Ykköskauppakulma Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Keuruu, rekisteröity vuonna 2022. Tilikaudella, joka päättyi 30.9.2025, liikevaihto oli 5 378 € ja liikevoitto 8 574 €; omavaraisuusaste 10,6 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 15 t€ ja tuloverot 2 901 €.
Talous
| Tunnusluvut | 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 5 378 € | 17 t€ | 15 t€ | 8 000 € |
| Liikevaihdon muutos | -68,7 % | 14,9 % | 86,8 % | – |
| Käyttökate | 2 463 € | 24 t€ | 16 t€ | 11 t€ |
| Käyttökate-% | 45,8 % | 138,2 % | 107,5 % | 133,1 % |
| Liikevoitto | 8 574 € | 17 t€ | 9 438 € | 3 742 € |
| Liikevoitto-% | 159,4 % | 101,1 % | 63,1 % | 46,8 % |
| Tilikauden tulos | 4 752 € | 12 t€ | 4 779 € | 83 € |
| Omavaraisuusaste | 10,6 % | 7,7 % | 2,3 % | 0,0 % |
| Quick ratio | 0,03 | 0,10 | 0,04 | 0,05 |
| Current ratio | 0,03 | 0,10 | 0,04 | 0,05 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 3330,0 % | 1145,9 % | 1398,3 % | 2753,1 % |
| Oman pääoman tuotto | 22,4 % | 70,4 % | 98,3 % | 100,0 % |
| Taseen loppusumma | 200 t€ | 213 t€ | 214 t€ | 220 t€ |
| Oma pääoma | 21 t€ | 16 t€ | 4 863 € | 83 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 2 721 € | 8 036 € | 3 775 € | 2 639 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 5 378 € | 17 t€ | 15 t€ | 8 000 € |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 25 t€ | 20 t€ | 13 t€ | 8 613 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 6 111 € | -6 366 € | -6 631 € | -6 907 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 16 t€ | -13 t€ | -12 t€ | -5 964 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 8 574 € | 17 t€ | 9 438 € | 3 742 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 2 524 € | -2 856 € | -3 443 € | -3 659 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 6 050 € | 15 t€ | 5 995 € | 83 € |
| Tuloverot | 1 299 € | -2 916 € | -1 216 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 4 752 € | 12 t€ | 4 779 € | 83 € |
Tase
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 198 t€ | 204 t€ | 210 t€ | 217 t€ |
| Saamiset | 0 € | 1 516 € | 0 € | 1 000 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 2 721 € | 8 036 € | 3 775 € | 2 639 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 2 721 € | 9 552 € | 3 775 € | 3 639 € |
| Vastaavaa | 200 t€ | 213 t€ | 214 t€ | 220 t€ |
| Oma pääoma | 21 t€ | 16 t€ | 4 863 € | 83 € |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 87 t€ | 101 t€ | 115 t€ | 143 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 92 t€ | 95 t€ | 94 t€ | 77 t€ |
| Vieras pääoma | 179 t€ | 197 t€ | 209 t€ | 220 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (33)
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 5 378 € | 17 t€ | 15 t€ | 8 000 € |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 25 t€ | 20 t€ | 13 t€ | 8 613 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 6 111 € | -6 366 € | -6 631 € | -6 907 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 16 t€ | -13 t€ | -12 t€ | -5 964 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 8 574 € | 17 t€ | 9 438 € | 3 742 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 2 524 € | -2 856 € | -3 443 € | -3 659 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 6 050 € | 15 t€ | 5 995 € | 83 € |
| Tuloverot | 1 299 € | -2 916 € | -1 216 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 4 752 € | 12 t€ | 4 779 € | 83 € |
| Pysyvät vastaavat | 198 t€ | 204 t€ | 210 t€ | 217 t€ |
| Saamiset | 0 € | 1 516 € | 0 € | 1 000 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 2 721 € | 8 036 € | 3 775 € | 2 639 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 2 721 € | 9 552 € | 3 775 € | 3 639 € |
| Vastaavaa | 200 t€ | 213 t€ | 214 t€ | 220 t€ |
| Oma pääoma | 21 t€ | 16 t€ | 4 863 € | 83 € |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 87 t€ | 101 t€ | 115 t€ | 143 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 92 t€ | 95 t€ | 94 t€ | 77 t€ |
| Vieras pääoma | 179 t€ | 197 t€ | 209 t€ | 220 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 147 t€ | 153 t€ | 159 t€ | 166 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 4 752 € | 12 t€ | 4 779 € | 83 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 1 133 € | 747 € | 886 € | 0 € |
| Vastattavaa | 200 t€ | 213 t€ | 214 t€ | 220 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 195 € | 3 104 € | 1 934 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 0 € | 1 516 € | 0 € | 1 000 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 2 524 € | -2 856 € | -3 443 € | -3 659 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 14 t€ | 14 t€ | 14 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 76 t€ | 77 t€ | 76 t€ | 77 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 0 € | 1 516 € | 0 € | 1 000 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 16 t€ | 4 863 € | 83 € | 0 € |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 51 t€ | 51 t€ | 51 t€ | 51 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 6 111 € | -6 366 € | -6 631 € | -6 907 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 198 t€ | 204 t€ | 210 t€ | 217 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 87 t€ | 101 t€ | 115 t€ | 143 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Ykköskauppakulma Oy kuuluu toimialaluokassa muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta pienempään puoliskoon (6954 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 22 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.