MP Sukellus Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Toivakka, rekisteröity vuonna 2021. Tilikaudella, joka päättyi 31.3.2026, liikevaihto oli 82 t€ ja liikevoitto 4 150 €; omavaraisuusaste 56,7 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 40 t€ ja tuloverot 7 924 €.
Talous
| Tunnusluvut | 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 82 t€ | 100 t€ | 112 t€ | 121 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -18,7 % | -10,4 % | -7,7 % | – |
| Käyttökate | 1 233 € | 21 t€ | 42 t€ | 37 t€ |
| Käyttökate-% | 1,5 % | 20,6 % | 37,6 % | 30,3 % |
| Liikevoitto | 4 150 € | 17 t€ | 37 t€ | 30 t€ |
| Liikevoitto-% | 5,1 % | 16,8 % | 33,2 % | 24,9 % |
| Tilikauden tulos | 1 585 € | 13 t€ | 29 t€ | 23 t€ |
| Henkilöstökulut | -23 t€ | 41 t€ | 36 t€ | 44 t€ |
| Omavaraisuusaste | 56,7 % | 97,1 % | 94,5 % | 66,6 % |
| Quick ratio | 1,20 | 9,33 | 6,00 | 1,77 |
| Current ratio | 3,20 | 9,65 | 6,00 | 1,79 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 53,9 % | 1,8 % | 2,7 % | 9,6 % |
| Oman pääoman tuotto | 2,7 % | 21,6 % | 55,1 % | 100,0 % |
| Taseen loppusumma | 102 t€ | 63 t€ | 55 t€ | 35 t€ |
| Oma pääoma | 58 t€ | 61 t€ | 52 t€ | 23 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 6 772 € | 5 020 € | 14 t€ | 892 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 82 t€ | 100 t€ | 112 t€ | 121 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 19 t€ | 18 t€ | 4 403 € | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | 39 t€ | -28 t€ | -5 546 € | -4 145 € |
| Henkilöstökulut | 23 t€ | -41 t€ | -36 t€ | -44 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 2 916 € | -3 805 € | -4 985 € | -6 550 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 31 t€ | -29 t€ | -32 t€ | -36 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 4 150 € | 17 t€ | 37 t€ | 30 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 1 654 € | 5 € | -577 € | -1 069 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 2 496 € | 17 t€ | 37 t€ | 29 t€ |
| Tuloverot | 911 € | -3 753 € | -7 924 € | -5 861 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 1 585 € | 13 t€ | 29 t€ | 23 t€ |
Tase
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 45 t€ | 48 t€ | 38 t€ | 24 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 35 t€ | 500 € | 0 € | 116 € |
| Saamiset | 15 t€ | 9 434 € | 2 753 € | 10 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 6 772 € | 5 020 € | 14 t€ | 892 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 57 t€ | 15 t€ | 17 t€ | 11 t€ |
| Vastaavaa | 102 t€ | 63 t€ | 55 t€ | 35 t€ |
| Oma pääoma | 58 t€ | 61 t€ | 52 t€ | 23 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 26 t€ | 250 € | 250 € | 5 396 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 18 t€ | 1 549 € | 2 797 € | 6 298 € |
| Vieras pääoma | 44 t€ | 1 799 € | 3 047 € | 12 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (52)
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 82 t€ | 100 t€ | 112 t€ | 121 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 19 t€ | 18 t€ | 4 403 € | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | 39 t€ | -28 t€ | -5 546 € | -4 145 € |
| Henkilöstökulut | 23 t€ | -41 t€ | -36 t€ | -44 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 2 916 € | -3 805 € | -4 985 € | -6 550 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 31 t€ | -29 t€ | -32 t€ | -36 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 4 150 € | 17 t€ | 37 t€ | 30 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 1 654 € | 5 € | -577 € | -1 069 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 2 496 € | 17 t€ | 37 t€ | 29 t€ |
| Tuloverot | 911 € | -3 753 € | -7 924 € | -5 861 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 1 585 € | 13 t€ | 29 t€ | 23 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 45 t€ | 48 t€ | 38 t€ | 24 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 35 t€ | 500 € | 0 € | 116 € |
| Saamiset | 15 t€ | 9 434 € | 2 753 € | 10 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 6 772 € | 5 020 € | 14 t€ | 892 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 57 t€ | 15 t€ | 17 t€ | 11 t€ |
| Vastaavaa | 102 t€ | 63 t€ | 55 t€ | 35 t€ |
| Oma pääoma | 58 t€ | 61 t€ | 52 t€ | 23 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 26 t€ | 250 € | 250 € | 5 396 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 18 t€ | 1 549 € | 2 797 € | 6 298 € |
| Vieras pääoma | 44 t€ | 1 799 € | 3 047 € | 12 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 4 280 € | 4 602 € | 4 949 € | 5 321 € |
| Valmiit tuotteet | 500 € | 500 € | 0 € | – |
| Sijoitukset | 33 t€ | 33 t€ | 19 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 2 774 € | 1 425 € | 1 397 € | 2 423 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 4 548 € | 0 € | 635 € | 433 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 56 t€ | 48 t€ | 23 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 7 013 € | 6 349 € | 1 356 € | 4 532 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 420 € | 822 € | 1 580 € | 801 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 4 776 € | 1 660 € | 0 € | 3 309 € |
| Ostot tilikauden aikana | 39 t€ | -28 t€ | -5 430 € | -4 261 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 1 585 € | 13 t€ | 29 t€ | 23 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 15 t€ | 9 434 € | 2 753 € | 10 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 1 704 € | -34 € | -614 € | -1 071 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 12 t€ | 15 t€ | 19 t€ | 24 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | – | – | 0 € | 116 € |
| Palkat ja palkkiot | 16 t€ | -34 t€ | -30 t€ | -35 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 910 € | 727 € | 582 € | 612 € |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | – | – | 0 € | 2 € |
| Vastattavaa | 102 t€ | 63 t€ | 55 t€ | 35 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 51 € | 39 € | 37 € | 2 € |
| Muut henkilösivukulut | 1 942 € | -1 989 € | -1 955 € | -2 274 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 25 t€ | 0 € | 0 € | 5 396 € |
| Koneet ja kalusto | 7 783 € | 10 t€ | 14 t€ | 18 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 2 916 € | -3 805 € | -4 985 € | -6 550 € |
| Muu vaihto-omaisuus | 35 t€ | 0 € | – | – |
| Palvelujen ostot | 0 € | -114 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 12 t€ | 0 € | 0 € | 4 452 € |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 0 € | 500 € | -116 € | 116 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 33 t€ | 33 t€ | 19 t€ | 0 € |
| Eläkekulut | 5 299 € | -5 084 € | -4 669 € | -6 797 € |
| Pitkäaikaiset muut velat | 1 010 € | 250 € | 250 € | 0 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna MP Sukellus Oy kuuluu toimialaluokassa muu muualla luokittelematon monenlainen erikoistunut rakennustoiminta suurempaan puoliskoon (1418 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 19 t€, 2,1-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.