Datajätkä Consulting Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Tampere, rekisteröity vuonna 2021.
Bruttotulos 2025–tilikausi päättyi 31.12.2025
Omavaraisuusaste74,0 %quick ratio 3,46
Toiminut5 vrekisteröity 2.11.2021
Tampere: 53 uutta yritystä 30 päivässä
- Puhakka Consulting OyRakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen
- Markus Vallinoja Holding OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Metsuripalvelu Mähönen OyMetsätaloutta palveleva toiminta
Kokeile maksutta
Saat alueesi uudet yritykset sähköpostiisi joka aamu. 14 päivää, ei maksukorttia.
Talous
LiikevaihtoLiikevoittoTilikauden tulos
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | – | 172 t€ | 170 t€ | 232 t€ |
| Liikevaihdon muutos | – | 1,0 % | -26,6 % | – |
| Käyttökate | – | -6 511 € | 31 t€ | 48 t€ |
| Käyttökate-% | – | -3,8 % | 18,0 % | 20,7 % |
| Liikevoitto | – | -7 816 € | 19 t€ | 40 t€ |
| Liikevoitto-% | – | -4,5 % | 10,9 % | 17,3 % |
| Tilikauden tulos | – | -8 244 € | 14 t€ | 31 t€ |
| Henkilöstökulut | – | 85 t€ | 82 t€ | 84 t€ |
| Omavaraisuusaste | 74,0 % | 80,1 % | 52,0 % | 41,9 % |
| Quick ratio | 3,46 | 4,43 | 2,31 | 1,37 |
| Current ratio | 3,46 | 4,43 | 2,31 | 1,37 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | – | 3,8 % | 20,5 % | 18,7 % |
| Oman pääoman tuotto | – | -31,0 % | 35,8 % | 100,0 % |
| Taseen loppusumma | 40 t€ | 33 t€ | 73 t€ | 75 t€ |
| Oma pääoma | 30 t€ | 27 t€ | 38 t€ | 31 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 12 t€ | 16 t€ | 19 t€ | 38 t€ |
Tase
Taseen loppusummaOma pääomaRahat
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | – | 172 t€ | 170 t€ | 232 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | – | -28 t€ | -11 t€ | -35 t€ |
| Henkilöstökulut | – | -85 t€ | -82 t€ | -84 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | – | -1 305 € | -12 t€ | -7 831 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | – | -65 t€ | -46 t€ | -65 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | – | -7 816 € | 19 t€ | 40 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | – | -427 € | -1 517 € | -768 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | – | -8 244 € | 17 t€ | 39 t€ |
| Tuloverot | – | 0 € | -3 537 € | -7 959 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | – | -8 244 € | 14 t€ | 31 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 4 044 € | 3 915 € | 36 t€ | 23 t€ |
| Saamiset | 25 t€ | 13 t€ | 18 t€ | 13 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 12 t€ | 16 t€ | 19 t€ | 38 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 36 t€ | 29 t€ | 37 t€ | 51 t€ |
| Vastaavaa | 40 t€ | 33 t€ | 73 t€ | 75 t€ |
| Oma pääoma | 30 t€ | 27 t€ | 38 t€ | 31 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | – | 0 € | 19 t€ | 5 980 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 11 t€ | 6 613 € | 16 t€ | 38 t€ |
| Vieras pääoma | 11 t€ | 6 613 € | 35 t€ | 44 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (42)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | – | 172 t€ | 170 t€ | 232 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | – | -28 t€ | -11 t€ | -35 t€ |
| Henkilöstökulut | – | -85 t€ | -82 t€ | -84 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | – | -1 305 € | -12 t€ | -7 831 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | – | -65 t€ | -46 t€ | -65 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | – | -7 816 € | 19 t€ | 40 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | – | -427 € | -1 517 € | -768 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | – | -8 244 € | 17 t€ | 39 t€ |
| Tuloverot | – | 0 € | -3 537 € | -7 959 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | – | -8 244 € | 14 t€ | 31 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 4 044 € | 3 915 € | 36 t€ | 23 t€ |
| Saamiset | 25 t€ | 13 t€ | 18 t€ | 13 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 12 t€ | 16 t€ | 19 t€ | 38 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 36 t€ | 29 t€ | 37 t€ | 51 t€ |
| Vastaavaa | 40 t€ | 33 t€ | 73 t€ | 75 t€ |
| Oma pääoma | 30 t€ | 27 t€ | 38 t€ | 31 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | – | 0 € | 19 t€ | 5 980 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 11 t€ | 6 613 € | 16 t€ | 38 t€ |
| Vieras pääoma | 11 t€ | 6 613 € | 35 t€ | 44 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 5 412 € | -8 244 € | 14 t€ | 31 t€ |
| Koneet ja kalusto | 2 937 € | 3 915 € | 36 t€ | 23 t€ |
| Eläkekulut | – | -15 t€ | -9 286 € | -10 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 3 815 € | 874 € | 422 € | 3 108 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 132 € | 2 000 € | 4 738 € | 333 € |
| Vastattavaa | 40 t€ | 33 t€ | 73 t€ | 75 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | – | 65 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 45 € | 444 € | 1 537 € | 6 433 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 24 t€ | 11 t€ | 13 t€ | 13 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | – | -493 € | -1 517 € | -768 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | – | 0 € | 7 508 € | 4 071 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 6 675 € | 5 295 € | 6 493 € | 24 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 25 t€ | 13 t€ | 18 t€ | 13 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 24 t€ | 35 t€ | 24 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 874 € | 4 € | 0 € | – |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 1 108 € | 0 € | – | – |
| Suunnitelman mukaiset poistot | – | -1 305 € | -12 t€ | -7 831 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 4 044 € | 3 915 € | 36 t€ | 23 t€ |
| Palvelujen ostot | – | 0 € | -13 € | 0 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | – | 0 € | 19 t€ | 5 980 € |
| Ostot tilikauden aikana | – | -28 t€ | -11 t€ | -35 t€ |
| Muut henkilösivukulut | – | -3 781 € | -2 989 € | -1 073 € |
| Palkat ja palkkiot | – | -66 t€ | -70 t€ | -73 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.