | 10 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 69 t€ | 45 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 32 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 13 t€ | 2 858 € |
| Muut osakkeet ja osuudet, rahoitusarvopaperit | 16 t€ | 14 t€ |
| Vastattavaa | 131 t€ | 78 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 1 894 € | 494 € |
| Muut henkilösivukulut | 143 € | 0 € |
| Konserniavustukset | -79 t€ | -15 t€ |
| Koneet ja kalusto | 32 t€ | 0 € |
| Muut arvopaperit | 8 811 € | 5 975 € |
| Rahoitusarvopaperit | 25 t€ | 20 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 11 t€ | 0 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna T&K Fakta Invest Oy kuuluu toimialaluokassa muualla luokittelematon muu rahoituspalvelutoiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta pienempään puoliskoon (2751 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 21 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.