Autokorjaamo K. Peltoniemi Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Alajärvi, rekisteröity vuonna 2022. Tilikaudella, joka päättyi 31.3.2026, liikevaihto oli 383 t€ ja liikevoitto 1 618 €; omavaraisuusaste 36,2 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 12 t€ ja tuloverot 2 382 €.
Talous
| Tunnusluvut | 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 383 t€ | 378 t€ | 322 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 1,2 % | 17,6 % | – |
| Käyttökate | -5 703 € | 46 t€ | 16 t€ |
| Käyttökate-% | -1,5 % | 12,2 % | 5,1 % |
| Liikevoitto | 1 618 € | 40 t€ | 12 t€ |
| Liikevoitto-% | 0,4 % | 10,6 % | 3,6 % |
| Tilikauden tulos | 831 € | 32 t€ | 9 147 € |
| Henkilöstökulut | -132 t€ | 89 t€ | 84 t€ |
| Omavaraisuusaste | 36,2 % | 44,1 % | 27,7 % |
| Quick ratio | 0,73 | 0,71 | 0,89 |
| Current ratio | 1,36 | 1,50 | 1,80 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 28,8 % | 21,6 % | 28,5 % |
| Oman pääoman tuotto | 1,3 % | 49,4 % | 26,0 % |
| Taseen loppusumma | 173 t€ | 146 t€ | 127 t€ |
| Oma pääoma | 63 t€ | 64 t€ | 35 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 37 t€ | 25 t€ | 28 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 383 t€ | 378 t€ | 322 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 192 t€ | -188 t€ | -178 t€ |
| Henkilöstökulut | 132 t€ | -89 t€ | -84 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 7 321 € | -6 099 € | -4 819 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 49 t€ | -55 t€ | -43 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 1 618 € | 40 t€ | 12 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 424 € | -37 € | -24 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 1 194 € | 40 t€ | 12 t€ |
| Tuloverot | 363 € | -8 172 € | -2 382 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 831 € | 32 t€ | 9 147 € |
Tase
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 43 t€ | 41 t€ | 39 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 61 t€ | 55 t€ | 44 t€ |
| Saamiset | 32 t€ | 25 t€ | 16 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 37 t€ | 25 t€ | 28 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 130 t€ | 105 t€ | 88 t€ |
| Vastaavaa | 173 t€ | 146 t€ | 127 t€ |
| Oma pääoma | 63 t€ | 64 t€ | 35 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 15 t€ | 11 t€ | 42 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 95 t€ | 70 t€ | 49 t€ |
| Vieras pääoma | 110 t€ | 82 t€ | 92 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (44)
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 383 t€ | 378 t€ | 322 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 192 t€ | -188 t€ | -178 t€ |
| Henkilöstökulut | 132 t€ | -89 t€ | -84 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 7 321 € | -6 099 € | -4 819 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 49 t€ | -55 t€ | -43 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 1 618 € | 40 t€ | 12 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 424 € | -37 € | -24 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 1 194 € | 40 t€ | 12 t€ |
| Tuloverot | 363 € | -8 172 € | -2 382 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 831 € | 32 t€ | 9 147 € |
| Pysyvät vastaavat | 43 t€ | 41 t€ | 39 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 61 t€ | 55 t€ | 44 t€ |
| Saamiset | 32 t€ | 25 t€ | 16 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 37 t€ | 25 t€ | 28 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 130 t€ | 105 t€ | 88 t€ |
| Vastaavaa | 173 t€ | 146 t€ | 127 t€ |
| Oma pääoma | 63 t€ | 64 t€ | 35 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 15 t€ | 11 t€ | 42 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 95 t€ | 70 t€ | 49 t€ |
| Vieras pääoma | 110 t€ | 82 t€ | 92 t€ |
| Palvelujen ostot | 0 € | -1 644 € | -3 472 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 62 t€ | 33 t€ | 26 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 8 008 € | 25 t€ | 7 491 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 831 € | 32 t€ | 9 147 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 3 784 € | 531 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 7 321 € | -6 099 € | -4 819 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 57 t€ | 26 t€ | 29 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 198 t€ | -197 t€ | -173 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 106 t€ | -78 t€ | -74 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 30 t€ | 20 t€ | 14 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -5 674 € | 11 t€ | -1 493 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 426 € | -89 € | -30 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 2 € | 52 € | 6 € |
| Muut henkilösivukulut | 5 076 € | -2 822 € | -3 458 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 43 t€ | 41 t€ | 39 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 31 t€ | 19 t€ | 12 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 32 t€ | 25 t€ | 16 t€ |
| Eläkekulut | 21 t€ | -8 201 € | -6 634 € |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 27 t€ | 29 t€ | 31 t€ |
| Pitkäaikaiset muut velat | 15 t€ | 11 t€ | 42 t€ |
| Koneet ja kalusto | 16 t€ | 12 t€ | 7 411 € |
| Aineet ja tarvikkeet | 61 t€ | 55 t€ | 44 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 2 403 € | 1 972 € | 1 681 € |
| Vastattavaa | 173 t€ | 146 t€ | 127 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Autokorjaamo K. Peltoniemi Oy kuuluu toimialaluokassa muu moottoriajoneuvojen huolto ja korjaus pienempään puoliskoon (1946 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 20 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.