Franck Services Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kirkkonummi, rekisteröity vuonna 2022. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 129 t€ ja liikevoitto 52 t€; omavaraisuusaste 75,9 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 14 t€ ja tuloverot 2 740 €.
Kirkkonummi: 15 uutta yritystä 30 päivässä
- Maxmet AbMuualla luokittelematon muiden metallituotteiden valmistus
- Rocos Sales OyTeleviestinnän jälleenmyyntipalvelut ja televiestintää koskevat välityspalvelut
- Foxora OyTietojenkäsittelyinfrastruktuuri, tietojenkäsittely, palvelintilan vuokraus ja niihin liittyvät palvelut
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 129 t€ | 123 t€ | 102 t€ | 94 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 4,7 % | 20,5 % | 8,7 % | – |
| Käyttökate | 52 t€ | 22 t€ | -9 038 € | 39 t€ |
| Käyttökate-% | 40,8 % | 18,2 % | -8,9 % | 41,4 % |
| Liikevoitto | 52 t€ | 22 t€ | -9 038 € | 39 t€ |
| Liikevoitto-% | 40,8 % | 18,2 % | -8,9 % | 41,4 % |
| Tilikauden tulos | 39 t€ | 22 t€ | -9 069 € | 31 t€ |
| Henkilöstökulut | -37 t€ | 60 t€ | 79 t€ | 32 t€ |
| Omavaraisuusaste | 75,9 % | 83,3 % | 72,4 % | 71,9 % |
| Quick ratio | 4,15 | 5,99 | 3,62 | 3,56 |
| Current ratio | 4,15 | 5,99 | 3,62 | 3,56 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 9,7 % | 5,6 % | 8,2 % | 12,9 % |
| Oman pääoman tuotto | 100,0 % | 65,0 % | -41,2 % | 100,0 % |
| Taseen loppusumma | 52 t€ | 41 t€ | 30 t€ | 43 t€ |
| Oma pääoma | 39 t€ | 34 t€ | 22 t€ | 31 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 29 t€ | 22 t€ | 18 t€ | 17 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 129 t€ | 123 t€ | 102 t€ | 94 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 2 975 € | -6 894 € | -5 040 € | -1 100 € |
| Henkilöstökulut | 37 t€ | -60 t€ | -79 t€ | -32 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 36 t€ | -33 t€ | -27 t€ | -22 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 52 t€ | 22 t€ | -9 038 € | 39 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -54 € | -91 € | -30 € | -51 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 53 t€ | 22 t€ | -9 069 € | 39 t€ |
| Tuloverot | 13 t€ | 0 € | 0 € | -7 772 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 39 t€ | 22 t€ | -9 069 € | 31 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Saamiset | 23 t€ | 19 t€ | 12 t€ | 26 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 29 t€ | 22 t€ | 18 t€ | 17 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 52 t€ | 41 t€ | 30 t€ | 43 t€ |
| Vastaavaa | 52 t€ | 41 t€ | 30 t€ | 43 t€ |
| Oma pääoma | 39 t€ | 34 t€ | 22 t€ | 31 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 12 t€ | 6 875 € | 8 392 € | 12 t€ |
| Vieras pääoma | 12 t€ | 6 875 € | 8 392 € | 12 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (33)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 129 t€ | 123 t€ | 102 t€ | 94 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 2 975 € | -6 894 € | -5 040 € | -1 100 € |
| Henkilöstökulut | 37 t€ | -60 t€ | -79 t€ | -32 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 36 t€ | -33 t€ | -27 t€ | -22 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 52 t€ | 22 t€ | -9 038 € | 39 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -54 € | -91 € | -30 € | -51 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 53 t€ | 22 t€ | -9 069 € | 39 t€ |
| Tuloverot | 13 t€ | 0 € | 0 € | -7 772 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 39 t€ | 22 t€ | -9 069 € | 31 t€ |
| Saamiset | 23 t€ | 19 t€ | 12 t€ | 26 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 29 t€ | 22 t€ | 18 t€ | 17 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 52 t€ | 41 t€ | 30 t€ | 43 t€ |
| Vastaavaa | 52 t€ | 41 t€ | 30 t€ | 43 t€ |
| Oma pääoma | 39 t€ | 34 t€ | 22 t€ | 31 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 12 t€ | 6 875 € | 8 392 € | 12 t€ |
| Vieras pääoma | 12 t€ | 6 875 € | 8 392 € | 12 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 39 t€ | 22 t€ | -9 069 € | 31 t€ |
| Eläkekulut | 8 145 € | -7 813 € | -7 435 € | -6 565 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 2 246 € | 1 707 € | 2 278 € | 1 371 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 0 € | 5 966 € | 4 000 € | 2 028 € |
| Vastattavaa | 52 t€ | 41 t€ | 30 t€ | 43 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 54 € | 1 € | 0 € | 5 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 0 € | -92 € | -30 € | -56 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 23 t€ | 13 t€ | 7 584 € | 24 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 276 € | 59 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset muut velat | 9 936 € | 5 109 € | 6 115 € | 11 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 23 t€ | 19 t€ | 12 t€ | 26 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 31 € | 667 € | 4 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 0 € | 12 t€ | 31 t€ | 0 € |
| Palvelujen ostot | 2 590 € | -2 725 € | -950 € | -710 € |
| Ostot tilikauden aikana | 385 € | -4 169 € | -4 090 € | -390 € |
| Muut henkilösivukulut | 538 € | -601 € | -1 074 € | -335 € |
| Palkat ja palkkiot | 29 t€ | -52 t€ | -70 t€ | -25 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Franck Services Oy kuuluu toimialaluokassa liikkeenjohdon konsultointi pienempään puoliskoon (7663 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 16 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.