Green Change Consulting Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Vaasa, rekisteröity vuonna 2022. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 27 t€ ja liikevoitto 15 t€; omavaraisuusaste 96,8 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 1 375 € ja tuloverot 275 €.
Vaasa: 14 uutta yritystä 30 päivässä
- Fix and Rent IT OyAsuntojen vuokraus
- NFCP Finland OyMuu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta
- Bipolar OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 27 t€ | 4 526 € | 25 t€ | 26 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 505,2 % | -81,7 % | -5,1 % | – |
| Käyttökate | 15 t€ | 1 375 € | 16 t€ | 20 t€ |
| Käyttökate-% | 54,3 % | 30,4 % | 64,9 % | 75,5 % |
| Liikevoitto | 15 t€ | 1 375 € | 16 t€ | 20 t€ |
| Liikevoitto-% | 54,3 % | 30,4 % | 64,9 % | 75,5 % |
| Tilikauden tulos | 14 t€ | 1 053 € | 13 t€ | 16 t€ |
| Omavaraisuusaste | 96,8 % | 97,6 % | 87,2 % | 52,9 % |
| Quick ratio | 31,74 | 41,08 | 7,81 | 2,12 |
| Current ratio | 31,74 | 41,08 | 7,81 | 2,12 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 4,6 % | 14,5 % | 16,2 % | 53,9 % |
| Oman pääoman tuotto | 37,2 % | 4,0 % | 47,0 % | 100,0 % |
| Taseen loppusumma | 40 t€ | 27 t€ | 31 t€ | 30 t€ |
| Oma pääoma | 38 t€ | 26 t€ | 27 t€ | 16 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 4 757 € | 2 776 € | 9 928 € | 16 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 27 t€ | 4 526 € | 25 t€ | 26 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 410 € | 0 € | -2 136 € | 0 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 12 t€ | -3 150 € | -6 549 € | -6 398 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 15 t€ | 1 375 € | 16 t€ | 20 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -2 968 € | 0 € | – | – |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 18 t€ | 1 375 € | 16 t€ | 20 t€ |
| Tuloverot | 3 540 € | -322 € | -3 228 € | -3 940 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 14 t€ | 1 053 € | 13 t€ | 16 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Saamiset | 944 € | 4 115 € | 1 451 € | 14 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 4 757 € | 2 776 € | 9 928 € | 16 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 40 t€ | 27 t€ | 31 t€ | 30 t€ |
| Vastaavaa | 40 t€ | 27 t€ | 31 t€ | 30 t€ |
| Oma pääoma | 38 t€ | 26 t€ | 27 t€ | 16 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1 251 € | 655 € | 4 016 € | 14 t€ |
| Vieras pääoma | 1 251 € | 655 € | 4 016 € | 14 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (29)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 27 t€ | 4 526 € | 25 t€ | 26 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 410 € | 0 € | -2 136 € | 0 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 12 t€ | -3 150 € | -6 549 € | -6 398 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 15 t€ | 1 375 € | 16 t€ | 20 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -2 968 € | 0 € | – | – |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 18 t€ | 1 375 € | 16 t€ | 20 t€ |
| Tuloverot | 3 540 € | -322 € | -3 228 € | -3 940 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 14 t€ | 1 053 € | 13 t€ | 16 t€ |
| Saamiset | 944 € | 4 115 € | 1 451 € | 14 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 4 757 € | 2 776 € | 9 928 € | 16 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 40 t€ | 27 t€ | 31 t€ | 30 t€ |
| Vastaavaa | 40 t€ | 27 t€ | 31 t€ | 30 t€ |
| Oma pääoma | 38 t€ | 26 t€ | 27 t€ | 16 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1 251 € | 655 € | 4 016 € | 14 t€ |
| Vieras pääoma | 1 251 € | 655 € | 4 016 € | 14 t€ |
| Palvelujen ostot | 410 € | 0 € | -2 136 € | 0 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 24 t€ | 25 t€ | 15 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 681 € | 402 € | 629 € | 10 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 14 t€ | 1 053 € | 13 t€ | 16 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 450 € | 0 € | 47 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 201 € | 253 € | 170 € | 85 € |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 2 968 € | 0 € | – | – |
| Rahoitusarvopaperit | 34 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | – | 0 € | 1 451 € | 14 t€ |
| Muut arvopaperit | 34 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 368 € | 0 € | 3 216 € | 3 940 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 944 € | 4 115 € | 1 451 € | 14 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 944 € | 3 665 € | 0 € | – |
| Vastattavaa | 40 t€ | 27 t€ | 31 t€ | 30 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Green Change Consulting Oy kuuluu toimialaluokassa liikkeenjohdon konsultointi pienempään puoliskoon (7664 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 16 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.